Policjanci z komendy w Pucku po raz kolejny apelują do kierowców o ostrożność na drogach | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o przygotowaniu samochodów do jazdy - zwłaszcza że w ostatnich dniach zima przypomniała o sobie na drogach powiatu puckiego.

Zima w powiecie puckim: policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do jazdy o tej porze roku.

- Opady śniegu, niska temperatura, gorsza widoczność oraz śliska nawierzchnia to utrudnienia, jakie czekają na kierowców podczas zimowej aury - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Łatwiej wpaść w poślizg, droga hamowania się wydłuża i nie zawsze w porę możemy zareagować.

Mundurowi przypominają, by dostosować prędkość do zimowych warunków, ponieważ nie zawsze dozwolona prędkość znaczy to samo co bezpieczna.

- Dlatego warto zdjąć nogę z gazu, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych - mówi oficer prasowy mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Oprócz zachowania zdrowego rozsądku, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować swój pojazd.

  • Zmieńmy opony z letnich, na zimowe
  • Uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach (na zimowy, który jest odporny na ujemne temperatury)
  • Sprawdźmy, czy pióra od wycieraczek nie są zużyte (przy opadach śniegu czy marznącej mżawki, ważne jest szybkie oczyszczenie czołowej szyby i zapewnienie w ten sposób dobrej widoczności)

Co dalej? Ja radzą policjanci z puckiej komendy, nie należy zapominać także o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu kilku ważnych zasad na drodze:

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Policjanci z puckiej komendy nie zapominają także o bezpieczeństwie pieszych podczas zimowego sezonu, dlatego apelują także do nich.

- Pamiętajmy, aby przed wejściem na przejście dla pieszych, upewnić się, czy bezpiecznie zdążymy przejść na drugą stronę drogi - przypominają w KPP w Pucku. - Przede wszystkim, zaobserwujmy, czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości oraz, czy zdąży zahamować. O zmroku nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność pieszego na drodze.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała małe budowy.

Wideo

Dodaj ogłoszenie