Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja we Władysławowie: po zaślubinach Polski z morzem w Pucku generał Józef Haller wyruszył z Wielkiej Wsi na rejs po Bałtyku | FOT

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
11 lutego 1920 w Wielkiej Wsi generał Józef Haller stanął nad polskim Bałtykiem. Po 123 latach na wodzie pojawiła się biało-czerwona bandera. Tamto wydarzenie, 11 lutego 2020, pieczołowicie odtworzyli mieszkańcy Władysławowa.

Władysławowo - Zaślubiny Polski z morzem, trzeci dzień świętowania w dawnej Wielkiej Wsi, z którą część swoich losów związał generał Józef Haller. Dowódca m.in. miał tu swój dom - słynną Hallerówkę (dziś to muzeum). Ale historia związku zaczęła się właśnie 11 lutego 1920, gdy na polskiej już plaży zjawił się Błękitny Generał ze swoją świtą.

Dzień po zaślubinach w Pucku dowódca Frontu Pomorskiego wszedł na pokład kutra Jakuba Myślisza - Seestern, Gwiazda Morza. Po 123 latach na wodach Bałtyku pierwszy pojawiła się polska flaga.

Właśnie to wydarzenie, dokładnie po stu latach - w deszczowy wtorek 11.02.2020 - odtworzyli mieszkańcy Władysławowa i okolic. W rolę generała Józefa Hallera wcielił się radny Dariusz Sańko. Na plaży i w przemarszu przez miasto towarzyszył jemu m.in. wojewoda Stefan Łaszewski, w którego wcielił się burmistrz Roman Kużel i grupa kaszubskich rybaków.

Wśród gości nie zabrakło także Romualdy Białkowskiej - wnuczki Jakuba Myślisza, szypra Gwiazdy Morza.

Pieczołowicie przygotowana inscenizacja (w mieście m.in. rozdawano Kuriera Wielkiej Wsi - okolicznościową gazetę) spodobała się mieszkańcom, którzy docenili i estetyczny, i edukacyjny walor zaślubinowego wydarzenia.
- Przepiękna lekcja historii, która, chociaż na chwilę, pozwoliła powrócić nam do tamtych, jakże ważnych dla naszego kraju wydarzeń - komentuje Katarzyna Klebba z Władysławowa, która całe wydarzenie zarejestrowała.

Władysławowo: zaślubiny z morzem (2020) i prezydentem Dudą. ...

Zwieńczeniem zaślubinowych obchodów we Władysławowie było odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej z okazji 100. rocznicy pierwszego morskiego rejsu pod polską banderą w Niepodległej Polsce. Ta pojawiła się na 4-tonowym kamieniu ustawionym na ul. Hryniewieckiego - obok Kapitanatu Portu Władysławowo.

Przy niej generała Hallera chlebem i solą witał Piotr Dettlaff, radny z władysławowskiej dzielnicy Szotland. I tym samym powtózył to, co równo sto lat wcześniej 11 lutego 1920 roku zrobił jego pradziadek Augustyn Dettlaff.

Jestem dumny z moich mieszkańców i wszystkich osób zaangażowanych w dzisiejszą uroczystość! We Władysławowie odbyła się inscenizacja "100-ej rocznicy pierwszego pełnomorskiego rejsu w Wielkiej Wsi, pod biało - czerwoną banderą". Dla tych, którzy nie byli dzisiaj obecni, mam dobrą wiadomość. Powtórzymy inscenizację w środku wakacji, w dzień wolny od pracy. Niech usłyszy o nas cała Polska
Roman Kużel, burmistrz Władysławowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto