Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POLA NADZIEI NA POMORZU 2021: koncert online "Jeszcze będzie pięknie". Puckie Hospicjum podsumowało tegoroczną akcję | WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio
Pola Nadziei 2021: siedem hospicjów z Pomorza połączyło swoje działania, by wspólnie kwestować i szerzyć idee opieki hospicyjnej i paliatywnej. Jak było? Choć wydarzenie odbyło się w ograniczonej i dostosowanej do aktualnych obostrzeń formie, hospicja mogły liczyć na wsparcie wolontariuszy, parafii, instytucji lokalnych, szkół, przedszkoli i darczyńców.

Pola Nadziei to międzynarodowy program, który powstał w Wielkiej Brytanii w 1988 roku. Dziesięć lat później Brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care nawiązała współpracę z jednym z polskich hospicjów.

- Dziś wiele ośrodków, otaczających opieką osoby będące na swojej ostatniej drodze, bierze udział w akcji, włączając w nią również lokalną społeczność - mówi Maciej Dolewski, kierownik Zespołu Komunikacji w Puckim Hospicjum. - Nieodłącznym symbolem Pól Nadziei jest żonkil, który w niezwykły sposób ukazuje kruchość życia: choć niezwykle piękny, jest też delikatny, a jego czas szybko przemija.

Akcję Pól Nadziei tradycyjnie inauguruje się sadzeniem kwiatowych cebulek już w październiku, natomiast wiosną, wraz z pojawieniem się pięknych żółtych pąków, rozpoczynają się wydarzenia związane z finałem.

- W tym roku, wiele z nich odbyło się online: rozmowy z ekspertami, internetowe zbiórki i licytacje czy challenge na Facebooku - tłumaczy Maciej Dolewski. - Finał został zwieńczony marszobiegiem „Żonkilowa Droga”, którego trasa prowadziła po malowniczym Pucku, od Starego Rynku po Kaczy Winkiel. Odbył się również transmitowany na żywo koncert „Jeszcze będzie pięknie”, w którym wystąpili lokalni artyści.

Gdzie obejrzeć koncert dla Pól Nadziei 2021 na Pomorzu?

Zapis z koncertu jest wciąż dostępny w serwisie YouTube, pod nazwą „Koncert Pola Nadziei 2021”.

Choć tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu skończyły się z początkiem maja, to temat odchodzenia jest aktualny przez cały czas - wszak życie w hospicjach płynie nadal.

- W dzisiejszej rzeczywistości często za czymś gonimy, podczas gdy najważniejsze dla nas kwestie, często pozostają na uboczu - przypominają w Puckim Hospicjum. - Pola Nadziei to akcja, która zachęca nas, by zwolnić, zatrzymać się, choć na chwilę. Na co dzień, nie chcemy rozmawiać o umieraniu, zastanawiać się jak będzie wyglądał ten ostatni etap życia naszego lub naszych bliskich. Często wyobrażamy sobie hospicja jako umieralnie, a w naszych głowach rodzi się strach. Pola Nadziei nie tylko zachęcają do refleksji, ale też ukazują prawdziwe oblicze hospicjów, nie tylko jako świadczące usługi instytucje, ale przede wszystkim zespoły ludzi, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom, otaczają opieką i są blisko.

POLA NADZIEI NA POMORZU 2021: koncert online "Jeszcze będzie...

Pola Nadziei 2021 na Pomorzu zostały zorganizowane wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Caritas Archidiecezji Gdańskiej - Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto