Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt interwencji kryzysowej w Pucku: sytuacja epidemiczna ma wpływ na zdrowie psychiczne. Jest ono tak samo ważne, jak zdrowe ciało

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Trudności życia codziennego uległy jeszcze większym presjom ze względu na koronawirusa i obostrzenia z nim związane. Niemalże każdy mieszkaniec powiatu puckiego odczuwa skutki pandemii, czy to fizycznie, czy psychicznie. W związku z tym Starostwo Powiatowe w Pucku postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców ziemi puckiej i zaoferowało dodatkowe godziny porad psychologicznych dostępnych w tygodniu.

Okazało się, że decyzja była trafiona: zarówno w potrzeby mieszkańców, jak i w czas, kiedy pomoc jest najbardziej potrzebna, a terminy zostały błyskawicznie zarezerwowane do końca roku 2020. Jednak chętni mogą rezerwować miejsca po Nowym Roku.

Do kogo pomoc jest skierowana? Do wszystkich mieszkańców powiatu puckiego: tak samo kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku.

Jeżeli doświadczasz stanów depresyjnych, lękowych, przytłacza Cię poczucie osamotnienia, izolacji, braku energii bądź masz kłopoty ze snem, to nie powinieneś wahać się przed zasięgnięciem pomocy psychologa, którą oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku.

Tiki nerwowe, nieoczekiwane wybuchy płaczu lub złości, trudności z osiąganiem głębokiego snu, koszmary, duszności, kołatanie serca, bóle bez uzasadnienia medycznego itp. często są powstałymi zaburzeniami emocjonalnymi, które powstają w wyniku tłumienia narastających emocji.

- Sytuacja, w której jesteśmy, od wielu miesięcy generuje mnóstwo lęku - tłumaczy psycholog z PCPR w Pucku. - Ludzie zazwyczaj dwojako reagują, jedni wycofują się, a drudzy emocjonują.

Jednak, jak wyjaśnia specjalista w dziedzinie zdrowia psychicznego, zarówno pierwsza, jak i druga strategia na dłuższą metę powoduje utratę energii do życia. Co zatem pomaga?

- Przede wszystkim spacery, oraz jakiekolwiek kontakty z ludźmi, nawet online są lepsze niż żadne - radzi psycholog. - Innym sposobem na rozładowanie napięcia są ćwiczenia oddechowe lub fizyczne.

Przemoc nie tylko fizyczna: są osoby, które nie zdają sobie sprawy, że doświadczają przemocy w rodzinie?

- Nie jest to tak oczywiste, gdy nie dochodzi do przemocy fizycznej - wyjaśnia psycholog z Pucka. - Przemoc psychiczna jest dużo subtelniejsza i sporo czasu zajmuje zidentyfikowanie źródła złego samopoczucia.

Również w takich przypadkach osoba może doświadczać objawów typowo depresyjnych, braku energii, zaburzenia snu, takie jak: trudność z zaśnięciem, wybudzenie się w nocy, lub wczesnym rankiem bez możliwości ponownego zaśnięcia.

Brak dostatecznej ilości snu pociąga za sobą kolejne objawy: nerwowość lub brak chęci do pracy, a w dalszej konsekwencji także do życia.

- Dużą pomocą dla tych osób jest możliwość porozmawiania o tym, co się dzieje i co można z tym zrobić - mówi Ewa Weiss-Miller, dyrektor PCPR w Pucku. - Sama rozmowa już daje poczucie, że nie są z tym sami.

By umówić się na wizytę, należy skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku pod nr tel: 58 673 41 93.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto