PGNiG zakończyło rozbudowę podziemnego magazynu gazu w gminie Kosakowo: zwiększono możliwość gromadzenia zapasów gazu ziemnego

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło budowę klastra B w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo. Klaster B składa się z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m3 gazu ziemnego. Inwestycję realizowano etapami: pierwsze trzy komory zostały odebrane w 2019, a obecnie ukończono budowę dwóch pozostałych komór.

Uroczyste zakończenie budowyklastra B Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) Kosakowo w Dębogórzu w powiecie puckim: inwestycja ma mieć zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju.

- Zakończenie budowy drugiego etapu inwestycji w Kosakowie to zwieńczenie realizowanego przez PGNiG programu rozwoju zdolności magazynowych - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. - W ciągu dziesięciu lat podwoiliśmy możliwość gromadzenia zapasów gazu w Polsce. Obok dywersyfikacji, to główny filar budowy bezpieczeństwa gazowego kraju.

Klaster B w Dębogórzu składa się z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m3 gazu ziemnego. Inwestycję, rozpoczętą w 2016 r., realizowano etapami: pierwsze trzy komory zostały odebrane w 2019 r., obecnie (2021 r.) ukończono budowę dwóch pozostałych komór, o pojemności 60,3 mln m3.

Wcześniej do użytku oddano Klaster A, również składający się z pięciu komór, o łącznej pojemności 145,5 mln m sześć gazu ziemnego. Ta część inwestycji została zrealizowana w latach 2011-2016.

PGNiG posiada siedem podziemnych magazynów gazu ziemnego.

W wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna pojemność czynna magazynów PGNiG wzrośnie z 3174,8 mln m3. do 3235,1 mln m3.

PGNiG zakończyło rozbudowę podziemnego magazynu gazu w gmini...

- Podziemne magazyny gazu pełnią istotną rolę jako stabilizatory systemu przesyłowego oraz służą do gromadzenia zapasów paliwa wykorzystanych w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - czytamy w komunikacie prasowym PNGiG. - Paweł Majewski podkreślił, że należące do PGNiG magazyny są obecnie wypełnione w 97 proc., a więc w takim samym stopniu jak w poprzednich latach na początku jesieni. To zasadnicza różnica względem wielu innych krajów europejskich, w których nie zgromadzono zapasów w okresie letnim. Średni stopień zatłoczenia europejskich magazynów gazu wynosi aktualnie ok. 77 proc., zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie w poprzednich latach, kiedy wskaźnik ten wynosił ok. 95 proc. Niski stopień zapasów paliwa u progu sezonu grzewczego jest jedną z głównych przyczyn bardzo wysokich cen gazu ziemnego w Europie, czego skutki odczuwa również Polska.

Chociaż podziemne magazynu gazu są własnością PGNiG, zarządza nimi Gas Storage Poland z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Członek zarządu tej spółki, Beata Wittmann, zaznaczyła, że KPMG Kosakowo to jeden z najnowocześniejszych elementów infrastruktury gazowej w Polsce.

- Magazyn Kosakowo dysponuje dużą mocą zatłaczania i oddawania paliwa do sieci, odpowiednio 2,4 mln m3. i 9,6 mln m3 gazu ziemnego na dobę - wyjaśniła Beata Wittmann, Członek Zarządu Gas Storage Poland. - Ta wysoka elastyczność pracy ma zasadnicze znaczenie w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych, na przykład wystąpienia nagłych niedoborów gazu w sieci przesyłowej wskutek przerwania dostaw

Gas Storage Poland posiada status operatora systemu magazynowania i zgodnie z obowiązującymi przepisami udostępnia pojemności magazynowe wszystkim zainteresowanym podmiotom w sposób niedyskryminacyjny, na równoważnych warunkach umownych.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (db.puck@prasa.gda.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie