Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paneszki w Żelistrzewie 2022. Kaszubskie kolędowanie urozmaiciło wigilijne popołudnie mieszkańcom wsi | WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Kaszubska tradycja kolędników w gminie Puck, czyli paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r.
Kaszubska tradycja kolędników w gminie Puck, czyli paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r. Paneszki w Żelistrzewie
Z roku na rok w gminie Puck powraca kaszubska tradycja kolędowania. Zależnie od miejsca na Kaszubach, nazywani są paneszkami, gwiżdżami, czy też gwiazdkami. Niezależnie od nazwy, mają wspólne zadanie: na kaszubską wieś z hukiem, gwarem i śpiewem niosą życzenia pomyślności do przyjmujących ich domów. Tak kolędowali w Wigilię 2022 r. w Żelistrzewie.

W Żelistrzewie w gminie Puck kolędują paneszki. Spotkać ich można w Wigilię oraz w Sylwestra, choć stają się z roku na rok tak popularni, że zamiast odwiedzin z zaskoczenia, są zapraszani, a czasami wręcz - zamawiani.

Paneszki w Żelistrzewie - 24 grudnia 2022 r.

Kto kolęduje w żelistrzewskich paneszkach? To zależy od tego, czy tradycji staje się zadość w Wigilię, czy w Sylwestra, bo niektóre postacie się zmieniają.

- W Wigilię tradycyjnie przodem idzie gwiazdor, symbol świąt Bożego Narodzenia, który chwali za dobre zachowanie, za złe gani - tłumaczy Sandra Magrian, członkini paneszek z Żelistrzewa. - Jest też diabeł, który przestrzega przed złem i przypomina, że piekło istnieje; baba z dziadem, którzy odkrywają scenkę typowego, kaszubskiego małżeństwa, trochę się posprzeczają, ale na koniec się godzą i tańczą z gospodarzami; jest też psotnica koza; bula (czyli krowa); koń. Jednak największe zainteresowanie budzi nasz Berry. To niedźwiedź, który pokazuje zabawne scenki.

od 16 lat

W Sylwestra w paneszkach w Żelistrzewie wezmą udział:

  • koń,
  • diabeł,
  • bocian,
  • śmierć,
  • kominiarz,
  • niedźwiedź (Berry),
  • państwo młodzi (symbol zegnania się ze starym rokiem i witania nowego).

ZOBACZ TEŻ:
Żelistrzewskie Gadki: po kaszubsku i z humorem Józef Roszman i Szymon Dettlaff z WDK Żelistrzewo komentują rzeczywistość

Kaszubskie paneszki są piękną tradycją, która niesie zabawę, rozrywkę, a także dobre życzenia, serdeczność. Jednak nie należy pozwolić paneszkom wyjść z odwiedzanego przez nich domu z pustymi rękami.

Tradycja nakazuje, by podziękować za te chwile dobrej zabawy. Kiedyś, za czasów, gdy półki w sklepach świeciły pustkami, domownicy dziękowali za takie, niezwykłe odwiedziny jedzeniem, ciastem, swojską kiełbasą, butelką trunku, po prostu - czym chata bogata.

Obecnie jest już trochę inaczej, bo wraz z ogólną dostępnością produktów w sklepach, wdzięczność gospodarzy zmieniła formę z fantowej na finansową.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto