Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pucki: wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Powiat pucki walczy z cukrzycą. Właśnie ruszają bezpłatne badanie przesiewowe organizowane w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2. Kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać? Czasu jest mało, bo zakwalifikować się może tylko 100 ośób.

Program profilaktyki cukrzycy typu 2, który rozpoczął się w powiecie puckim to część pomorskiej akcji, która odbywa się też u sąsiadów: w Gdyni oraz powiecie wejherowskim. Od kilku miesięcy realizowany jest już w Sopocie, Gdańsku, Stegnie, Tczewie oraz powiecie gdańskim.

- Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta - wyjaśnia Alicja Mongird z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby.

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet.

Metropolitalny program profilaktyki zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Ten zakrojony jest dość szeroko. W jego ramach są m.in. badania, ale też kampania informacyjna dla mieszkańców m.in. Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Helu, Jastarni.

Życie z cukrzycą typu 2 wymaga regularnego pomiaru poziomu glukozy we krwi.

Jak cofnąć cukrzycę typu 2? Naukowcy brytyjscy zidentyfikowa...

Już działa strona internetowa niecukrzymy.pl - tu znajdziemy artykuły i wywiady. Jest fanpejdż na Facebooku NieCukrzymy, są spotkania z pracodawcami, a w niedalekiej przyszłości też kanał na Youtube. Tam trafić mają m.in. filmy o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą.

Za materiały odpowiada Gdyńskie Centrum Zdrowia, a partnerem projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.

Ważną częścią przedsięwzięcia są badania - bezpłatne i dla chętnych.

Cukrzyca w powiecie puckim: bezpłatne badania dla mieszkańców - kto, kiedy, jak?

Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy powiatu puckiego aktywni zawodowo. Głównie są to osoby w wieku od 35 do 64 lat, które są w grupie podwyższonego ryzyka.

Aby wziąć w nich udział, trzeba wcześniej wypełnić internetową ankietę FINDRISK (kliknij przejdź do niej), która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Warto się pospieszyć, bo na Pomorzu z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzysta 20 tys. osób, z czego w powiecie puckim 100.

Na tym etapie nie trzeba podawać swoich danych osobowych (te potrzebne będą, gdy zostaniemy zakwalifikowani do badań). W ankiecie musimy podać m.in. datę urodzenia, wagę, wzrost, obwód w pasie i odpowiedzieć na kilka pytań związanych np. z dietą czy przyjmowanymi lekami.

Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2.

Uczestnicy otrzymają szeroko zakrojoną pomoc, w ramach której są bezpłatne badania laboratoryjne, czy też indywidualne konsultacje dietetyka i fizjoterapeuty. Można liczyć na opiekę lekarza i pielęgniarki.

- Oraz wielu innych korzyści, które oferujemy uczestnikom projektu - wyliczają w Gdyni.

W planach też udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto