Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck buduje fontannę na Światowy Zjazd Kaszubów (2021). Ma pomóc w relaksie i edukować o kaszubskich korzeniach regionu | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Magdalen Gębka-Scuffins
Do soboty 21 sierpnia 2021 Puck będzie miał nową fonatnnę - kaszubską. - Nie chcieliśmy kolejnego pamiątkowego obelisku - tłumaczy burmistrz Hanna Pruchniewska. Wodotrysk powstaje w parku przy Urzędzie Miasta i ma upamiętniać drugi Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku. Udało się zrealizować pomysł?

Nowa fontanna w Pucku rodziła się w bólach, bo miasto nie miało pieniędzy na tę inwestycję, wycofali się też partnerzy, którzy mogli sfinansować przynajmniej część nakłądów. Po co w takiej sytuacji był miastu nad Zatoką Pucką kolejny wodotrysk?

Chodziło o pamiątkę po 22. Światowym Zjeździe Kaszubów, który w Pucku gościć będzie w weekend 21-22.08. Teoretycznie urzędnicy mogli sięgnąć po znacznie tańsze rozwiązanie: np. obelisk lub pamiątkową tablicę.

Ale burmistrz takim projektom powiedziała "nie".

- Każdy Zjazd ma swoją pamiątkę, ale po co kolejny obelisk? Chciałam, żeby u nas po tym wydarzeniu zostało coś pożytecznego, co przyda się i mieszkańcom, i turystom. Będzie pomagało w relaksie, złapaniu oddechu i przy okazji edukowało - argumentuje Hanna Pruchniewska.

Pucka fonatanna - choć nie będzie architektoniczną fanaberią, bo projekt zakładał raczej brak komplikacji i udziwnień - ma mieć sporo elementów nawiązujących do nadmorskiego regionu.

Puck chce mieć kolejną fontannę. Stanie w Parku Kaszubskim i...

- Miała być prosta, bo ważny będzie każdy element z jej sąsiedztwa - podkreśla burmistrz Pucka.

Otaczać ją mają cztery płyty - tu znajdziemy m.in. informacje o historii (spisane po polsku, kaszubsku i angielsku). W parku znajdą się też informacje o dwóch znaczących Kaszubach: Florianie Ceynowie i Hieronimie Derdowskim. I choć obaj z Puckiem nie są ściśle związani, to będą "sąsiadami" Antoniego Abrahama (ma w Paru Kaszubskim swój pomnik),

M.in. przez jedno z dzieł Derdowskiego, który m.in. napisał "O Panu Czorlińścim co do Pucka po sece jachoł". Fragment tego właśnie poematu znajdzie się na tablicy. I do tego spisany kaszubszczyzną, którą pradziadkowie posługiwali się w XIX wieku.

Z kolei 12 szklanych elementów wykonanych w Hucie Szkła PuckGlas będzie pokazywało elementy kaszubskiego haftu. Tu znajdą się m.in. sieci, fale, mikołajek nadmorski, bławatek, czyli motywy wykorzystywane w puckiej szkole haftu.

Całość wzbogacą ławeczki - w sumie sześć. Też nie będą zwyczajne, bo mają się na nich znaleźć kaszubskie sentencje. W mieście wymyślili, by nie opatrywać ich cudzysłowem, ale oznaczyć merkami.

Tak Puck buduje fontannę na Światowy Zjazd Kaszubów 2021

Merki to znaki identyfikacyjne konkretnych rybackich rodów. Oznaczano nimi sieci lub łodzie, by można było łatwo zidentyfikować właściciela.

- To też element naszej nordowej kultury i dziedzictwa - podkreśla Hanna Pruchniewska. - Ale zarazem i element zagadki, bo trzeba będzie rozszyfrować autorów.

Puck: wygodniej do nowej fontanny

Z odświeżonego Parku Kaszubskiego w Pucku powinni ucieszyć się też ci, którzy do tej pory narzekali na klimatyczną, choć nie dla wszystkich praktyczną kostkę brukową.

Kocie łby zostaną wymienione na granitowe płyty. Te nie są tanie, ale na pewno będą wygodniejsze dla nóg obutych w szpilki lub wózków - dla dzieci lub niepełnosprawnych.

- O nową nawierzchnię chodników postulowali mieszkańcy - tlumaczy burmistrz.

Oficjalny start nowej fontanny w Pucku zaplanowano na sobotę 21 sierpnia 2021. Wszytko odbędzie się ok. godz. 11.

Precyzyjnej godziny nie sposób podać, bo ta część uzależniona jest od przyjazdu do Pucka pociągu Transcassubia - co będzie nieformalnym początkiem dwudniowego świętowania.

Ten planowany jest na godz. 10:21. Ze stacji PKP w Pucku ulicami miasta ruszy kawalkada gości. W drodze do portu rybackiego Kaszubi zatrzymają się w parku między ulicami 1 Maja i Męczenników Piaśnicy, gdzie wodotrysk zostanie oficjalnie uruchomiony.

Zatoka Pucka - wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku można podziwiać jej naturalne uroki (roślinność i zwierzęta, np. kaczki na zatokowym winklu), znajduje się tutaj także zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Oprócz walorów historycznych i środowiskowych Zatoka Pucka jest też wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, lub dla ich fanów.

To jest nasz TOP 10 atrakcji w Pucku! Te miejsca w mieście P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto