Rowerzyści ziemi puckiej: mundurowi przypominają o zasadach i obowiązujących przepisach na drogach | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Powiat pucki: sezon rowerowy w pełni. Co zrobić, aby przejażdżka nie skończyła się nieprzyjemnie? Jak uniknąć stłuczek, wypadków i bardziej poważnych w konsekwencjach zdarzeń? Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku podpowiadają.

Podstawami bezpiecznej jazdy są: zadbanie o stan techniczny roweru, a podczas jazdy obserwowanie otoczenia i bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Z doświadczenia mundurowych wynika, że zdarzenia z udziałem pieszych i rowerzystów niestety często należą do najbardziej tragicznych w skutkach.

- Rower to nie tylko beztroska przyjemność - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi, lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy” w przypadku rowerzystów bardzo ważne, ale oprócz pilnej obserwacji otoczenia należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

 • kierujący rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym, pojazdem zaprzęgowym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych,
 • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
 • w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni,
 • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Każdy rower musi być wyposażony:

 • z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
 • z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
 • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
 • dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej na bocznych płaszczyznach kół roweru, z zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie – na kole tylnej osi, na pedałach roweru.

Puccy policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

- Zachęcamy, (pomimo że nie wymagają tego przepisy), aby korzystać z kasków ochronnych - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - Koszt kasku jest niewielki, a korzyści płynące z jego używania są bezcenne. Elementy odblaskowe na odzieży to kolejna rzecz, którą powinien mieć rowerzysta dbający o swoje bezpieczeństwo i widoczność.

Funkcjonariusze zachęcają również do noszenia elementów odblaskowych na odzieży.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała małe budowy.

Wideo

Dodaj ogłoszenie