Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydencka wystawa „Droga do Wolności 1914-18” już we Władysławowie w COS OPO Cetniewo | ZDJĘCIA

P.
Wernisaż prezydenckiej wystawy „Droga do Wolności 1914-18” we Władysławowie w COS OPO Cetniewo
Wernisaż prezydenckiej wystawy „Droga do Wolności 1914-18” we Władysławowie w COS OPO Cetniewo Andrzej Sipajło
Droga do Wolności 1914-18, prezydencka wystawa historyczna już dostępna we Władysławowie. Oficjalnie otwarto ją w COS OPO Cetniewo. Historyczne plansze przygotował Adam Borowski.

Historia nie musi być nudna - przekonali o tym w Centralnym Ośrodku Sportowym Cetniewo we Władysławowie - twórcy prezydenckiej wystawy Droga do Wolności 1914-18. W jej wernisażu uczestniczyło liczne grono młody ludzi (12-18-latków), którzy z zaciekawieniem oglądali i czytali przygotowane przez Adama Borowskiego historyczne plansze.

Wystawa została przeniesiona z Warszawy do Władysławowa dzięki staraniom Jarosława Biereckiego -
radnego Sejmiku Wojewódzkiego, autora wystawy Adama Borowskiego i Michała Kowalskiego - dyrektora COS Cetniewo.
- Nigdy nie przypuszczałem, że wystawa ta zgromadzi tutaj tak wielkie rzesze ludzi. Ale najbardziej pozytywnie zaskoczony jestem widząc tu tak wiele młodzieży. Upewnia mnie to, że polityka historyczna ma sens - mówił we Władysławowie wojewoda Dariusz Drelich.

ZOBACZ TEŻ:

Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz, przedstawiających i opisujących ludzi i wydarzenia jakie miały miejsce pomiędzy 1914 a 1918 rokiem. Jej otwarcia dokonali wojewoda pomorski Dariusz Drelich, autor Adam Borowski, generał Stanisław Śliwa - prezes Zarządu Związku Piłsudczyków i dyrektor COS Cetniewo Michał Kowalski.

Co z ośrodkiem Cetniewo czy Władysławowem ma wspólnego z tytułową "Drogą do Wolności"? Okazuje się, że tak - dwa lata później, dokładnie 11 lutego 1920 Błękitny Generał - Józef Haller stworzył tu dla swoich żołnierzy wczasowisko Wielką Wieś-Hallerowo, gdzie też sam zamieszkał.
- A w miejscu gdzie dziś stoją imponujące obiekty Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS-u , stał przed wojną drewniany pensjonat w którym zamieszkiwali i stołowali się podoficerowie Nadmorskiego Oddziału Korpusu Ochrony Pogranicza - komentują twórcy ekspozycji.

W Cetniewie nie kryto satysfakcji z frekwencji.
- Widząc tak dużo młodzieży, mam przekonanie, że ten okres w dziejach Polski, dotychczas tak marginalizowany, zostanie przez Was odkryty na nowo - mówił podczas wernisażu twórca wystawy Adam Borowski. - Historia nie jest nudna, zacznijcie ją odkrywać a, przekonacie się sami.
- Niechaj takie nazwiska jak Piłsudski, Rozwadowski,Wieniawa-Długoszewski i wielu, wielu innych, będą waszym drogowskazem przez historię tego jakżeż pięknego okresu odradzania się Najaśniejszej Rzeczpospolitej - dodał gen. Śliwa.

W COS Cetniewo nie zabrakło także piosenek z okresu Drogi do Wolności. Soliści zespołu Marynarki Wojennej przypomnieli „Pierwszą Brygadę”, „O mój rozmarynie” czy „Przybyli ułani”.
- Jak się okazało większość uczestników nie tylko znała, ale i zaśpiewała z marynarzami - podkreślają organizatorzy.

Wystawa „Droga do wolności 1914-18” czynna będzie przez całe wakacje. Dyrektor Michał Kowalski tak ją zlokalizował, że wczasowicze, którzy pójdą na plaże będą musieli się o nią otrzeć.
- Co zapewne sprawi, że jej oglądalność zdecydowanie wzrośnie, bowiem w zeszłym roku w sezonie, przeszło przez teren COS około 50 tysięcy ludzi! - komentuje jej twórca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto