Powiat pucki: trudne warunki na drogach. Mundurowi z puckiej komendy radzą i ostrzegają | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
- Po obfitych opadach śniegu na drogach mamy trudne warunki - informują w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku. - Mało widoczni piesi wolniej przechodzą przez śliską jezdnię, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża.

Z policyjnych statystyk wynika, że czas obfitych opadów śniegu i mrozów to czas wzrostu liczby kolizji i wypadków, również tych najtragiczniejszych w skutkach.

- Wszystkim użytkownikom dróg po raz kolejny przypominamy zasady bezpiecznego podróżowania zimą - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża czas hamowania pojazdu, w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.

Najczęściej dzieje się tak przy znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości, jednak nie tylko znaki drogowe należy brać pod uwagę.

- Widząc znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Nic bardziej mylnego. Czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku czy kolizji.

Jak radzą puccy mundurowi, należy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

- Przy mokrej nawierzchni nie zahamujemy szybko, a czasem może to być nawet niemożliwe - ostrzega oficer prasowy puckiej policji. - Trzeba zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry.

Trudne warunki drogowe: jak zmniejszyć ryzyko wypadku?

Przed wypadkiem może uchronić też przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego, które są wprowadzane wyłącznie dla bezpieczeństwa.

- Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o włączeniu świateł, zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i wszystkich pasażerów oraz odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko) - informują puccy policjanci. - Trzeba też zwrócić uwagę, aby zapięty pas bezpieczeństwa nie przechodził przez szyję dziecka.

Nigdy nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

- Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcję kierującego i utrudnia ocenę sytuacji na drodze - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Może zabraknąć ułamka sekundy lub centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia i tragedii na drodze.

Spory udział w zdarzeniach drogowych mają też piesi i rowerzyści, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego.

Według policyjnych statystyk najczęściej popełniane wykroczenia to:

  • nagłe wtargnięcia na jezdnię,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach nie wyznaczonych,
  • przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle,
  • chodzenie po jezdni zamiast poboczem,
  • jazda nieoświetlonym rowerem, bez odblasków,
  • przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.

- Należy mieć świadomość, że samochód jadący z określoną prędkością nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu - tłumaczy mł. asp. Łukasz Brzeziński. - W pochmurne dni, podczas intensywnych opadów, a także wieczorem, pieszy i rowerzysta jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Często hamowanie rozpoczyna się w ostatniej chwili. W takich sytuacjach regułą powinno być używanie odblasków, zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych pieszych oraz rowerzystów.

Bezpieczeństwo na drogach w warunkach zimowych, jak się chronić?

- Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków pamiętajmy o właściwym przygotowaniu siebie i pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa - apelują policjanci z puckiej komendy. - Łamiąc je, narażamy się nie tylko na straty finansowe przez mandat, ale przede wszystkim na zagrożenia dla zdrowia lub życia własnego, członków swojej rodziny, a także innych użytkowników dróg.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie