Paneszki w Żelistrzewie 2022. Kaszubskie kolędowanie urozmaiciło wigilijne popołudnie mieszkańcom wsi | WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Kaszubska tradycja kolędników w gminie Puck, czyli paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r.
Kaszubska tradycja kolędników w gminie Puck, czyli paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r. Paneszki w Żelistrzewie
Z roku na rok w gminie Puck powraca kaszubska tradycja kolędowania. Zależnie od miejsca na Kaszubach, nazywani są paneszkami, gwiżdżami, czy też gwiazdkami. Niezależnie od nazwy, mają wspólne zadanie: na kaszubską wieś z hukiem, gwarem i śpiewem niosą życzenia pomyślności do przyjmujących ich domów. Tak kolędowali w Wigilię 2022 r. w Żelistrzewie.

W Żelistrzewie w gminie Puck kolędują paneszki. Spotkać ich można w Wigilię oraz w Sylwestra, choć stają się z roku na rok tak popularni, że zamiast odwiedzin z zaskoczenia, są zapraszani, a czasami wręcz - zamawiani.

Paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r.

Kto kolęduje w żelistrzewskich paneszkach? To zależy od tego, czy tradycji staje się zadość w Wigilię, czy w Sylwestra, bo niektóre postacie się zmieniają.

- W Wigilię tradycyjnie przodem idzie gwiazdor, symbol świąt Bożego Narodzenia, który chwali za dobre zachowanie, za złe gani - tłumaczy Sandra Magrian, członkini paneszek z Żelistrzewa. - Jest też diabeł, który przestrzega przed złem i przypomina, że piekło istnieje; baba z dziadem, którzy odkrywają scenkę typowego, kaszubskiego małżeństwa, trochę się posprzeczają, ale na koniec się godzą i tańczą z gospodarzami; jest też psotnica koza; bula (czyli krowa); koń. Jednak największe zainteresowanie budzi nasz Berry. To niedźwiedź, który pokazuje zabawne scenki.

W Sylwestra w paneszkach w Żelistrzewie wezmą udział:

  • koń,
  • diabeł,
  • bocian,
  • śmierć,
  • kominiarz,
  • niedźwiedź (Berry),
  • państwo młodzi (symbol zegnania się ze starym rokiem i witania nowego).

ZOBACZ TEŻ:
Żelistrzewskie Gadki: po kaszubsku i z humorem Józef Roszman i Szymon Dettlaff z WDK Żelistrzewo komentują rzeczywistość

Kaszubskie paneszki są piękną tradycją, która niesie zabawę, rozrywkę, a także dobre życzenia, serdeczność. Jednak nie należy pozwolić paneszkom wyjść z odwiedzanego przez nich domu z pustymi rękami.

Tradycja nakazuje, by podziękować za te chwile dobrej zabawy. Kiedyś, za czasów, gdy półki w sklepach świeciły pustkami, domownicy dziękowali za takie, niezwykłe odwiedziny jedzeniem, ciastem, swojską kiełbasą, butelką trunku, po prostu - czym chata bogata.

Obecnie jest już trochę inaczej, bo wraz z ogólną dostępnością produktów w sklepach, wdzięczność gospodarzy zmieniła formę z fantowej na finansową.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie