Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewia orkiestr dętych na Starym Rynku w Pucku zgromadziła liczne grono słuchaczy i entuzjastów | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Rewia orkiestr dętych w Pucku zgromadziła spore grono słuchaczy. Orkiestry dęte z Pucka, Gniewina oraz Sławoszyna grały najróżniejsze melodie, od tradycyjnych, po utwory takie jak Bad Romance Lady Gaga czy Hallelujah Leonarda Cohena. Orkiestra Dęta OSP ze Sławoszyna zagrała też popularną piosenkę Andrzeja Żarneckiego - Jak rozpętałem II wojnę światową. Nad porządkiem imprezy czuwała Magdalena Gawin, która na co dzień pracuje z zespołem Da Capo Al Fine.

wideo: Magdalena Gębka-Scuffins

Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej

Swe początki zawdzięcza rybackiej bazie remontowej przy której powstała w 1951.
Pierwszym kapelmistrzem był Ksawery Blaszke, który szefował jej do 1967 r. W tamtym okresie repertuar orkiestry dętej z Pucka stanowiły głownie marsze, walczyki i poleczki.
Roman Lesner, młody i ambitny wychowanek orkiestry przejął batutę w 1967 znacznie podnosząc poziom artystyczny orkiestry, która w 1969 przeszła pod skrzydła parafii rzymskokatolickiej w Pucku.

Do 1975 pucka orkiestra dęta brała udział tylko w uroczystościach kościelnych. W tym też roku przeszła pod opiekę Puckiego Domu Kultury, a w 1978 Urząd Miasta Puck ufundował mundury dla członków orkiestry.

Pod koniec lat 80 w czasie naszych transformacji, pucka orkiestra borykała się (tak jak wiele innych instytucji) z problemami finansowymi i lokalowymi. Dopiero w 2000 r, po przejściu pod patronat Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku, orkiestra dęta doczekała się sali prób z prawdziwego zdarzenia.

Od 1999 na stanowisku kapelmistrza, Romana Lesnera zastąpił ambitny muzyk z dorobkiem artystycznym oraz ze świeżym spojrzeniem na muzykę, wówczas 32-letni – Ryszard Bizewski.

Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina

Swoją działalność rozpoczęła w 2002. Rok później, dzięki uprzejmości Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie wypożyczono pierwsze sprzęty, na których młodzież pod okiem Waldemara Szczypiora doskonaliła swoje umiejętności. Wtedy Urząd Gminy w Gniewinie zakupił komplet instrumentów dla młodych artystów.

Muzycy zadebiutowali podczas I Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Gniewinie w maju 2003. Orkiestra brała udział w najróżniejszych wydarzeniach, aż w 2006 wraz z kaszubskim zespołem "Nadolanie" wyjechali na 16. Międzynarodowy Festiwal Huculski w Kołomyi na Ukrainie. W 2007 w nagrodę za całokształt działalności, członkowie orkiestry wyjechali do Francji. Rok później nagrali swoją pierwszą płytę, a w 2009 wyjechali do Zakopanego oraz na Jasną Górę.

W 2010 koncerty orkiestry zostały urozmaicone przez występy Mażoretek, którym przewodzi Dorota Więckowska.nOrkiestra Dęta z Gniewina występuje w kraju i za granicą, m.in. w Obwodzie Kaliningradzkim na Ukrainie. W 2015 r zdobyła nagrodę "Brązowego Floriana" w kategorii orkiestr amatorskich, a rok później wyróżnienie. Podczas 4. Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych w 2017 r wywalczyła 1 miejsce w kategorii przemarszu orkiestr.

Orkiestra Dęta z Gniewina wzięła także udział w Festiwalu Orkiestr i Chórów w Wenecji, co wiązało się z wyjazdem do Włoch. W 2017 r muzycy nagrali płytę z kolędami i muzyką świąteczną.
W lutym 2019 wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr "Nieśmiertelna orkiestra", który odbył się w Kaliningradzie, w Rosji. Obecnie orkiestra liczy 35 członków, z czego większość to młodzi muzycy z gminy Gniewino.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoszynie

Orkiestra Dęta OSP w Sławoszynie powstała dzięki Janowi Roeske, który od najmłodszych lat przejawiał miłość i pasję do muzyki. Swój warsztat doskonalił podczas prywatnych lekcji gry na akordeonie. Dzięki pracy i determinacji zaoferowano mu stanowisko organisty w Krokowie. Jednak jego marzeniem było utworzenie orkiestry dętej. Udało mu się je spełnić w 1976, kiedy to zebrał kilku muzyków dotychczas grających na weselach - tak powstała Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoszynie.

Jan Roeske został kapelmistrzem założonej orkiestry w Sławoszynie. Sam podjął się naboru i szkolenia nowych członków zespołu. w 2000 roku rolę kapelmistrza przejął jego syn - Witold Roeske.
Przez wiele lat swojej działalności, orkiestra dęta ze Sławoszyna uświetniała wiele uroczystości państwowych, strażackich i kościelnych. Brała też udział w przeglądach orkiestr dętych.
Dzisiaj w zespole orkiestry znajduje się 25 członków.

W 2016 orkiestra zajęła I miejsce w 3. Nadbałtyckim Festiwalu Orkiestr Dętych w Gniewinie, w kategorii orkiestr strażackich.
Muzyków wielokrotnie zapraszano na występy w całym województwie pomorskim oraz do zaprzyjaźnionej z gminą Krokowa - gminy Schweich oraz do Wilna.
Dzięki pomocy Stowarzyszenia Bursztynowy Pasaż Krokowskiego Centrum Kultury w ostatnich latach zakupiono kilka nowych instrumentów. Działalność orkiestry wspierana jest przez Urząd Gminy Krokowa oraz Krokowskie Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto