Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, że COVID-19 zostawił ślady w naszym organizmie. Wyjaśniamy czym jest LONG COVID

PDZ
W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie". Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie". Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Po zakończeniu epidemii koronawirusa polski system zdrowotny będzie musiał poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami. Jednym z nich, prawdopodobnie najpoważniejszym, będzie long covid. Lekarze alarmują, że lista powikłań, do których może doprowadzić zakażenie koronawirusem z każdym miesiącem trwania pandemii jest coraz dłuższa. W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie". Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Szczepienie przeciw Covid-19, dostaniemy wolne w pracy?

Lista objawów i powikłań związanych z chorobą COVID-19 wciąż się wydłuża. Wiadomo już, że wirus SARS-CoV-2, wywołujący tę chorobę, może spowodować spustoszenie niemal całego naszego organizmu.

Długi COVID to według specjalistów infekcja koronawirusowa, która przechodzi w stan przewlekły, a jej objawy nie mijają nawet po wielu miesiącach od wykrycia zakażenia wirusem SARS-COV-2.

Wiadomo m.in, że COVID-19 może powodować nie tylko powikłania cukrzycy typu 2, ale również przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u zdrowych dotychczas osób.

Naukowcy alarmują, że może on być także przyczyną udaru mózgu wskutek zakłóceń w dopływie krwi do niego. Lekarze apelują, że coraz częściej zauważają również powikłania sercowe nawet u osób, które przeszły chorobę bezobjawowo czy skąpoobjawowo.

- Na tym etapie nie można wykluczyć, że również osoby, które przeszły COVID-19 bezobjawowo, lub u których choroba miała łagodny charakter, nie doświadczą konsekwencji choroby w dłuższej perspektywie. Warto zaznaczyć, że brak wyraźnych objawów nie oznacza braku zmian w organizmie. U dużej części pacjentów bezobjawowych i skąpoobjawowych obserwowano nieprawidłowości w obrazie płuc oraz zmiany w obrazie krwi. Badania retrospektywne pokazują, że zmiany te mogą utrzymywać się przez dłuższy czas – u około 10% pacjentów, którzy łagodnie przeszli chorobę, obserwowano utrzymującą się utratę zmysłów węchu i smaku - piszą w specjalnym opracowaniu pt. "Zrozumieć COVID-19" naukowcy Polskiej Akademii Nauk.

Na powikłania narażone są w szczególności: osoby starsze oraz osoby z tzw. grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek, chorzy na astmę oraz inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności.

W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie zgłaszają się do lekarzy. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po czym poznać, że COVID-19 zostawił ślady w naszym organizmie. Wyjaśniamy czym jest LONG COVID - Gazeta Krakowska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto