Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pucki. Ptasia grypa w 2022 roku? W laboratorium potwierdzili przypadek z Chałup. Ekolodzy alarmują o kolejnych ptasich zgonach | FOTO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Marcin Buchna, Piotr Dettlaff
Powiatowy lekarz weterynarii w Pucku mówi o potwierdzonym przypadku ptasiej grypy w Chałupach i studzi nastroje. Ekolodzy z Kosakowa i Władysławowa znajdują oraz zgłaszają kolejne martwe ptaki na brzegach Zatoki Puckiej. - Czekamy na wyjaśnienia - mówi Marcin Buchna z Naszej Ziemi.

Są wyniki pierwszych badań martwych dzikich ptaków, które w styczniu 2022 nad Zatoką Pucką znajdowali mieszkańcy oraz ekolodzy z Kosakowa i Władysławowa. Przypomnijmy, że martwe łabędzie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pucku przywieźli Marcin Buchna z Kosakowa i Piotr Dettlaff z Władysławowa.

Ptaki zostały zebrane w styczniu na Półwyspie Helskim - między Władysławowem a Jastarnią. Powodów do niepokoju nie ma, zapewnia nas Marek Karwacki.

- Na 12 pobranych próbek tylko jedna miała wynik dodatni. To ptak, który został znaleziony w Chałupach - wyjaśnia powiatowy lekarz weterynarii w Pucku. - Na razie nie wydaliśmy rozporządzenia o zastosowaniu obostrzeń, bo nie ma takiej potrzeby.

Ilość dzikich ptaków z wirusem jest statystycznie mała, więc nie stanowią one zagrożenia dla hodowli wielkostadnych lub przyzagrodowych - tłumaczą w PIW w Pucku.

Nie wiadomo jednak, czy ta sytuacja się utrzyma.

- Dziś dostaliśmy kolejne ptaki, które zostaną przebadane w laboratorium w Puławach - wyjaśnił nam w piątek Marek Karwacki.

Wokół Zatoki Puckiej znowu zdychają łabędzie (styczeń 2022)....

Tu wyniki powinny być znane po weekendzie. Jak zapewniają nas urzędnicy i lekarze w Pucku, służby weterynaryjne i Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Starostwie Powiatowym w Pucku nie siedzą z założonymi rękoma.

- Jesteśmy, obrazowo mówiąc, w blokach startowych - mówi naczelnik Piotr Bolin. - Oficjalnego powiadomienia od lekarza weterynarii o ptasiej grypie nie mamy, więc póki co nasze działania są ograniczone.

Zarządzanie Kryzysowe zaczęło uruchamiać procedury: sprawdzać jak przygotowane są służby do ewentualnego wprowadzenie stanu zagrożenia ptasią grypą. To dotyczy m.in. wyposażenia w odpowiednie kombinezony, zbierania trucheł itp.

Część z tych tematów w powiecie puckim urzędnicy i strażacy świetnie znają, bo zimą 2021 walczyli z ptasią grypą.

- Nie wszędzie ona była w równym stopniu intensywna - przypomina Piotr Bolin. - Dlatego w lutym organizujemy wewnętrzne szkolenie.

Martwe ptaki nad Zatoką Pucką - rok 2022. Jaka skala?

Marcin Buchna z Naszej Ziemi i Piotr Dettlaff ze Stowarzyszenia Rozwoju Szotlandu od stycznia monitorują brzegi Zatoką Pucką. Sami znajdują martwe zwierzęta, ale też dostają zgłoszenia od mieszkańców.

- Przeważają łabędzie, ale są też inne gatunki ptaków. Ostatnio znaleźliśmy zakopane kaczki i martwe łabędzie - mówi Piotr Dettlaff z Władysławowa. - W tym tygodniu poszliśmy z Władysławowa w kierunku kempingów. Widać było, że łabędzie leżące na brzegu musiały zdychać we śnie, bo szyje i łby miały schowane pod skrzydło. Jednego z nich ktoś wrzucił do piwnicy.

Do tego doszły też martwe lisy i dzik leżący na plaży. Zgłoszenia o padłych zwierzętach docierają też do policji - lokalnych komisariatów w powiecie puckim.

- Zależy nam na tym, by wyjaśnić przyczynę, dla której teraz zdychają ptaki - podkreśla Marcin Buchna. - Coś złego dzieje się na naszym terenie i to chcemy wyjaśnić. To nie ptasia grypa? To poznajmy inne przyczyny.

Jak jest skala ptasich zgonów zimą 2022 w powiecie puckim? To będzie trudno ustalić, bo - jak mówią działacze, część padłych zwierząt jest zbierana i nie ma oficjalnych danych z ich ewidencjonowania.

W PIW w Pucku i zarządzaniu kryzysowym zwracają uwagę, że nie sposób porównywać skali tego, co dzieje się teraz z ubiegłorocznymi masowymi zgonami łabędzi.

- Wyłączając 2021 rok, to skala upadków jest niewielka i nie odbiega od średniej z poprzednich lat - ocenia Marek Karwacki. - Jest ich na tyle niewiele, że nie wzbudza to niepokoju.

Niezależnie od badań ptaków zlecanych przez inspektorat weterynarii, swoje badania prowadzą też policjanci. Tu pod uwagę brana jest m.in. toksykologia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto