Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy muzeum oraz konferencja na dzień przed 99. Rocznicą Zaślubin Polski z Morzem.

Łukasz Bartkowiak
Łukasz Bartkowiak
W Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, na dzień przed dniem świętem Zaślubin, w sobotę, 09 lutego 2019 roku, otwarto wystawę "Będziemy Ciebie Wiernie Strzec..". Następnie w Ratuszu w Pucku odbyła się Konferencja Zaślubinowa. Odczyty związane były z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza w 1920 roku i z możliwościami, które dzięki temu się pojawiły. Poruszano także kwestie związane z Marynarką Wojenną i Handlową XX-lecia międzywojennego.

Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych.
Józef Piłsudski

Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, dekretem tej treści powołał do życia Marynarkę Polską. Wystawa w puckim muzeum uświetnić ma zarówno 100 - Lecie powstania Polskiej Marynarki Wojennej, które to święto miało miejsce w listopadzie 2018 roku, jak również 99. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Na wystawie znajduje się unikatowa kolekcja pocztówek z polskimi okrętami pochodzącymi ze zbiorów Adama Daszewskiego i Macieja Dąbrowskiego.

Nm.pl zapytało dyrektora Muzeum Ziemi Puckiej Mirosława Kuklika o eksponat, który warto wskazać czytelnikom. Podeszliśmy do gabloty, w której znajduje się pieczątka z ORP Gryf. Ta stalowa pieczątka należała to kapitana, ta pieczęć widniała na dokumentach. Świetnie, że ocalała. - skomentował Mirosław Kluk , dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. ORP Gryf, był to największy bojowy okręt Marynarki Wojennej II RP, polski stawiacz min zbudowany w latach 1934−1938 we Francji. Podczas krótkiej służby był wykorzystywany między innymi jako okręt szkolny. Został zniszczony w porcie helskim 3 września 145 roku.

Konferencja

Konferencja przybliżała najważniejsze aspekty procesu, który miał na celu stworzyć z Bałtyku okno na świat dla całej Polski okresu międzywojnia:
- Józef Haller symbolicznym wrzuceniem platynowego pierścienia do morza, otworzył tak na prawdę, po traktacie wersalskim, te nasze szanse, jeśli chodzi o rozwój Marynarki Wojennej, kiedy nasza marynarka rozwija swoje skrzydła - komentował konsekwencje odzyskania przez Polskę dostępu do morza Bałtyckiego doktor Neubauer z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - To otwarcie się na morze, to jak najbardziej szanse dla całego regionu, jak i całej gospodarki.

Zobacz także , jak świętowano w Gdyni 100 - lecie utworzenia Marynarki Wojennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto