Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego - zarządzenie podpisał premier Morawiecki. Co ono oznacza dla powiatu puckiego? | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
W powiecie puckim wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Rozporządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Brzmi poważnie, więc co to oznacza dla mieszkańców powiatu puckiego oraz pracowników urzędów i ich interesantów? Co się stało, że podjęto decyzję o wprowadzeniu tego stopnia alarmu?

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo do zachowania szczególnej czujności. Alfa dotyczy zagrożeń związanych z ludnością, natomiast Alfa CRP dotyczy zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią.

Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59).

- informują urzędnicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czy wprowadzenie tego stopnia będzie miało wpływ na pracę urzędów w naszym powiecie?

Interesanci urzędów w powiecie puckim mogą być spokojni, bo w procedurach związanych z pierwszym stopniem alarmowym nic się dla nich nie zmieni. Nie będą np. przeszukiwani, ani wypytywani o okazanie dowodu tożsamości, bo na tym poziomie chodzi głównie o wzmożenie czujności pracowników obiektów.

- Wprowadzenie tego stopnia alarmowego nie będzie miało wpływu na pracę i życie urzędów w naszym powiecie. Zgodnie z określonymi procedurami dla tego stopnia, należy wzmocnić czujność i prowadzić wzmożoną kontrolę obiektów, informować przełożonych o przypadkach zauważenia podejrzanych pojazdów na terenach obiektów czy pozostawionych rzeczy - mówi naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych powiatu puckiego Jan Muża.

Wzmożona czujność w powiecie puckim należy do standardowych procedur przy wprowadzaniu pierwszego stopnia alarmowego. Do nich zalicza się także sprawdzanie działania instalacji alarmowych, dróg ewakuacyjnych i bieżące monitorowanie, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej:
- Co w zasadzie robi się codziennie, czyli sprawdza na bieżąco, ale przy tym stopniu alarmowym należy zwrócić na to szczególną uwagę - dodaje naczelnik wydziału Jan Muża.

Urząd Miasta Puck ma już ustalone procedury związane z tym stopniem alarmowym. Zalicza się do nich:
- Kontrola wejść i wjazdów na terenie obiektu czy zwracanie szczególnej uwagi na przedmioty pozostawione bez opieki - mówi pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miasta Puck Henryk Hebel, - Między innymi te zalecenia rozesłałem do różnych jednostek, np. do MOKSiR Puck, biblioteki czy do przedszkola.

Choć oficjalnie urzędnicy powiatu puckiego nie otrzymali informacji o przyczynach wprowadzenia alarmu, to domyślają się, że chodzi o zbliżającą się wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Podejrzenia puckich urzędników potwierdzają pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego:
- Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto