Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobótka w gminie Puck (2018). Rzucewo i Osada Łowców Fok pełne wianków, które potem popłynęły na Zatokę Pucką | ZDJĘCIA

P.
Kaszubska Sobótka w Rzucewie (2018): opowieść o zwyczajach, konkurs nakładania wianków na krowie rogi, rodzinny bieg na nartach i wspólne wielkie ognisko. Okazało się, że najpiękniejsze wianki sobótkowe robią w Darzlubiu, Mechowie i Błądzikowie.

To już trzecia Sobótka gminy Puck, na którą samorząd zaprasza do Parku Kulturowego: Osada Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie. Prowadzący imprezę Brunon Ceszke z OKSiT w gminie Puck podkreślił magiczność czasu jak i miejsca spotkania.
- Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania, to święto radości i miłości, to szczególny moment refleksji nad siłami przyrody… - mówi Brunon Ceszke. - Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Anna Busz, sołtys Rzucewa w asyście pięknych rusałek oficjalnie przekazała rozpaloną pochodnię - rzucewski ogieńwójtowi gminy Puck Tadeuszowi Puszkarczukowi, który oficjalnie rozpalił sobótkowe ognisko.

ZOBACZ KONIECZNIE:

W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował sposoby, według których dawniej wyrabiano z drewna pasterskie instrumenty ludowe.
- Z kolei Wiesława Roszman-Selin pokazywała jak pleść wianki, którymi zazwyczaj w ten wieczór przystrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach - opowiada Brunon Ceszke.

Przykładem tego był konkurs sprawnościowy nakładania wianka na krowie rogi. W konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański wygrało Darzlubie przed Mechowem i Błądzikowem.

Sobótka w Rzucewie (2018) nie mogła się obyć bez życzeń dla Janów. Choć tych nie było zbyt dużo, bo jak się okazało wśród obecnych uczestników sobótki gminy Puck był tylko… jeden.
- Otrzymał pamiątkową nagrodę wraz z życzeniami od wójta gminy Puck -podkreśla Brunon Ceszke.

Z okazji Dnia Ojca w gminie Puck zorganizowano również konkurs, w którym brały udział zespoły: tata i dziecko.
- W duetach sprawdzano umiejętności wspólnego biegania na nartach rodzinnych - relacjonują w OKSIT gminy Puck.

- Podobno w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański przekwita woda - opowiada Brunon Ceszke. - Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek „Tam gdzie Bałtyku” oraz „Wiła wianki” w wykonaniu Bursztynków z Mieroszyna, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych rusałek z Rzucewa. Doniosłość i efektowność ceremonii świętojańskiej podkreślił wystrzałowy blask sztucznych ogni.

Organizatorem imprezy był OKSiT w gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Oprawę artystyczną sobótki w Rzucewie zapewnił zespół Bursztynki z Mieroszyna. A muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Thomas z przebojami lat 90.tych.
- Uczestnicy imprezy bawili się w biesiadnym nastroju, na tle sobótkowego ogniska do późnych godzin nocnych… - opowiada Brunon Ceszke.


Powspominajmy: Sobótka w Żelistrzewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto