Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z komendy w Pucku rozdawali prezenty z okazji Dnia Babci. Były odblaski, maseczki, życzenia oraz porady | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Akcja edukacyjna i miły gest w stronę seniorek z powiatu puckiego. Tak Dzień Babci w Pucku świętowali dzielnicowi oraz funkcjonariusze ruchu drogowego. Mundurowi przygotowali prezenty, życzenia, ale też garść porad, z których mogą skorzystać nasze nestorki.

Policjanci z ruchu drogowego wsparci dzielnicowym z Pucka przeprowadzili działania, podczas których przypominali o zachowaniu ostrożności podczas poruszania się po drodze. Akcja, z racji przypadającego święta, była skierowana głównie do pań, bo mundurowi na ulicach Pucka pojawili się w Dzień Babci.

- Jedną z najbardziej zagrożonych grup należących do uczestników ruchu drogowego są seniorzy - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Mundurowi przypominali, że szybko zapadający zmrok oraz złe warunki atmosferyczne, czyli śnieg, deszcz i mgła, nie sprzyjają osobom poruszającym się po drogach pieszo.

Funkcjonariusze zachęcali do korzystania z elementów odblaskowych bez względu na to, czy poruszamy się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

- Ważne jest, by niechronieni uczestnicy ruchu byli widoczni dla zmotoryzowanych użytkowników dróg, a element odblaskowy pozwala zauważyć pieszego ze znacznie większej odległości - podkreśla Łukasz Brzeziński.

M.in. o tym policjanci mówili paniom, które spotkali w czasie swojej plenerowej akcji. Wszystkie seniorki otrzymały od nich opaski odblaskowe oraz maseczki ochronne, z najlepszymi życzeniami od wszystkich mundurowych.

Dzień Babci i Dziadka w SP 2 Władysławowo

Dzień Babci i Dziadka w SP 2 Władysławowo. Ależ to było świę...

- Rozdając maseczki, mundurowi doraźnie przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa i dbają o zdrowie seniorów - mówi rzecznik puckiej policji.

Babcie w powiecie puckim - zasady bezpieczeństwa. Garść porad o policjantów z KPP w Pucku

Babciu pamiętaj o tym, aby korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jeżeli:

  • nie ma chodnika, to korzystaj z pobocza
  • nie ma pobocza, to możesz korzystać z jezdni, trzymając się jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • idąc poboczem lub jezdnią iść tylko lewą stroną drogi,
  • korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych,
  • przed przejściem przez jednię zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, jak nic nie jedzie dopiero przechodzić. Jeśli samochód nie zwalnia, czekajcie, nawet wtedy gdy macie zielone światło!

Seniorki nie mogą wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Wejść na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi a także - podczas przechodzenia przez jezdnię - nie zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby.

Mundurowi z Pucka zachęcają też panie w starszym wieku do noszenia odblasków. I zakładać je tak, by były widoczne dla innych uczestników ruchu!

- Noś je obowiązkowo, jak poruszasz się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym! Babciu, pamiętaj, że jeżeli Ty widzisz nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Ciebie widzi.- przypomina Łukasz Brzeziński. - Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zmotoryzowane babcie też otrzymały kilka poręcznych informacji, które pomogą im zadbać o bezpieczeństwo za kółkiem.

Babciu, ustąpi pierwszeństwa:

  • pieszym – na przejściu dla pieszych,
  • rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,
  • autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku,

zachowaj bezpieczną odległość:

  • od innych pojazdów i uczestników ruchu,
  • umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie,
  • podczas wyprzedzania,

Jadąc samochodem pamiętaj o:

  • dostosowaniu prędkości do warunków na drodze,
  • bezpiecznym włączaniu się do ruchu,
  • wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy,
  • stosowaniu zasady ograniczonego zaufania,
  • regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto