Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy i strażacy ćwiczyli najróżniejsze scenariusze udzielania pomocy medycznej w trudnych warunkach na terenie Helu | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Helu zorganizowała ćwiczenia z udzielania pomocy medycznej w trudnych warunkach terenowych, w różnych scenariuszach. W specjalistycznym szkoleniu wzięli udział strażacy z powiatu puckiego, członkowie grup ratownictwa PCK z całej Polski oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Co ćwiczyli i jak i poszło?

Specjalistyczne ćwiczenia z ratownictwa medycznego w Helu organizowane przez Grupę Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto po praz pierwszy odbyły się w 2022 r.

- W zeszłym roku to był taki początek. Ćwiczenia wtedy odbyły się na mniejszą skalę - mówi Maciej Krzesiński, młodszy ratownik Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. - Natomiast po tym, jak się udały, postanowiliśmy do tych ćwiczeń zaprosić więcej jednostek i zorganizować je po raz drugi.

Specjalistyczne ćwiczenia z ratownictwa medycznego w Helu

W piątek i sobotę, 12 i 13 maja 2023 r. w Helu po raz drugi odbyły się ćwiczenia z ratownictwa medycznego zorganizowane przez Grupę Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto we współpracy z OSP Hel. Ratownicy i strażacy ćwiczyli najróżniejsze scenariusze udzielania pomocy medycznej.

ZOBACZ TEŻ: I edycja Manewrów Morskich w Karwi: ratownicy z całej Polski dzielą się doświadczeniami i szkolą

- Realizowaliśmy ćwiczenia z zakresu pomocy m.in. poszkodowanym w wypadkach masowych, a także zadania z zakresu poszukiwań osób zaginionych - tłumaczy organizator. - Działania prowadziliśmy wspólnie z lokalnymi ochotniczymi strażami pożarnymi, wśród nich były OSP Jastarnia, OSP Hel, byli też przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku, funkcjonariusze policji. Udział w ćwiczeniach wzięły także inne grupy ratownictwa PCK, bo w ogóle systemu ratownictwa PCK w Polsce tych grup jest 19, a duża część z tych grup do nas przyjechała.

Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Helu

Ćwiczenia wykonywane przez strażaków i medyków uczyły udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym nie tylko w wypadkach masowych, lecz także poszkodowanym w trudnym terenie, m.in. osób, które mogły wpaść np. do bunkra, czy zaginąć. Tu trenowały także policyjne psy.

- Z uwagi na to, na jakim obszarze działamy, mamy szereg różnego rodzaju zdarzeń. Takie wydarzenia, jak upadki z wysokości, wpadnięcia do jakichś obiektów, przypadki kiedy osoba poszkodowana może spaść z dużej wysokości i trzeba tę osobę wydobyć, a wcześniej trzeba ją zaopatrzyć, później użyć odpowiedniego transportu - wyjaśnia nam ratownik Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. - Jesteśmy w lesie, a wbrew pozorom z tego terenu wcale nie tak łatwo jest wydostać taką osobę, wynieść czy wywieźć odpowiednim sprzętem. Karetka tutaj nie dotrze, dlatego nasze działania są ukierunkowane na to, żeby tę osobę dostarczyć do zespołu ratownictwa medycznego poprzez taki transport, którego my używamy. Poza tym realizujemy też działania z wykorzystaniem psów ratowniczych. Miały za zadanie odnaleźć osobę poszukiwaną lub też wskazać kierunek jej odejścia. Te działania realizowaliśmy tutaj z policją powiatową z Pucka.

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów, zaproszeni przez organizatora - Grupę Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto.

- Na terenie przeprowadzanych tutaj ćwiczeń odbyły się dwie symulacje, podczas których psy miały wskazać zaginioną osobę. Psy dwóch kategorii: pies tropiący dolnym wiatrem oraz pies poszukiwawczy. Ćwiczenia przebiegły z sukcesem jednego i drugiego duetu - mówi Mariusz Lis, prezes Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów służbowych. - Nam, jako Polskiemu Związkowi Instruktorów i Przewodników Psów, przyszło m.in. stwierdzić, jak pracują psy danej jednostki. Uważam, że mają wysoki poziom wyszkolenia, nie ujawniono żadnych błędów.

ZOBACZ TEŻ: Ratownicy medyczni z pow. puckiego, wejherowskiego i innych zakątków Polski na kursie w Pucku. Jak wygląda takie szkolenie? Sprawdziliśmy

Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności ratowników dzieje się po to, by byli przygotowani i wiedzieli, jak najlepiej pomóc w przypadku rzeczywistych sytuacji, które mogą wystąpić.

- Staramy się ćwiczyć, udoskonalać wszelkie techniki poszukiwawcze, wysokościowe, przede wszystkim ratownictwa. Lepiej ćwiczyć, niż na żywo mieć styczność z takimi rzeczami. Tutaj można pewne błędy, które przy prawdziwej akcji są niewybaczalne, wykluczyć i spróbować zrobić to tak, żeby było dobrze - mówi zastępca naczelnika OSP Hel Marcin Latuszek. - Takie ćwiczenia i wiadomości, które tutaj przyswajamy, są bardzo przydatne. Pomimo tego, że jesteśmy wyszklonymi ratownikami, to zawsze jakieś nowe informacje, czy to z łączności, czy o nowym sprzęcie są bardzo przydatne i potrzebne w życiu codziennym straży pożarnej.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto