Rybacy z Zatoki Puckiej wyciągają flądry z dziurami. - Jesteśmy zaniepokojeni? Nie. My się boimy - mówi Marcin Buchna | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Marcin Buchna, Piotr Dettlaff
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Przerażający widok w sieciach wyciąganych z Zatoki Puckiej. Rybaków straszą flądry z otwartymi ranami i owrzodzeniami. - Wyraźnie widać, że ryby są w fatalnej kondycji - mówią samorządowcy z powiatu puckiego i szukają pomocy w Warszawie.

Część fląder wyciąganych we wrześniu i ostatnich tygodniach października z Zatoki Puckiej wygląda fatalnie. Ryby są słabe, ciała mają pokryte wrzodami oraz dziurami. Te ostatnie są różnej wielkości, mniejsze i większe, płytkie i dość głębokie, nieregularnie rozrzucone na korpusach. Z otwartych ran sączy się krew, widać żywe mięso.

- Widok tego, co przywożą ze sobą rybacy z połowów na zatoce jest porażający - mówi Piotr Dettlaff, władysławowski radny. - Trudno mówić o odosobnionych przypadkach, bo poranionych w dziwny sposób fląder jest naprawdę dużo.

Taki obrazek powtarza się tutaj od ok. 5 lat. Wcześniej o takiej ilości pokiereszowanych storni w Pucyfiku nikt nie słyszał, a na pewno ich w takiej masie nie raportował. Samorządowiec z Władysławowa, który zainteresował się stanem wód zatoki, świetnie o tym wie, bo mieszka tu od dziecka.

Ryby są wygłodzone? Zaatakowane przez wirusy lub choroby? Podgryzane przez minogi - pasożytnicze ryby z charakterystycznymi przyssawkami? Osłabione przez solankę wypuszczaną z kawern w gminie Kosakowo? Podtruwane przez metale ciężkie? Ekolodzy, samorządowcy i rybacy pytaniami strzelają jak z karabinu.

- Obserwujemy niepokojące zjawiska w zatoce i wokół niej, które zaczynają się nasilać, ale na pytanie o przyczynę tak podziurawionych ryb odpowiedzieć nie umiemy - mówi Marcin Buchna, prezes Stowarzyszenia Nasza Ziemia. - Dlatego zainteresowaliśmy tematem naukowców, potem też polityków.

W Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni przypominają, że obrażenia mogą powstać też w trakcie połowów.

Zatoka Pucka pełna chorych ryb? Rybacy biją na alarm, a mini...

Schorowane ryby z Zatoki Puckiej próbowano przekazać m.in. do MIR-u. Badania stanu ryb zleciło też Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dlatego w 2019 roku ruszył trzyletni i szeroko zakrojony "Programu badań środowiska morskiego Zatoki Puckiej".

Tylko w tym roku naukowcy mieli m.in. przeprowadzić badania chemiczne (stężenia w rybach m.in. metali ciężkich, dioksyn) oraz monitorować połowy komercyjne, a także przeprowadzić własne połowy badawcze.

Pod koniec każdego roku badacze dzielą się publicznie swoimi cząstkowymi spostrzeżeniami. To - jak na dziś - jedyne źródło wiedzy i komentarza naukowców co do obecnego stanu ryb. Na najnowsze informacje musimy czekać mniej więcej do grudnia 2021.

Wg. danych opublikowanych do tej pory wyniki nie powinny być alarmujące. Poziom toksyczności ryb nie odbiega od norm. Solanka nie miała mieć wpływu na stan zdrowia ryb. A odsetek ryb z uszkodzeniami lub zmianami chorobowymi był niewielki.

- W przypadku wszystkich badanych próbek osadów stwierdzono toksyczność niską lub umiarkowaną, ale należy podkreślić że zmierzone wartości były bliskie niskiej granicy przyjętej dla toksyczności umiarkowanej - czytamy w raporcie.

Już na początkowym etapie rybacy i ekolodzy nie kryli sceptycyzmu. Dlatego m.in. rok temu dopytywali o rozbieżność między tym, co wskazali naukowcy, a tym, co obserwują rybacy.

- Jeżeli jest tak dobrze, mówię o wynikach badań, to dlaczego jest tak źle, jeśli chodzi o zasoby? - pytał w imieniu zatokowych rybaków Jacek Wittbrodt ze Zrzeszenia Rybaków Morskich.

Naukowcy zwracali uwagę, że sytuacja ryb w Zatoce Puckiej jest powiązana z tym, co dzieje się na innych akwenach. Sami też "obserwują symptomy poprawy, ale w niektórych obszarach".

Ekolodzy z Naszej Ziemi zlecili badanie "dziurawych ryb" naukowcom z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy pierwsze spostrzeżenia opublikowali w artykule "Niepokojące sygnały o aktualnym stanie ekosystemu Zatoki Puckiej". Badania prowadzili Wawrzyniec A. Wawrzyniak, Juliusz C. Chojnacki, Przemysław Czerniejewski i Sylwia Machula.

Wstępnie wykluczono epizoocję, czyli zarazę ryb, ale wskazano na inną możliwą przyczynę. Dziury w ciałach ryb są charakterystyczne dla silnych skażeń środowiska nad dnem - czytamy w raporcie. Pierwotnie stawiano diagnozę, że zmiany skórne wywołane są dużym skażeniem mikrobiologicznym środowiska.

Ale to musiałyby potwierdzić badania przyczyn, a nie skutków (czyli dostarczonych do Szczecina ryb).

Teraz ekolodzy zainteresowali tematem sejmową Komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, potem również Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W międzyczasie próbowali też dać do analizy ryby w trójmiejskim laboratorium, ale i tu trafili na ścianę, bo kontakt się urwał.

- Czujemy niechęć pomorskich instytucji, dlatego szukamy pomocy w Warszawie - wprost mówi Marcin Buchna. - Nasze sygnały tu, na Pomorzu, nie są traktowane poważnie. Od kilku lat pokazujemy ryby z otwartymi ranami i wciąż nie dostajemy odpowiedzi. Zależy nam na rzetelnych badaniach i późniejszym wyeliminowaniu źródła problemu. Bo on jest i od kilku lat nie znika, o czym zaświadczają połowy rybaków na Zatoce Puckiej.

W MIR podejrzane ryby mogą zbadać, ale te - zanim trafią do naukowców - muszą być odpowiednio pobrane i przechowane.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystian Żuromski
Wszyscy zastanawiają się o co chodzi i nikt nie wie. Lepiej lekceważyć dalej problem który istnieje od II Wojny Światowej. Iperyt oraz inne środki bojowe na dnie Bałtyku to na pewno nie ma z tym nic wspólnego. Szukajmy dalej bo to za droga impreza żeby go wydobyć.
Dodaj ogłoszenie