Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest pod sądem w Pucku i pod rezydencją prezydenta w Helu. Są dwa weta, idą po trzecie | ZDJĘCIA

P.
Protest pod sądem w Pucku i pod rezydencją prezydenta w Hel
Protest pod sądem w Pucku i pod rezydencją prezydenta w Hel Adam Otrompka
W poniedziałek Andrzej Duda zapowiedział, że będą prezydenckie weta ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Czy to koniec Łańcuchów Światła przed sądem w Pucku oraz "turystycznych" marszów z Juraty pod bramę prezydenckiego ośrodka w Helu?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział dwa swoje weta wobec projektów ustaw zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Ta decyzja ucieszyła uczestników Łańcuchów Światła w Pucku i Juracie oraz Helu, choć organizatorzy nie kryją, że - po projektach ustawy o SN i KRS - czekają także na trzecie weto dotyczące sądów powszechnych.
A to w opinii wielu uczestników wieczornych akcji, kluczowa ustawa.

Czy dzisiaj, w poniedziałek 21 lipca to finał wieczornych protestów, czy odbędzie się kolejna akcja pod sądem w Pucku? W KOD Puck nie mają wątpliwości.
- Tak, tym bardziej. Sejm zgodnie z Konstytucją może weto odrzucić. Poza tym jest jeszcze ustawa o ustroju sądów powszechnych, to te sądy z którymi każdy obywatel styka się najczęściej - komentuje Katarzyna Wiśniewska z KOD Puck. - Jeśli teraz odpuścimy to ci posłowie z PIS, którzy się wahają jednak odrzucą weto prezydenckie. Jeśli dalej będziemy stali to oni też staną po naszej stronie.

Protest w Pucku rozpocznie się, jak w całej Polsce, o godz. 21.

ZOBACZ TEŻ:

Będzie też społeczne poruszenie na Półwyspie Helskim, gdzie swoja siedzibę ma letnia rezydencja Kancelarii Prezydenta RP. Ta mieści się w lasach między Juratą i Helem (choć terytorialnie to już tereny gminy Hel). Przy strzeżonej, nadzatokowej posesji samochodów parkować nie można, więc uczestnicy spontanicznego - jak się go z przekąsem nazywa - "turystycznego" marszu spotykają się na molo w Juracie, skąd zwartą grupą wędrują kilka kilometrów pod bramę wjazdową.

Jak będzie dziś o godz. 20 na molo w Juracie.
- Idziemy. Ludzie przez te dni prosili, to dzisiaj chcą podziękować - mówi Marek Chroń, helski radny i jeden z uczestników protestów pd prezydenckim ośrodkiem. - Mam mieszane uczucia, bo prezydent zapowiedział podpis pod ustawą o sądach powszechnych.

Decyzję prezydenta z ulga przyjął również Adam Otrompka, mieszkaniec Chłapowa wieczorami znajdował czas, by dojechać na półwysep.
- Nadzieja umiera ostatnia. Szanse na przekonanie prezydenta do zawetowania były niewielkie, ale mimo to warto było Go wspomagać w podjęciu słusznej decyzji - komentuje Adam Otrompka. - Prezydent usłyszał głos suwerena i zrozumiał co chce zrobić Kaczyński.

Półwyspową akcję odnotował też marszałek Mieczysław Struk, mieszkaniec Juraty.
Warto było protestować. Społeczeństwo obywatelskie zwyciężyło - Prezydent posłuchał "spacerowiczów". Swoją drogą ciekawe, że Prezydent używa prawa veta po wizytach na Półwyspie Helskim - skomentował na swoim facebooku marszałek Pomorza.

wideo: Adam Otrompka

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto