Rowerowy Rajd Piaśnicki 2021: już 6 listopada ruszy pierwsza edycja rajdu upamiętniającego tragiczne wydarzenia 1939 r. | PLAN

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Udostępnij:
6 listopada 2021 r. odbędzie się pierwszy Rowerowy Rajd Piaśnicki, którego celem jest upamiętnienie polskich duchownych posługujących na ziemi puckiej, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. w Lesie Piaśnickim, a większość z nich w dniu 11 listopada 1939 r., czyli w rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej Niepodległości.

6 listopada odbędzie się Rowerowy Rajd (dla upamiętnienia polskich duchownych posługujących na Ziemi Puckiej, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. w Lesie Piaśnickim, w tym ponad 300 osób zostało zamordowanych 11 listopada 1939. czyli w dzień odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

Start rowerowego rajdu: 6 listopada 2021, w sobotę o godz. 9. z placu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie.

O godz. 11:30 będzie nabożeństwo przy grobie pomordowanych kapłanów; a około godz. 12:30 wyjazd w kierunku Władysławowa (lub zależnie od potrzeb bezpośrednio w kierunku Pucka itd.).

Nie trzeba jednak stawić się na starcie, gdyż do rajdu można dołączyć na każdym etapie trasy.

Tego dnia sprzed kościoła we Władysławowie o godz. 10. odjedzie autokar do Lasów Piaśnickich dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu.

Dojazd z puckiej fary (kościół św. Apostołów Piotra i Pawła): spotkanie i wyjazd o godz. 8:10 z placu przy figurze św. Józefa. Dalej dojazd ścieżką rowerową do kościoła we Władysławowie.

Do Władysławowa można dojechać indywidualnie (np. o godz. 7.50 pociągiem do Władysławowa, choć tu ilość miejsc dla rowerów w pociągu jest ograniczona).

Zamordowani kapłani ziemi puckiej to:

 • ks. Ludwik Angryk z Władysławowz,
 • ks. Anastazy Kręcki ze Strzelna,
 • ks. Władysław Wielewski z Łebcza,
 • ks. Bolesław Witkowski z Mechowa,
 • ks. Edmund Fittkau z Pucka,
 • ks. Alojzy Kaszubowski z Kosakowa,
 • ks. Bronisław Labuda z Pucka,
 • ks. Wojciech Pronobis ze Swarzewa,
 • ks. Ksawery Szynalewski z Kuźnicy,
 • ks. Augustyn Warczak z Mechowa,
 • ks. Heliodor Zieliński z Żarnowca.

REGULAMIN ROWEROWEGO RAJDU PIAŚNICKIEGO

Rowerowy Rajd Piaśnicki śladami pomordowanych w Lasach Piaśnickich w 1939 r. kapłanów ziemi puckiej.

 • Cel Rajdu

Celem Rowerowy Rajd Piaśnicki śladami pomordowanych w Lasach Piaśnickich w 1939 r. kapłanów ziemi puckiej jest upamiętnienie zamordowanych w Piaśnicy polskich duchownych posługujących na ziemi puckiej, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. Większość z nich w konkretnym dniu 11 listopada 1939. Również celem jest przedstawienie i poznanie zamordowanych duchownych, ponieważ wielu mieszkańców powiatu puckiego nie ma o nich wiedzy albo też ich wiedza jest bardzo szczątkowa. Ponadto upamiętnienie i oddanie hołdu duchownym ziemi puckiej, którzy polegli w Piaśnicy.

 • Organizatorzy rajdu:

Michał Kowalski, radny powiatu puckiego
Piotr Dettlaff, radny gminy Władysławowo
Sławomir Idkowiak, radny gminy Puck

 • Termin oraz trasa rajdu

Sobota, 6 listopada 2021 godz 9. - rozpoczęcie rajdu we Władysławowie
Sobota, 6 listopada 2021 godz. 15. - zakończenie rajdu we Władysławowie
Trasa rowerowa z Władysławowa (Gmina Władysławowo) do Piaśnicy (Gmina Wejherowo) przez miejscowości Gminy Puck (Łebcz, Starzyno, Domatowo), trasa liczy 24 km w jedną stronę.

 • Przebieg Rajdu

Uczestnicy zbierają się przed kościołem parafialnym we Władysławowie o godz. 9., gdzie ma miejscu rozpoczęcie rajdu. Następnie ścieżka rowerowa z Władysławowa dojazd przez Łebcz do Starzyna. Przewidywany czas dojazdu do Łebcza godz. 9.30, natomiast do Starzyna godz. 10.00. W miejscowości Starzyno ul. Lipowa i Długa oraz dalej droga leśna dojazd do Domatowa godz. 10.30. Przejazd przez Domatowo w kierunku Małej Piaśnicy godz.10.50 dalej droga wojewódzka w kierunku Wejherowa. Na wysokości miejsca docelowego zjazd z drogi wojewódzkiej. Przewidywany dojazd do celu godz. 11.00. Następie złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem pomordowanych księży. Ok. godz. 11.30 w Sanktuarium Piaśnickim w miejscu pomordowanych kapłanów zostanie odprawione nabożeństwo za pomordowanych. Po krótkiej refleksji ok. godz. 12.30 nastąpi powrót w kierunku Władysławowa. W drodze powrotnej ok. godz. 13.30 przewidziany postój na terenie OSP Domatowo. Powrót następni trasa dojazdu do celu rajdu. Przewidywany czas zakończenia rajdu godz. 15.00 we Władysławowie. Podane godziny prócz godziny rozpoczęcia są orientacyjne. Organizator zapewnia osobę kierująca rajdem, która będzie wyznaczać przebieg ustalonej trasy. Natomiast zamykać rajd będzie oznakowany pojazd wyposażony w podstawowe zaopatrzenie opieki przedmedycznej

 • Uczestnictwo w rajdzie

Rajd ma charakter otwarty. Organizator przewiduje liczbę uczestników w ilości do 200 osób. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne. Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną wyłączną odpowiedzialność. Każdy uczestnik jest zobowiązany posiadać sprawny techniczne rower, wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zaleca się, by każdy uczestnik posiadał kask ochronny rowerowy umieszczony na głowie oraz kamizelkę odblaskową.
Uczestnicy mogą dołączyć do grupy na każdym etapie i zakończyć rajd o każdym czasie. Organizator nie prowadzi listy uczestników rajdu. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad związanych z sytuacją epidemiczna.

 • Odpowiedzialność organizatora

Udział w rajdzie jest dobrowolny, każdy uczestnik startuje na własną odpowiedzialność, niezależnie od warunków pogodowych na trasie. Uczestnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pokonywania trasy rajdu. Za skutki naruszenia przepisów ruchu drogowego i innych przepisów prawa Uczestnik odpowiada osobiście. Organizatorzy rajdu nie przyjmują odpowiedzialności za wypadki i szkody wynikłe w czasie rajdu, zarówno wobec uczestników jak i osób trzecich. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za wypadki spowodowane przez uczestników rajdu lub w których brali oni udział. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zgubione podczas rajdu. Na całej trasie rajdu organizator zapewnia opiekę przedmedyczna. O terminie i przebiegu rajdu zostanie powiadomiona Komenda Powiatowa Policji w Pucku.

 • Postanowienia Końcowe.

Rajd może zostać odwołana przez organizatora bez podania przyczyny, w szczególności z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Wszyscy uczestnicy, startując w rajdzie wyrażają zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach z przebiegu rajdu, zamieszczonych w mediach oraz w materiałach promocyjnych. Udział w rajdzie jest równoznaczny z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego Regulaminu. Regulamin zostanie upubliczniony na stronie organizatora rajdu.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

J&J: Dostałam skrzydeł, te skrzydła mnie niosą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie