Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piłkarska przyszłość z Lotosem. Ten program to szansa na wielką sportową przygodę. Wszystkie drogi prowadzą do finału w Gdańsku

Adam Mauks
Fot. materiały prasowe
Który z chłopców trenujących dziś piłkę nożną nie marzy o karierze Roberta Lewandowskiego? Ciężka praca, poparta dobrymi warunkami szkoleniowymi i opieką trenerską daje taką szansę.

Tą szansą jest Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. To jeden z największych piłkarskich programów szkoleniowych w Polsce. Jego beneficjentami są dzieci i młodzież, w dużej mierze z terenów małych miast, którzy dzięki temu mają szansę na piłkarski rozwój. Misją programu jest nie tylko zdobywanie umiejętności, ale także kształtowanie postawy prozdrowotnej i patriotycznej.

Ten program to także cykl szkoleń, zakup sprzętu sportowego, wyjazdy na obozy i stypendia sportowe oraz ujednolicony program szkolenia, którego autorem jest trener koordynator programu Tomasz Borkowski. Ważnym elementem programu są autorytety piłkarskie i trenerskie. Koordynatorem programu z ramienia Grupy LOTOS jest Paweł Janas, były znakomity piłkarz, zdobywca brązowego medalu z reprezentacją Polski na MŚ w 1982 roku, a później selekcjoner reprezentacji Polski.

- Staram się być na treningach we wszystkich ośrodkach, rozmawiam z trenerami, zachęcam ich do tego, by podnosili swoje kwalifikacje. Jestem też prezesem klubu UKS LOTOS Gdańsk, który gra już w Centralnej Lidze Juniorów, chłopaki grają coraz lepiej i zbierają pochwały w całej Polsce - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Paweł Janas.

Były selekcjoner kadry narodowej cieszy się, że w programie uczestniczy spora grupa dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego, także z mniejszych miejscowości. - Ważne, że ten program ma argumenty przemawiające do młodych ludzi, by nie robili żadnych zbędnych rzeczy. To dla nich szansa aktywności, zdrowego trybu życia, a dla niektórych kariery piłkarskiej. Najlepsi dostają przecież stypendia, sprzęt, trenerzy się uczą i ta praca wygląda coraz lepiej - dodaje Paweł Janas.

Dziś w 15 ośrodkach trenuje ponad 3,5 tysiąca młodych zawodników - chłopców i dziewcząt. Nad ich formą czuwa ponad 120 trenerów. Mali piłkarze, oprócz centrali zlokalizowanej w Gdańsku, ćwiczą w: Białymstoku, Bytowie, Chojnicach, Czechowicach-Dziedzicach, Elblągu, Jaśle, Kartuzach, Luzinie, Gdańsku-Kokoszkach, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Gminie Pruszcz Gdański i Ustce.

Zwieńczeniem całorocznej pracy wszystkich klubów, trenerów i piłkarzy objętych tym programem jest ogólnopolski turniej LOTOS Junior Cup, podczas którego spotykają się najlepsi zawodnicy z każdego ośrodka.

W ubiegłym roku w finale na Stadionie Energa Gdańsk wygrali młodzi piłkarze z Białegostoku, którzy w meczu o 1 miejsce pokonali drużynę z Elbląga 2:0. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Ustki, która pokonała Bytów. Młodzi gdańszczanie zajęli piąte miejsce, a w turnieju rywalizowało 17 drużyn. W tym roku finałowy turniej także odbędzie się we wrześniu w Gdańsku.

Chłopcy i dziewczęta trenujący w ramach programu wiedzą, że ścieżka kariery zapoczątkowanej przez program jest warta systematycznej pracy na treningach. Najbardziej utalentowani zawodnicy Piłkarskiej Przyszłości z LOTOSEM przechodzą do UKS LOTOS Gdańsk, a następnie większość z nich trafia do wiodących, polskich akademii piłkarskich. Docelowo trafiają do młodzieżowych reprezentacji województw, młodzieżowych reprezentacji Polski i zawodowych klubów piłkarskich. Przykładem takiej kariery jest choćby obrońca gdańskiej Lechii Karol Fila, który rozpoczynał szkolenie w ośrodku w Nowym Dworze Gdańskim, a później, poprzez APLG, trafił do ekstraklasowego zespołu.

Zwieńczeniem dotychczasowej pracy jest sukces, który odniosły również piłkarki nożne Akademii Piłkarskiej LG, które w tym sezonie awansowały do Ekstraligi kobiet.

Program bez finansowego i logistycznego wsparcia Grupy LOTOS nie byłby możliwy do realizacji.

- Grupa LOTOS od lat wspiera polski sport - zawodowy i amatorski. Chcemy inwestować w młodzież, która jest naszym wielkim kapitałem. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to program doceniany przez zawodników i ich rodziców, a także przez trenerów piłki nożnej. Na przestrzeni lat udało się odkryć wiele sportowych talentów, dzięki czemu wychowankowie dostali powołania chociażby do młodzieżowych reprezentacji Polski - mówi Łukasz Franiak, Szef Biura Sponsoringu, Wydarzeń i CSR Grupy LOTOS.

Reprezentant Polski doceniony przez rosyjskich kibiców. Grzegorz Krychowiak najlepszym piłkarzem sezonu w Lokomotiwie Moskwa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto