Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pucki pomaga przedsiębiorcom. Kolejny milion na pomoc dla biznesu i bezrobotnych | ZDJĘCIA

Róża Perszon
- Dziękuję, że przyjmą Państwo nowych pracowników – tymi słowami starosta Jarosław Białk przywitał zebranych przedsiębiorców, którzy wzięli udział w projekcie „Aktywizacja zawodowa osób pozostałych bez pracy w powiecie puckim”. Śmiałków zgłosiło się 9, czekają teraz na nowych wspólników z otwartymi ramionami, a jest w czym wybierać.

Zeszła edycja programu mającego znacznie zmniejszyć bezrobocie w powiecie puckim pozwoliła na rozwinięcie skrzydeł wielu osobom i utworzenie ciekawego biznesu. Powstało m.in. mobilne studio tatuażu, pracownia garncarska, czy ręcznie robiona biżuteria. Dotację otrzymała też autorka bajek dla dzieci. Tegoroczna edycja, zakłada, aby to pracodawcy i pracownicy wspólnie na niej skorzystali.

- Chodzi nam przede wszystkim o zatrudnienie na dłużej i odpowiednie wyszkolenie– tłumaczy Jarosław Białk. - Można taką osobę sprofilować do swoich potrzeb. Taki okres szkoleń jest refundowany ze środków unii europejskiej, co pozwoli pracodawcom zaoszczędzić sporo pieniędzy.

ZOBACZ TEŻ:

To, że na rynku pracy ciężko o fachowca z odpowiednim przeszkleniem wie doskonale Roman Szynszecki prowadzący biznes w Mieroszynie, który w swojej firmie zajmuje się usługami ślusarsko-spawalniczymi.

– Najpierw w takiego człowieka trzeba zainwestować, nie daje to jednak pewności, że nie odejdzie po paru miesiącach, a my stracimy cenny czas na szlifowanie jego zdolności – tłumaczy uczestnik projektu.

Dlatego program, na który przeznaczone jest lekko ponad milion złotych zakłada utworzenie stanowisk pracy dla osób na okres 24 miesięcy dla ludzi w najcięższej sytuacji na rynku pracy.

- To osoby powyżej 30. roku życia, najczęściej długotrwale bezrobotne lub bierne i na skutek różnych sytuacji życiowych wypadły z rynku pracy - mówi Marcin Kasperczyk z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Pucku.

Finansowy zastrzyk pozwoli otwiera możliwości zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu bezrobotnemu. Do wyboru mamy cały wachlarz, od prac budowalnych pod okiem specjalistów poprzez prace przy montowaniu instalacji pożarowych czy alarmowych. Dla mniej technicznych jest coś z innej beczki. Hotel Wieniawa w Rekowie Górnym również wziął udział w projekcie.

Plany na dalszy rozwój i kolejny etap ruszają. - Kolejna edycja będzie wyglądała dość podobnie, chcemy dalej wspierać przedsiębiorców tym razem poszukując dla nich pracowników, którzy będą przeszkalani od podstaw do określonego zawodu. – zdradza nam Jarosław Białk.

Cały projekt składa się z pięciu etapów. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego poddziałanie 5.2.1. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy - mechanizm ZIT do powiatu puckiego spłynęło 954.574,26 zł. Całkowita wartość zadania to 1.004.815,01 zł. Każdy z przedsiębiorców na utworzenie jednego miejsca pracy uzyska dofinansowanie w maksymalnej kwocie 19.550 złotych. Biznesmen dodatkowo będzie otrzymywał 900 złotych miesięcznie dopłaty do pensji dla zatrudnionego.


Powiat myślenicki. Ślusarz, kucharz... - dla nich pracy nie brakuje:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto