Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prywatne firmy i zachodnie koncerny nakładają sankcje na Rosję. Wykluczyły Rosjan z dostępu do usług zachodniego świata

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sankcje na Rosję nakładają także wielkie zachodnie koncerny. W Moskwie i Petersburgu nie można już zapłacić kartą za bilet na metro, a Apple i Google wyłączyły płatności bezdotykowe. Warner Bros, Sony i Disney wycofały dystrybucję z Rosji.
Sankcje na Rosję nakładają także wielkie zachodnie koncerny. W Moskwie i Petersburgu nie można już zapłacić kartą za bilet na metro, a Apple i Google wyłączyły płatności bezdotykowe. Warner Bros, Sony i Disney wycofały dystrybucję z Rosji. unsplash
Sankcje na Rosję nakładają nie tylko państwa, ale także zachodnie koncerny i polskie sklepy. General Motors, Volvo i Volkswagen nie dostarczą już samochodów na rosyjski rynek, Daimler Truck zamraża swoją działalność biznesową w Rosji, gdzie posiada 10% udziałów w firmie Kamaz. W Moskwie i Petersburgu nie można już zapłacić kartą za bilet na metro, a Apple i Google wyłączyły płatności bezdotykowe. Warner Bros, Sony i Disney wycofały dystrybucję z Rosji. W Polsce m.in. Netto, Stokrotka i Biedronka wycofały ze sprzedaży rosyjskie produkty.

General Motors poinformował, że nie będzie eksportował pojazdów do Rosji

„Nasze myśli są w tym czasie z mieszkańcami Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu General Motors. „Utrata życia to tragedia, naszą nadrzędną troską jest bezpieczeństwo ludzi w regionie”.

Podobne kroki podjęło Volvo zawieszając dostawy samochodów osobowych i ciężarowych do Rosji. W oświadczeniu szwedzki producent powołał się na potencjalne zagrożenia związane z handlem materiałami z Rosją. To właśnie one miały być przyczynami podjętej decyzji.

Przedsiębiorstwo nie podało, kiedy sprzedaż miałaby zostać ponownie wznowiona. Firma ograniczyła się do poinformowania, że „Volvo Cars nie dostarczy żadnych samochodów na rynek rosyjski do odwołania”. Reuters dotarł do informacji, że w 2021 roku Volvo sprzedało w Rosji 9000 samochodów. Były importowane głównie z fabryk w Szwecji, Chinach i USA.

Zbieżne decyzje pojął także Volkswagen. Daimler Truck, producent samochodów ciężarowych postanowił zamrozić swoją działalność biznesową w Rosji, gdzie posiada 10% udziałów w przedsiębiorstwie Kamaz produkującym także pojazdy wojskowe. Jak podaje dziennik „Handelsblatt” również Mercedes-Benz prowadzi prace i bada możliwości od strony prawnej, aby zbyć posiadane udziały w firmie Kamaz (15% udziałów). Natomiast 47% przedsiębiorstwa jest własnością rosyjskiego państwowego koncernu Rostec.

Audi wstrzymało dostawę swoich samochodów do Rosji. Na terenie federacji nie kupimy również BMW oraz marek takich jak Chevrolet i Cadillac. Ford zawiesił swoją działalność w Rosji. Jaguar i Mercedes zrezygnowały z dostarczania pojazdów na rosyjski rynek.

W Moskwie nie można już zapłacić kartą za bilet do metra

Obecne sankcje wykluczyły Rosjan z dostępu do usług świata zachodniego.

- Nie są w stanie kupić biletu do metra w Moskwie, czy zapłacić za podstawową usługę. Już wcześniej nie byli w stanie kupić Netflixa, czy Spotify. To wszystkie elementy, które powodowały, ze byli członkami świata zachodniego i korzystali z usług, które daje świat zachodni - mówił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w debacie RMF FM nt. gospodarczych skutków inwazji Rosji na Ukrainę.

MasterCard zablokowało możliwość przeprowadzenia transakcji. Apple i Google wyłączyły usługi pozwalające na płatności bezdotykowe. To koniec możliwości płatności smartfonami dla użytkowników aplikacji Google Pay i Apple Pay. Apple wstrzymało również sprzedaż swoich produktów z oficjalnego sklepu internetowego.

AMD nie będzie już dostarczać procesorów i kart graficznych. HP zrezygnowało ze sprzedaży swoich produktów w Rosji. Dell oraz Intel wstrzymały dostawy jakiegokolwiek sprzętu i podzespołów na rosyjski rynek. Facebook oraz Instagram blokują konta zajmujące się dezinformacją konfliktu na Ukrainie. Microsoft zrezygnował z wyświetlania treści sponsorowanych przez państwo Russia Today i Sputnika w swoich wyszukiwarkach i aplikacjach informacyjnych. Snapchat wstrzymał sprzedaż reklam oraz ich wyświetlanie w Rosji oraz na Białorusi.

Elon Musk wysłał do Ukrainy terminale korzystające z internetowych połączeń przez satelity Starlink. W Ukrainie już drugiego dnia wojny została zaatakowana infrastruktura cyfrowa. Satelity już wcześniej były obecne nad państwem ukraińskim, jednak obywatele nie posiadali naziemnych terminali pozwalających na korzystanie z „kosmicznego Internetu”.

DHL i Fedex zawiesiły dostawy na terenie Rosji. H&M zawiesił sprzedaż w Rosji.

Netflix zakomunikował, że nie doda do swej platformy państwowych rosyjskich kanałów telewizyjnych. Miało to nastąpić 1 marca z powodu przepisów obowiązujących na terenie Federacji Rosyjskiej. Dla Netflixa może to oznaczać cofnięcie licencji na działalność w Rosji. Cinema 4D wyłączyła na terenie Rosji licencje na wtyczki do swojego programu. Firma Megogo ogłosiła, że usunęła z platformy wszystkie filmy wyprodukowane przez Rosjan. Władze Eurowizji wykluczyły przedstawicieli Rosji z udziału w festiwalu. Podobnie jest z festiwalem filmowym w Cannes, gdzie władze festiwalu odmówiły przyjęcia rosyjskiej delegacji.

Rosjanie nie zobaczą najnowszych produkcji: Batmana, Morbiusa oraz Doktora Strange’a. Warner Bros, Sony, a także Disney ogłosiły informacje o wycofaniu się z dystrybucji w Rosji. Światowa premiera „The Batman” odbędzie się w tym tygodniu.

- W świetle kryzysu humanitarnego na Ukrainie, WarnerMedia wstrzymuje premierę filmu fabularnego „The Batman” w Rosji - powiedział rzecznik prasowy wytwórni Warner Bros.

Nord Stream 2 AG może rozpocząć postępowanie upadłościowe już w tym tygodniu.

„Nord Stream 2 AG współpracuje z doradcą finansowym przy rozliczaniu części swoich zobowiązań i może formalnie rozpocząć postępowanie upadłościowe w szwajcarskim sądzie, już w tym tygodniu” - podaje Agencji Reutera cytowana m.in. przez TVP Info.

Brytyjskie BP postanowiło sprzedać swoje udziały w rosyjskiej państwowej spółce Rosnieft. Miał w niej 20% udziałów. Rosnieft jest dostawcą paliwa dla rosyjskiej armii.

- Atak Rosji na Ukrainę jest aktem agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie. Działania Rosnieftu nie są już biznesowo i strategicznie spójne z celami BP - powiedział Helge Lund, dyrektor rady dyrektorów BP w niedzielę.

Shell będący brytyjsko-holenderskim koncernem naftowym postanowił wycofać się z przedsięwzięć realizowanych wspólnie z Gazpromem. Projekty te są warte prawie 3 mld dol. Shell wycofuje się również z udziału w gazociągu Nord Stream 2, w którym ma 10 % udziałów. Jak podał we wtorek Reuters firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość. Firma jest własnością rosyjskiego Gazpromu.

Maersk, duński gigant logistyczny podał do wiadomości 1 marca, że nie będzie już dostarczać towarów do rosyjskich portów. Wyjątkiem będzie żywność, leki i pomoc humanitarna.

Ikea, największa na świecie marka meblowa, ogłosiła w czwartek, że zamyka tymczasowo wszystkie swoje sklepy w Rosji oraz wstrzymuje zaopatrzenie w Rosji oraz Białorusi. Grupa Ingka jest właścicielem wszystkich 17 sklepów Ikea w Rosji. W 2021 r. Rosja była dziesiątym co do wielkości rynkiem zbytu produktów marki Ikea ze sprzedażą detaliczną o wartości 1,6 miliarda euro (1,8 miliarda dolarów) - co stanowiło 4 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej tej marki na świecie. Białoruś jest wyłącznie rynkiem zaopatrzenia dla sklepów Ikei w innych krajach - szwedzka marka nie ma tam sklepów.

Także polskie sklepy wycofują ze swojej oferty produkty pochodzące z Rosji. Na takie działania zdecydowały się m.in.:

  • Netto
  • Stokrotka
  • Biedronka
  • Topaz
  • Polomarket
  • Rossmann.

Rosyjskie towary posiadają kody kreskowe zaczynające się od 460 do 469. Cyfry 481 oznaczają natomiast Białoruś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prywatne firmy i zachodnie koncerny nakładają sankcje na Rosję. Wykluczyły Rosjan z dostępu do usług zachodniego świata - Strefa Biznesu

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto