Pomoc dla seniorów w czasie pandemii: jak skorzystać i jak pomóc? Ruszyła akcja: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Chcesz pomóc seniorowi? Masz czas i możliwość zrobienia zakupów osobie potrzebującej, umówić wizytę lekarską czy wyprowadzić psa na spacer? A może Ty jesteś seniorem i potrzebujesz wsparcia w codziennych czynnościach? Właśnie ruszył program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - tłumaczymy jak się zapisać.

Program wspierający seniorów (70+) ma na celu ochronę najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. W obecnym stanie pandemii w największej grupie ryzyka zachorowania na COVID-19 i śmierci są właśnie seniorzy.

Nasi rodzice, dziadkowie, dalsza rodzina, sąsiedzi - wszyscy po 70. r. życia należą do grupy bardzo wysokiego ryzyka i powinni być chronieni przed możliwością zakażenia koronawirusem. Jak ich chronić? Ograniczyć ich potrzebę wychodzenia z domu i kontaktu z potencjalnymi chorymi.

- Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu - informują na stronie wspierajseniora.pl. - Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora.

Na jakiej zasadzie działa program pomocy seniorom?

Krok 1 - telefon

- Senior dzwoni na infolinię (nr tel. 22 505 11 11) i informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2 - kontakt z MOPSem lub GOPSem

Miasto lub i gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa).

Krok 3 - dobranie seniora i wolontariusza

Miasta i gminy prowadzą wykazy (listy) seniorów potrzebujących pomocy i mają możliwość przypisania do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Następnie to już leży w kwestii wolontariusza, by pomóc seniorowi.

Na stronie wspierajseniora.pl znajdują się informacje i linki do formularzy rejestracyjnych dla seniorów (70+) i wolontariuszy. Nr infolinii dla seniorów: 22 505 11 11.

Choć program pomocy seniorom ruszył już 20 października 2020, to jest jeszcze mało znany mieszkańcom ziemi puckiej.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku do tej pory zgłosił się jeden senior potrzebujący pomocy, oraz dwóch wolontariuszy oferujących pomoc w codziennych sprawunkach.

W gminie Puck, która jest o wiele większa terytorialnie oraz pod względem ilości mieszkańców, zaledwie jeden senior skorzystał z formularza na rządowej stronie. Lecz wykorzystał go do złożenia wniosku o zasiłek, a nie wysłał go z prośbą o pomoc w np. zrobieniu zakupów.

Przyczyną znikomej ilości potrzebujących i chętnych do pomocy może także być nie do końca funkcjonująca strona internetowa. Dotarły do nas informacje, że czasami mogą występować problemy z witryną internetową, która ma odpowiadać za rejestrację potrzebujących i wolontariuszy. Na taki problem natknęła się jedna z chętnych do pomocy wolontariuszek w Pucku. Choć próbowała wypełnić zgłoszenie o chęci wolontariatu, to strona odmawiała posłuszeństwa.

Jak informuje GOPS w Pucku, choć jeszcze nie ma wolontariuszy ani potrzebujących seniorów, to sam pomysł na taką akcję jest bardzo dobry.

- Myślę, że program się sprawdzi – mówi dyrektor GOPS w Pucku Iwona Rumanowska. - Musi po prostu dotrzeć do większej ilości osób potrzebujących.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie