Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny mieszkaniec Pradoliny Kaszubskiej spaceruje i pozuje do zdjęć. Co robić, gdy spotka się wilka? Biały wilk na ziemi puckiej

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Podczas majówki 2023 r. na terenie Pradoliny Kaszubskiej spotkać można było pięknego wilka
Podczas majówki 2023 r. na terenie Pradoliny Kaszubskiej spotkać można było pięknego wilka Barbara Lewińska
Samotny, biały wilk zaszczycił swoją obecnością mieszkańców powiatu puckiego. Piękny okaz wilka widziany był głównie na terenie Pradoliny Kaszubskiej (tu sfotografowała go miłośniczka przyrody Barbara Lewińska z Rumi). Choć spostrzeżony został także m.in. na spacerze ulicami Żelistrzewa w gminie Puck. Czy należy się bać wilka? Jak zachować się i co zrobić, gdy na drodze spotka się wilka? Oto porady od samych leśniczych.

Wielkie emocje wzbudziły odważne odwiedziny drapieżnika, którego trudno spotkać na co dzień, czy nawet od święta. Biały wilk, który samotnie zaczął pojawiać się pod koniec kwietnia i na początku maja 2023 r. na ulicach wsi w gminie Puck, dał się także spotkać m.in. na terenie

Pradoliny Kaszubskiej/b].

Na własne oczy widziała to twórczyni facebookowego fanpage'a Bareszka amatorska fotografia przyrodnicza, mieszkanka Rumi, która uwielbia jeździć rowerem, przyglądać się naturze i uwieczniać jej piękno na zdjęciach. Białego wilka spotkała kilka razy w ciągu ostatnich kilku dni.

- Cały dzień spał, kilka razy podniósł głowę, zlustrował okolicę, dalej spał, dwa razy wyszedł za potrzebą, znowu się obudził, przeciągnął, zrobił kupkę i stwierdził, że przed zachodem słońca nie wstaje - zapisała na swoim profilu na Facebooku obserwatorka przyrody Barbara Lewińska.


[facebook]https://www.facebook.com/Bareszkafotografia/videos/628967159270934;wideo[/facebook]

Co zrobić gdy na drodze spotkamy wilka? Jak się zachować? Czy spotkanie wilka jest powodem do niepokoju?



- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia - informują w Lasach Państwowych. - Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone (dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich).


ZOBACZ TEŻ: Wilki w gminie Puck: okazałe zwierzę pojawiło się na drodze między Łebczem a Starzyńskim Dworem

[polecane]24672905[/polecane]

Pracownicy Lasów Państwowych radzą pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
  • Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.


ZOBACZ TEŻ: Zaloty na łące w Mrzezinie (lipiec 2018). Młody kozioł uganiał się za sarną niedaleko rezerwatu Beka

[polecane]21044631[/polecane]

Jak zachować się i co zrobić, gdy na drodze spotka się wilka?



Jeśli jednak spotkasz wilka, który podejdzie zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy, należy podjąć następujące działania:
  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
  • Szczegółowe informacje na stronie www.lasy.gov.pl


[polecane]24659749,24659743[/polecane]
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto