Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pucki: czym się charakteryzuje? Co warto zobaczyć na ziemi puckiej? | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Konrad Kędzior / kakenski.pl
Powiat Pucki ma niepowtarzalny charakter i wyróżnia się na mapie turystycznej Polski. To wyjątkowe miejsce, które łączy błękit Morza Bałtyckiego oraz Zatoki Puckiej, (nazywanej wśród mieszkańców Pucyfikiem), ciepło piaszczystych plaż, piękno pól uprawnych, oraz, co ważne, historii i kultury kaszubskiej - bo ziemia pucka jest domem wielu rodowitych Kaszubów.

Powiat pucki powstał w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego stolicą jest najstarsze miasto na Nordzie – Puck.

ZOBACZ TEŻ: Gmina Puck: TOP 10 atrakcji. Te malownicze miejsca w gminie Puck powinien zobaczyć każdy

Powiat pucki to 859 km2 piękna, którym cieszą się nie tylko mieszkańcy, lecz też turyści. 572 km2 to ląd, a 287 km2 to wody. Podzielony na 7 gmin miejskich i wiejskich, liczący około 88 tys. mieszkańców, w każdy wakacyjny sezon wita setki tysięcy gości, którzy przybywają tu na wypoczynek: od Początku Polski – Helu, poprzez Półwysep Helski (Jurata, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy), Władysławowo, gminę Krokowa, poprzez gminę i miasto Puck, po gminę Kosakowo (m.in. Rewę, Mechelinki).

ZOBACZ TEŻ: Gmina Kosakowo: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Kosakowie i okolicach powinien zobaczyć każdy

Nadmorski powiat pucki to także miejsce, w którym czuje się wiatr historii. Szlak historii militarnej to idealna gratka dla osób, które chcą odwiedzić fortyfikacje, które odegrały niebagatelną rolę w dziejach obronności naszego kraju. Ślady po nich można zobaczyć na własne oczy m.in. w muzeach w Helu, Pucku, czy w Kłaninie.

ZOBACZ TEŻ: Gmina Krokowa: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Krokowej i okolicach powinien zobaczyć każdy

Przyroda jest kolejnym atutem powiatu puckiego. Przepiękne szlaki przyrodnicze i drogi leśne, pozwalają na obcowanie z naturą wyjątkowo blisko, a niepowtarzalny urok rezerwatów natury (np. rezerwat Beka w gminach Puck i Kosakowo) przyciąga nie tylko profesjonalnych fotografów natury.

Ziemia pucka pozwala również na aktywny wypoczynek: ma około 45 kilometrów tras rowerowych.

ZOBACZ TEŻ: Gmina Jastarnia: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Jastarni i okolicach powinien zobaczyć każdy

Powiat pucki to najdalej wysunięty na północ powiat Polski, a co za tym idzie, w jego granicach znajduje się najdalej na północ wysunięte miejsce. Wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk nazwany Gwiazdą Północy i znajduje się on w Jastrzębiej Górze, w gminie Władysławowo.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto