Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pucki i kwarantanna: czym jest, jak wygląda, kiedy się ją stosuje, ile osób obecnie jej podlega?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco współpracuje z policją odnośnie osób objętych kwarantanną. W powiecie puckim na dzień 18 marca 2020 (środa) jest ich 25. Czym jest kwarantanna i jak długo trwa? Co się stanie, jeśli się jej nie przestrzega?

Kwarantanna koronowirusowa zazwyczaj trwa 14 dni, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej. Jest to izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie. Osoby te muszą pozostać w swoich domach, nie kontaktować się bezpośrednio z innymi i nie przyjmować gości. W niektórych sytuacjach Państwowa Inspekcja Sanitarna może podjąć decyzję o innym miejscu kwarantanny aniżeli własny dom czy mieszkanie.

Obowiązek kwarantanny jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej, a za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tys. zł., może również grozić odpowiedzialność karna.

- Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze - informują w KPP w Pucku.

Policjanci z KPP w Pucku i/lub przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku przeprowadzają kontrole sprawdzające, czy osoba objęta kwarantanną przebywa w wyznaczonym miejscu przeznaczonym do kwarantanny.

- Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji - informuje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Ci pracownicy, którzy mogą mieć z Państwem kontakt osobisty, powinni wylegitymować się legitymacją służbową, nie są oni ubrani w uniformy, ani inny strój roboczy.

- Podczas kontroli nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu policjanta/przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej z osobą objętą kwarantanną, więc nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ochrony osobistej - informują w PIS.

Osoba odbywająca kwarantannę nie powinna opuszczać miejsca kwarantanny, gdyż należy wykluczyć kontakt z innymi osobami.

- W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome lub bliskie o robienie zakupów/leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania - doradzają inspektorzy sanitarni. - Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na pomoc osób z rodziny, powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc.

Długość kwarantanny jest uzależniona od maksymalnego okresu wylęgania danej choroby, np. w przypadku cholery wynosi 5 dni, dżumy płucnej - 6 dni, a w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 - 14 dni.

W powiecie puckim aktualnie 25 osób przebywa na kwarantannie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto