Rekowo Górne nie chce oddać szkoły. W sołectwie zapowiadają, że nie pozwolą wójtowi gminy Puck zlikwidować wiejskiej placówki | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Szkoła w Rekowie Górnym ma zniknąć - tak chce gmina Puck. Radni podjęli uchwałę intencyjną, a rodzice ostro zaprotestowali. - Przez ostatni rok wójt mydlił nam oczy - gorzko mówi Paweł Kreisel. W sołectwie Rekowo protest nabiera na sile. Będzie wniosek o rozdział gminy?

Edukacyjna bomba w gminie Puck wybuchła po tym, gdy radna Katarzyna Burchacka-Klimczuk opublikowała na swoim facebookowym profilu informację o zamiarze likwidacji przez gminę Puck dwóch szkół - SP Werblinia i SP Rekowo Górne. Rodzice i mieszkańcy obu wsi nie zwlekali i błyskawicznie przystąpili do walki o obronę swoich szkół, choć wójt Tadeusz Puszkarczuk przekonywał, że póki co to tylko intencja samorządu.
- To nasza propozycja, którą musimy przedstawić naszym radnym - tlumaczył wójt gminy Puck i opisywał cały proces, który musi przejść projekt do finału. - Ale to ostatecznie zadecyduje Rada Gminy Puck i Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

W Rekowie Górnym dzisiaj trudno znaleźć kogoś, kto wierzy w dobre intencje władzy. Jak przypominają protestujący rodzice, to nie pierwszy raz w Urzędzie Gminy Puck pojawił się plan likwidacji ich szkoły. Rok temu rodzice nie szczędzili sił, by bronić swojej szkoły.
- Rok temu uwierzyliśmy, że nie musimy już drżeć o los naszej szkoły, a teraz usłyszeliśmy, że przez ten czas nic się nie zmieniło - kręci głową Paweł Kreisel z komitetu obrony SP Rekowo Górne. - To jak policzek. Ale my się łatwo nie poddamy.

Radni gminy Puck przegłosowali wszystkie 4 projekty uchwał o...

Rodzice dzieci, uczniów SP Rekowo Górne, starają się, by o ich sprawie było głośno - nie tylko w gminie Puck. Dlatego pojawili się na obchodach 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem, gdy prezydent Andrzej Duda przyjechał do Pucka. Wcześniej przedstawicielki rekowskiej delegacji stanęły na przystanku przy drodze 216 (Reda - Hel), którą miała przejeżdżać kawalkada prezydenckich pojazdów.
- Widząc nas i transparenty, samochody zwolniły, prezydent zrobił zdjęcia, a potem wszyscy pojechali do Pucka - relacjonują w Rekowie. - Później zjawiła się policja, by spisać nasze dane.

Mieszkańcy ubrani białe koszulki z czarną dłonią i napisem "STOP zamknięciu szkoły w Rekowie Górnym" pojechali też kibicować na mecz siatkówki do Trójmiasta. Potem pobiegli w 6. Biegu Zaślubinowym Od Hallera do Hallera. Na płocie okalającym szkolny teren zawisnął baner, a kolejny w poniedziałek 15.02.2020 pojawił się na wjeździe do Rekowa Górnego.
- Staramy się nagłośnić nasz problem - wyjaśnia Paweł Kreisel. - To pociąga koszty: i prywatne pieniądze, i nasz czas, ale nasza szkoła zasługuje na to, by tu istnieć. Boli nas to, że urzędnicy i radni nie chcą tego zrozumieć.
- Dla nas, dziadków, szkoła wyznacza rytm życia - argumentuje Bogumiła Rumkowska. - To nie tylko budynek, który może urzędnikom generować koszty.

SP Rekowo Górne: świetlica zamiast szkoły?

Urzędnicy w gminie Puck mogli wrócić do pomysłu likwidacji szkoły po liście, który do UG Puck napisał sołtys Marek Lilla. Zdaniem sołtysa w Rekowie Górnym brakuje świetlicy z prawdziwego zdarzenia, która mogłaby służyć całej wiosce.
Dlatego urzędnicy na miejscu szkoły chcieliby utworzyć żłobek oraz przedszkole - ale to, póki co, plany.

Gospodarz wioski tłumaczy, że w urzędzie opacznie zrozumiano jego słowa.
- Nie chodziło o to, by nowe miejsce powstało kosztem szkoły - mówi Marek Lilla. - Ja jestem jak najbardziej za tym, by ona tu została. Sam tu zaczynałem naukę, którą potem kontynuowałem w szkole w Połchowie, więc wiem, co mogą przeżywać dzieci, gdy się im nagle zabierze szkołę.

W UG Puck podają, że w SP Rekowo Górne chodzi niespełna 60 dzieci, a średni koszt "utrzymania" jednego ucznia jest dość duży. Wg. urzędników w Rekowie wynosi on 20 tys. zł, dla całej gminy ta wartość to ok. 12 tys.
Przeniesienie do sąsiedniego Połchowa da konkretne oszczędności.
- Nie wiemy, jak dokładnie w urzędzie obliczane są te wartości - mówiła na spotkaniu z protestującymi rekowianami radna Katarzyna Burchacka-Klimczuk, która włączyła się w obronę szkoły. - W Połchowie średni koszt na ucznia to 12 tysięcy, więc oszczędność dla gminy to ok. 8 tysięcy, ale trzeba od tego odliczyć dowóz...

Rodzice protestują przeciwko takiemu podchodzeniu do tematu.
- Szkoła to nie tylko cyfry i ekonomia. W Rekowie wyniki egzaminów były na wysokim poziomie - komentuje Bogumiła Rumkowska. - To trzeba uwzględnić.

Rodzice z Rekowa Górnego są zdeterminowani. Nie kryją, że nie cofną się przed niczym, byle tylko zadbać o los edukacyjnej placówki. I proponują kontrakt: pięć lat na to, by pokazać, że szkoła w Rekowie Górnym rozwinie skrzydła.
- Jeśli tak się nie stanie, niech gmina nas rozlicza i zamyka budynek - deklaruje Paweł Kreisel. - Ale w tym czasie niech urząd inwestuje w naszą placówkę, tak jak robi to w przypadku innych szkół. My dołożymy swoją pracę, tak jak robiliśmy to wcześniej.

Rekowska szkoła mogłaby także stać się centrum wioski - rekreacyjnym sportowym, kulturalnym. Wystarczyłoby dobudować salę sportową (o pieniądze na tę można się postarać w ramach obfitych dopłat z rządowych funduszy), dorzucić niewiele pomieszczeń dla przedszkolaków...

Propozycję przekazaliśmy wójtowi. Tadeusz Puszkarczuk wysłuchał choć oficjalnie komentować jej nie będzie.
- Jeśli taka jest intencja mieszkańców, to zapraszam: proszę mi ją przedstawić - mówi wójt.

W Rekowie mają żal do urzędników, że - ich zdaniem - bezdusznie podchodzą do tematu przyszłości SP Rekowo Górne.
- Nie ma mowy, że generujemy za wysokie koszty. Od lat w naszą wieś gmina nie pompuje pieniędzy. Dostajemy po 300 tys. na utwardzanie dróg, oświetlenie... - wylicza Paweł Kreisel. - A chyba jesteśmy jedną z najbardziej dochodowych wiosek, gdyby podliczyć podatki, które ściąga gmina z firm mających tu swoje siedziby.

Czytaj także

Jeśli radni gminy Puck przyklepią pomysł likwidacji, to jaki będzie kolejny krok mieszkańców Rekowa Górnego? W Rekowie nie wykluczają separacji i wniosku o zmianę granic gminy Puck.

Tę przygraniczną część gminy Puck, z m.in. wieloma terenami inwestycyjnymi oraz hotelem, można byłoby przyłączyć do sąsiedniej Redy.
- Na razie nie myślimy o tym. Wierzymy, że uda się dojść do porozumienia - mówi Paweł Kreisel. - Jeśli gmina nas nie posłucha? Mamy swoje pomysły.

Czytaj także

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 lutego, 15:17, Gość:

tekst w stylu bo znowu dziecko zmienia szkołę, Panie nie będzie dziecka wozić do Pucka to poniżej krytyki, to wina rodziców , że nie mogą osiąść w jednym miejscu na dłużej a nie dziecka, do siebie niech maja pretensje. Poza tym to zebranie to było znane Rekowianom ? bo przyszło osób "zainteresowanych "szkołą i jej losami tyle co kot napłakał, gdzie reszta?

Reszta ma takie samo zdanie jak ty dlatego nie przyszła na to zebranie w obronie tej szkoły.!!!!!!!!!

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

19 lutego, 10:50, Gość:

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

20 lutego, 10:20, Gość:

Teraz rodzice i sponsorzy włożyli pieniądze, za parę lat znów będzie potrzeba remontu, a to już będzie leżało w gestii gminy, więc zamknięcie szkoły ma znaczenia przyszłościowe. A tematy typu autobus, że się spóźni, że dzieci na świetlicy...Tak jest w większości szkół, a w Rekowie dzieci mają pierwszą zmianę i wracają do domu same i czekają parę godzin na rodziców, którzy wrócą z pracy...

20 lutego, 12:17, Gość:

Cały czas leżało w gestii gminy, jednak ta nic z tym nie robiła... Więc za parę lat znowu będą działali Rodzice i Sponsorzy! Zamknięcie szkoły ma znaczenie przyszłościowe... Tego nie skomentuję. Bzdura do kwadratu! Pierwsze słyszę, że zamykanie szkół ma znaczenie przyszłościowe :-)

Znaczenie przyszłościowe czyt. nie będą potrzebne nakłady finansowe na tak małą szkołę( czyt. też -budynek, który trzeba co jakiś czas remontować, nie mówię o bieżących kosztach utrzymania - a to już konkretne pieniądze) Rodzice i sponsorzy są teraz, a co będzie za parę lat...pretensje do władzy że nic nie robi.

G
Gość

tekst w stylu bo znowu dziecko zmienia szkołę, Panie nie będzie dziecka wozić do Pucka to poniżej krytyki, to wina rodziców , że nie mogą osiąść w jednym miejscu na dłużej a nie dziecka, do siebie niech maja pretensje. Poza tym to zebranie to było znane Rekowianom ? bo przyszło osób "zainteresowanych "szkołą i jej losami tyle co kot napłakał, gdzie reszta?

G
Gość
18 lutego, 15:49, Gość:

Pytanie brzmi: kto i co zyska na zamknięciu szkół?

18 lutego, 22:04, Gość:

Dużo osób jak na Rekowo strajkuje za pozostawieniem szkoły!!!!!?lepiej dla młodych matek których jest w REKOWIE coraz więcej. aby był żłobek i przedszkole a dla dzieci w wieku szkolnym szkoła w POLCHOWie z piękną nową salą gimnastyczną gdzie będą miały w końcu prawdziwe lekcje wf, a nie na korytarzu. Kiedyś dzieci wożono do POLCHOWa i było ok. Dzieci i rodzice z Celbowa które są wożone do Darzlubia za żadne skarby nie chcieliby z powrotem chodzić do swojej zlikwidowanej szkoły i jakoś nikt nie narzeka na tą decyzję. Dlatego pomyślcie kogo krzywdzicie. Według mnie jest to walka o etaty nauczycieli którym jest super w takiej małej szkole mając w klasie 3 lub4 dzieci a nie 25 do 30..

19 lutego, 10:24, Gość:

Zgadzam się

ile jest dzieci w CAŁYM REKOWIE GÓRNYM? a ile chodzi do tej szkoły? prosze o liczby, ludzie na litość boską poziom nauczania jest żenadą, prosze jakas olimpiada była gminna/powiatowa, na której dziecko z tej szkoły wzięło udział(nie mówię o wygranej)

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

19 lutego, 10:50, Gość:

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

20 lutego, 10:20, Gość:

Teraz rodzice i sponsorzy włożyli pieniądze, za parę lat znów będzie potrzeba remontu, a to już będzie leżało w gestii gminy, więc zamknięcie szkoły ma znaczenia przyszłościowe. A tematy typu autobus, że się spóźni, że dzieci na świetlicy...Tak jest w większości szkół, a w Rekowie dzieci mają pierwszą zmianę i wracają do domu same i czekają parę godzin na rodziców, którzy wrócą z pracy...

Cały czas leżało w gestii gminy, jednak ta nic z tym nie robiła... Więc za parę lat znowu będą działali Rodzice i Sponsorzy! Zamknięcie szkoły ma znaczenie przyszłościowe... Tego nie skomentuję. Bzdura do kwadratu! Pierwsze słyszę, że zamykanie szkół ma znaczenie przyszłościowe :-)

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

19 lutego, 10:50, Gość:

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

20 lutego, 10:20, Gość:

Teraz rodzice i sponsorzy włożyli pieniądze, za parę lat znów będzie potrzeba remontu, a to już będzie leżało w gestii gminy, więc zamknięcie szkoły ma znaczenia przyszłościowe. A tematy typu autobus, że się spóźni, że dzieci na świetlicy...Tak jest w większości szkół, a w Rekowie dzieci mają pierwszą zmianę i wracają do domu same i czekają parę godzin na rodziców, którzy wrócą z pracy...

Każda kolejna zamknięta szkoła w gminie Puck, to pokłosie rządów Pana Wójta. Podczas gdy Pan Wójt wydaje się być niezmiernie dumny z tego, iż placówki zostały zamknięte, ja widzę ogromne zło, jakie niesie za sobą zamykanie szkół. Po pierwsze każda kolejna zamknięta szkoła wiejska to krzywda dzieci. Po drugie krzywda rodziców i lokalnej społeczności. W dłuższej perspektywie to krzywda dla gminy. Nigdy nie będzie zgody na taką „wizję”. Stanowczo się jej sprzeciwiam i będę się sprzeciwiać, tak długo, aż Pan Wójt i Państwo Radni zrozumiecie opinie inne niż Wasze własne. Aż pokusicie się na nowy plan, nową strategię i „nową wizję’. Powie Pan Wójt, że w całej Polsce likwidują małe szkoły, bo samorządy nie są w stanie udźwignąć konsekwencji reformy edukacji. Ale Panie Wójcie! Sam Pan podpisuje się na swoim profilu społecznościowym: „WASZ WÓJT”. Proszę zatem zacząć rzeczywiście być „NASZYM WÓJTEM” i wsłuchiwać się w głosy i opinie, które różnią się od opinii Pana Wójta.

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

19 lutego, 10:50, Gość:

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

Teraz rodzice i sponsorzy włożyli pieniądze, za parę lat znów będzie potrzeba remontu, a to już będzie leżało w gestii gminy, więc zamknięcie szkoły ma znaczenia przyszłościowe. A tematy typu autobus, że się spóźni, że dzieci na świetlicy...Tak jest w większości szkół, a w Rekowie dzieci mają pierwszą zmianę i wracają do domu same i czekają parę godzin na rodziców, którzy wrócą z pracy...

G
Gość
18 lutego, 15:49, Gość:

Pytanie brzmi: kto i co zyska na zamknięciu szkół?

18 lutego, 22:04, Gość:

Dużo osób jak na Rekowo strajkuje za pozostawieniem szkoły!!!!!?lepiej dla młodych matek których jest w REKOWIE coraz więcej. aby był żłobek i przedszkole a dla dzieci w wieku szkolnym szkoła w POLCHOWie z piękną nową salą gimnastyczną gdzie będą miały w końcu prawdziwe lekcje wf, a nie na korytarzu. Kiedyś dzieci wożono do POLCHOWa i było ok. Dzieci i rodzice z Celbowa które są wożone do Darzlubia za żadne skarby nie chcieliby z powrotem chodzić do swojej zlikwidowanej szkoły i jakoś nikt nie narzeka na tą decyzję. Dlatego pomyślcie kogo krzywdzicie. Według mnie jest to walka o etaty nauczycieli którym jest super w takiej małej szkole mając w klasie 3 lub4 dzieci a nie 25 do 30..

Ja bym chciała usłyszeć od kogoś z Celbowa że lepiej im w Darzlubiu i że niepotrzebnie rok temu protestowali.

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

19 lutego, 10:50, Gość:

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

Rok temu Wójt powoływał się na „dobro dziecka”, w tym roku mówi wprost, że chodzi o pieniądze. Pan Wójt kładzie bardzo duży nacisk na aspekt ekonomiczny. Proszę mieć jednak na uwadze, że o ile efekty ekonomiczne uzyskuje się stosunkowo szybko, o tyle na efekty społeczne trzeba czekać dłużej, dlatego decyzje w tym obszarze, należy podejmować ze szczególną rozwagą.

G
Gość

W filmie opublikowanym w portalu kaszuby24.pl w dniu 6.02.2020 (na temat styczniowego spotkania z dyrektorami szkół), mówił Pan Wójt o 4 dodatkowych milionach na edukację w gminie Puck, użył Pan Wójt sformułowania „potężne środki”. Jak to się ma do zamykania szkół i argumentu ekonomicznego forsowanego przez Pana Wójta? Proszę oto tekst ze strony kaszuby24.p:

-Jeżeli chodzi o sytuację finansową, nadchodzący rok zapowiada się dobrze, dla oświaty w naszej gminie. Rada Gminy zapewniono środki na działalność oświatową w wysokości 52 milionów złotych. Są to potężne środki. Samej subwencji otrzymujemy 32 miliony złotych. Wynika z tego, jak duży jest udział gminy w procesie edukacyjnym. Jest to nasza troska o nauczycieli, o ich stabilność zatrudnienia, wynagrodzenia. Mamy nadzieję, że ten rok rozwiąże definitywnie wiele problemów związanych np. z Kartą Nauczyciela oraz wynagrodzeniami – podsumował Wójt Gminy Tadeusz Puszkarczuk.

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

19 lutego, 10:27, Gość:

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

Po pierwsze. Dzieci będą traciły czas na dojazdy.... Autobus pojedzie rano i zawiezie do domu późnym popołudniem, bo przecież nie będzie się opłacało robić więcej kursów. Po drugie. Nie zdążysz na autobus - będziesz musiał sam jechać z Dzieckiem. Po trzecie. Będą dwie zmiany. Bo na jednej zmianie wszyscy się nie zmieszczą. Po czwarte. Widziałem szkołę w środku. Wszystko nowe, wyremontowane. I to kosztem rodziców i sponsorów. kto odda pieniądze sponsorom? Bo prawdopodobnie będą chcieli je odzyskać, skoro szkoły nie będzie?

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

19 lutego, 10:21, Gość:

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

Tu już nie chodzi o poziom nauczania, ale o samą placówkę tak jak wcześniej ktoś napisał. Dzieci będą się uczyły tak samo w innej szkole i do tego w lepszych warunkach.

G
Gość
18 lutego, 15:49, Gość:

Pytanie brzmi: kto i co zyska na zamknięciu szkół?

18 lutego, 22:04, Gość:

Dużo osób jak na Rekowo strajkuje za pozostawieniem szkoły!!!!!?lepiej dla młodych matek których jest w REKOWIE coraz więcej. aby był żłobek i przedszkole a dla dzieci w wieku szkolnym szkoła w POLCHOWie z piękną nową salą gimnastyczną gdzie będą miały w końcu prawdziwe lekcje wf, a nie na korytarzu. Kiedyś dzieci wożono do POLCHOWa i było ok. Dzieci i rodzice z Celbowa które są wożone do Darzlubia za żadne skarby nie chcieliby z powrotem chodzić do swojej zlikwidowanej szkoły i jakoś nikt nie narzeka na tą decyzję. Dlatego pomyślcie kogo krzywdzicie. Według mnie jest to walka o etaty nauczycieli którym jest super w takiej małej szkole mając w klasie 3 lub4 dzieci a nie 25 do 30..

Zgadzam się

G
Gość
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

19 lutego, 4:54, Krzysztof:

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

Ciekawe skąd takie informacje o żenującym poziomie nauczania w tej szkole? Z tego co wiem, wyniki są tam bardzo dobre.

K
Krzysztof
18 lutego, 15:44, Gość:

Tak a Reda przyjmie ich z otwartymi rękoma pewnie...zlikwidują szkołę a dzieci będą dojeżdżały do szkoły w byłym Rekowie Dolnym- obecnie Reda. Po co mieście Redzie kolejna szkoła, jak można dołożyć te 60 dzieci do innej placówki.

Już dawno powinni zamknąć tę szkołę . Poziom edukacji dzieci jest żenujący

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3