MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puck: Ponad 20 milionów złotych dofinansowania dla gmin i powiatu puckiego | WIDEO

Artur Baran
Artur Baran
Wideo
od 16 lat
Ponad 20 mln złotych dofinansowania na różnego rodzaju projekty (w tym inwestycyjne) dla gmin i powiatu z terenu powiatu puckiego. Podpisanie umowy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i przekazanie czeków ze środkami z PGR dla samorządów odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pucku.

Podpisanie umowy, wręczenie promes oraz ogłoszenie rozstrzygnięć w trzech rządowych programach dofinansowania inwestycji w samorządach (czyli Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, Programie Inwestycji Strategicznych - transzy na tereny popegeerowskie oraz transzy tego samego programu w ramach Polskiego Ładu - na odbudowę i rewitalizację zabytków) miało miejsce w środę, 27 września 2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pucku.

- Łącznie gminy i powiat z terenu powiatu puckiego otrzymały ponad 20 milionów złotych dofinansowania na różnego rodzaju projekty. Skorzystają na tym przede wszystkim inwestycje drogowe, jak chociażby droga powiatowa z Dębogórza do Kosakowa, czy Droga Chłapowska we Władysławowie. Dofinansowanie przeznaczone zostało na rozwój kanalizacji w gminie Puck, Łebczu i gminie Krokowa. Mamy tu również rozbudowę szkoły w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie. Te programy zabytkowe dotyczą często obiektów, w których też mieszczą się ważne dla mieszkańców instytucje - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej , pełnomocnik rządu ds. CPK, kandydat w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP z okręgu nr 26, poseł Marcin Horała.

- Minister przywiózł kilka bardzo dobrych wiadomości dla dróg powiatowych i gminnych, szkolnictwa, służby zdrowia, ale także dla zabytków. W tych czterech właśnie obszarach dostaniemy dofinansowanie, a skorzystają z niego: gmina Kosakowo, gmina wiejska Puck, gmina Miejska Puck, gmina Krokowa, gmina Władysławowo i także powiat pucki - mówił Jarosław Białk, starosta pucki.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych (Edycja Szósta - PGR) powiat pucki otrzymał 4 mln zł na modernizację budynku szkoły Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie. Gminy Puck natomiast otrzymała 2 mln na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łebcz (osiedle Dana), a gmina Władysławowo na rozbudowę ul. Droga Chłapowska we Władysławowie - 2, 7 mln zł.

- Generalnie bardzo się cieszę z wszystkich otrzymanych środków. Bardzo zależy nam na tym, żeby na bieżąco modernizować drogi, bo to jest niezwykle istotne i tutaj muszę powiedzieć, że idzie to w miarę sprawnie. Czyli już nie mamy takich strasznie mocno zdewastowanych dróg. A wręcz zaczynamy modernizować drogi, które są mniej uczęszczane, które z tego budżetu, którymi sami dysponujemy w powiecie, po prostu nie dałoby rady wyremontować - mówił starosta.

Starosta pucki nie krył także zadowolenia z pieniędzy na tereny popegeerowskie, które udało się pozyskać na szkołę w Kłaninie.

- To jest szkoła, która kiedyś była technikum rolniczym, szkołą rolniczą. W tej chwili jest szkołą o profilu hotelarsko-gastronomicznym i szkołą, którą udało się z pieniędzy unijnych zmodernizować przed kilkoma laty. Udało się także z innych środków unijnych na rozwój szkolnictwa zawodowego spowodować, że powstało tam wiele nowych, atrakcyjnych pracowni. Niestety pomieszczenia, klasy, biblioteka to były pomieszczenia, które pamiętały jeszcze uczniów, którzy tam 40 lat wcześniej chodzili i to był po prostu problem, żeby takie środki wygospodarować. Chodzi głównie o instalację elektryczną, instalację centralnego ogrzewania, instalację sanitarną i w ogóle estetykę pomieszczeń. Te 4 miliony, które dostaliśmy na pewno pomogą nam bardzo podnieść ten standard. Jest to ważne, bo zwiększyła się liczba uczniów o 100 procent. Było 400, w tej chwili mamy prawie 800 osób, więc musimy dla nich przygotować bardzo dobre warunki - podkreśla Jarosław Białk.

Zadowolony z otrzymanego dofinansowanie był też Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck. Podkreślił on, że Rozbudowa kanalizacji w gminie Puck na pewno wpłynie na standard i jakość życia naszych mieszkańców.

- Cieszę się, że otrzymujemy to wsparcie finansowe zarówno w kwestii kanalizacji, jak i zabytków. Wiadomo, że bez tych środków byłaby o wiele dłuższa droga do zapewnienia podniesienia jakości życia mieszkańców w gminie Puck - mówi Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

Kolejny ważnym obiektem w powiecie puckim, który na tym skorzysta to oczywiście też szpital, ale nie tylko. Skorzystają też równie ważne zabytki.

- Szpital pewnie w każdym powiecie jest dużym problemem. Tutaj był wyjątkowo dużym. A dzięki temu, że podjęliśmy decyzję, udało się przekonać prawie wszystkich radnych, żeby zająć się generalnym remontem, generalną modernizacją szpitala jako instytucji i obiektów szpitalnych. No i zaczęliśmy jeździć, szukać różnych możliwości dofinansowania i prawdę powiedziawszy te środki związane z ratowaniem zabytków trochę spadły jak manna z nieba. Dlatego, że właśnie zaczęliśmy modernizować budynek historyczny z XIX wieku. Przymierzyliśmy się do generalnego remontu, ale wiedziałem, że tu czeka nas mnóstwo niespodzianek. Kilka miesięcy temu =minister Horała przywiózł dobra informację - 1,1 mln zł na pierwsze elementy związane z eksponowaniem elementów zabytkowych, ale przede wszystkim też funkcjonalnych elementów, których nie można było zlikwidować. Mówię tutaj np. o stropie, który nie jest żelbetowy, tylko był drewniano-trzcinowy. Dlatego musieliśmy odrestaurować, przebudować, wzmocnić, tak, żeby mógł on przez kolejne kilkadziesiąt lat funkcjonować. Te pierwsze środki poszły na to, a kolejne pójdą na dokończenie pomieszczeń w historycznym budynku, na dziedziniec i ogrodzenie. Myślę, że gdzieś wiosna, może bardziej czerwiec 2024 roku i będziecie mogli państwo zobaczyć nie tylko nowoczesny budynek w starych murach, ale także nowy dziedziniec - dodaje starosta pucki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto