Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck: 81. rocznica wybuchu 2 wojny światowej. Pomodlili się w kościele w Pucku, potem odsłonili tablicę ofiar Katynia | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Puck: 81. rocznica wybuchu 2 wojny światowej. Pomodlili się w kościele w Pucku, potem odsłonili tablicę ofiar Katynia
Puck: 81. rocznica wybuchu 2 wojny światowej. Pomodlili się w kościele w Pucku, potem odsłonili tablicę ofiar Katynia fot. Piotr Niemkiewicz
- 1 września i 17 września zaatakowano nas z dwóch stron. Tych dat nie wolno rozdzielać - mówił dziś, 1.09.2020 w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej prałat z Pucka ks. Jerzy Kunca. W Pucku, na cmentarzu przy Alei Lipowej, odsłonięto też tablicę pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Puck: 1.09.2020, 81. rocznica wybuchu 2 wojny światowej

W skromnym gronie, ale w asyście sztandarów - organizacji społecznych, wojska, zakładów pracy czy harcerzy - tak w puckim kościele nad Zatoką Pucką obchodzono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mszę koncelebrowali wspólnie dwaj proboszczowie ks. Piotr Pastewski oraz ks. Jerzy Kunca.

Proboszcz najstarszej puckiej fary podkreślał, że nie wolno zapominać o 1 września 1939 roku, gdy od napadu na Polskę rozpoczął się holokaust II wojny światowej.

- 1 września i 17 września zaatakowano nas z dwóch stron. Tych dat nie wolno rozdzielać, nie wolno zapominać, że to Niemcy i Związek Radziecki sięgnęły po naszą wolność - mówił w swoim kazaniu ks. Jerzy Kunca.

W Pucku uczczono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pa...

Dziś, we wtorek 1.09.2020 odsłonięto - i poświęcono - też symboliczną tablicę pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Pucku znajdziemy ją na cmentarzu przy al. Lipowej (nad Zatoką Pucką).

Nie jest specjalnie wielkich rozmiarów, ale nie to w niej ma być najważniejsze.

- Nie chodzi o wielkość, ale o pamięć. Brakowało takiej rzeczy u nas i mam nadzieję, że uczucia osób związanych ze zbrodnią katyńską będą mogły tutaj zostać ukojone - mówiła na cmentarzu burmistrz Hanna Pruchniewska. - Teraz tu, w Pucku będzie można złożyć hołd swoim przodkom.

Na Pucku II wojna światowa też odcisnęła swoje bolesne piętno. W kilka godzin po ataku na Westerplatte, niemieckie samoloty pojawiły się nad lotniskiem Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

To wtedy zginęło kilku marynarzy z MDL-otu, na czele z jego dowódcą komandorem porucznikiem Edwardem Szystowskim. O tym też przypomniano podczas uroczystości wspominkowej na puckim cmentarzu.

We wtorek, późnym popołudniem, na Zielonej Plaży w Pucku będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną "Kto pamięta tamte ostatnie wakacje".

- Nawiązuje ona do historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego, który stacjonował w naszym mieście w okresie międzywojennym - zachęcają i informują w Urzędzie Miasta w Pucku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto