Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobótka w Osłoninie 2019: Słowianie Północy kontra mieszkańcy gminy Puck. Koniec z trującymi tradycjami | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Słowianie Północy
Słowianie Północy kontra mieszkańcy Osłonina. Goście przyłapali mieszkańców gminy Puck jak ci próbowali do sobótkowego ogniska wrzucić opony. Doszło do konfrontacji. Rzecznik prasowy z KPP Puck: za palenie opon czy innych śmieci można trafić do aresztu.

Grupa Słowianie Północy co roku na polanie w Osłoninie, niedaleko plaży Zatoki Puckiej świętuje Noc Kupały. Mniej więcej w tym samym czasie mieszkańcy Osłonina i okolic celebrują tu sobótkę. Rok po roku Słowianie Północy w pozostałościach po sobótkowych ogniskach w Osłoninie znajdowali ślady po spalonych oponach, ale nigdy nie udawało się przyłapać sprawców na gorącym uczynku.

Słowianie nie kryli irytacji sytuacją z sobótką w Osłoninie: proceder powtarzał się od lat, a ze strony gminy Puck nie miało być żadnej reakcji.
- Choć doskonale wszyscy o tym, co się tu dzieje, wiedzieli. Z sołtysem Osłonina na czele, który nie dość, że całą sytuację próbował zamieść pod dywan, to także próbował wywrzeć na nas presję - podkreśla Jarosław Jasiński ze Słowian Północy.

W czerwcu 2019 Słowianom Północy udało się namierzyć mieszkańców gminy Puck, jak ci ognisko "wzbogacają" specjalnie przywiezionymi tu oponami. Gumy starannie schowano wewnątrz stosu gałęzi. Z zewnątrz trudno byłoby się dopatrzeć, że w Osłoninie może coś nie grać...

W sobótkę 2019 w Osłonienie Słowianom jednak udało się złapać ekipę na gorącym uczynku.
- Zawsze jakoś tak się składało, że mijaliśmy się z obchodzoną tutaj sobótką, ale teraz trafiliśmy akurat na przygotowywanie ogniska - mówi Jarosław Jasiński ze Słowian Północy.

Słowianie nie stali bezczynie przyglądając się przygotowaniom. Aktywiści błyskawicznie wkroczyli do akcji: nakazali bezwarunkowo wyciągnąć opony.
- Dzięki działaniom zapobiegawczym naszej grupy w tym roku do palenia opon w Osłoninie nie doszło - mówią Słowianie Północy. - Będziemy to miejsce monitorować i nie dopuścimy do kolejnej takiej sytuacji.

wideo: Słowianie Północy

Mieszkańcy posłuchali - ze stosu drewna opony poznikały, a nad Zatoką Pucką można było rozpalić czysty ogień. Dlaczego Słowianie zareagowali tak ostro? Jak tłumaczą, dym ze spalonych śmieci - w tym opon - zawiera trujące dla ludzi i zwierząt dioksyny. Trujący dym może powodować kaszel i duszności a także reakcje alergiczne na skórze.
Skutki spożywanych bądź wdychanych toksyn mogą nie być od razu zauważalne.
- Na plaży w Osłoninie odpoczywają dziesiątki osób z dziećmi, którzy później wdychają rakotwórcze substancje ze spalanych opon - argumentują świadkowie z grupy Słowianie Północy.

wideo: Słowianie Północy

Sołtys Osłonina Krzysztof Garstkowiak odrzuca oskarżenia o braku działania zapobiegawczego i podkreśla swoje związki z ekologią.

Jak przypomina: od 25 lat co roku organizuje sprzątanie rezerwatu Beka, który jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków i roślin, w tym też takich objętych ścisłą ochroną.
- Ja na nic nie przymykam oczu. Na co dzień pracuję w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie, nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie, więc jeżeli ktoś dorzuci opony do ogniska, a mnie przy tym nie ma, to nie mogę zareagować - mówi sołtys Krzysztof Garstkowiak. - Ludzie rzeczywiście potrzebują edukacji na tematy ekologiczne, na wpływ zanieczyszczeń na środowisko.

Spalanie opon i odpadów plastikowych jest surowo zabronione w całym kraju i gmina Puck nie odbiega od tych przepisów. Ponieważ tym razem nie doszło do palenia opon, Słowianie Północy nie zgłosili tego zdarzenia puckiej policji.
- Spalanie opon to wykroczenie, które podlega pod ustawę o odpadach i podlega karze grzywny a nawet aresztu - mówi Ewa Bresińska, rzecznik prasowy KPP Puck.

Jak w powiecie puckim legalnie pozbyć się opon? Nie można ich wyrzucić np. w ramach wystawek organizowanych w naszych gminach raz-dwa razy w roku.

Niepotrzebne opony oddajemy do recyklingu lub utylizacji albo regeneracji. Można też poddać je bieżnikowaniu, a więc procesowi naklejania nowego bieżnika.
- Zużyte opony najłatwiej po prostu zostawić w serwisie lub wulkanizacji, gdyż te zbiorowo oddają gumy firmom zajmującym się recyklingiem - informuje serwis Oponeo.

Poznajmy historię związaną z Nocą Kupały czyli nocą świętojańską oraz z sobótką

Data Nocy Kupały, czyli nocy świętojańskiej, powiązana jest z obchodami słowiańskiego święta związanego z przesileniem letnim. Obchodzi się je w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada zazwyczaj 21 lub 22 czerwca. Noc świętojańska wiąże się jednak również z innym świętem, które obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca - w wigilię świętego Jana Chrzciciela.
Ustanowienie takiego święta było próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto