Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkały się przeszłość z przyszłością. W kościele Św. Piotra i Pawła w Pucku testowano skaning 3D, technologię obecną w wyścigu kosmicznym

Łukasz Bartkowiak
Łukasz Bartkowiak
Łukasz Bartkowiak
Wielka, spłaszczona, mechaniczna pomarańcza, zawisła pod sklepieniem wiekowego kościoła parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Spotkały się stara i nowa myśl oraz wyrafinowane technologie, wytwory umysłów i rąk ludzkich.

Wchodząc do puckiej fary na modlitwę, raczej nikt nie spodziewa się zobaczyć przed oczyma pokaźnych rozmiarów mini sterowca koloru żywej pomarańczy. Nm.pl się to udało. Choć w tym miejscu wydawali się jak z zupełnie innej bajki, porozmawialiśmy z ludźmi, którzy obsługiwali ten przyrząd.

Część czegoś większego

Przygoda, w której mamy swój udział ma początek za Odrą. Drużyna Svena Przywarry stworzyła oprogramowanie do analizy zdjęć z ziemi. Zespół wyróżniono w kilku konkursach, m.in. w prestiżowym European Satellite Navigation Competition Baden-Württemberg, gdzie zdobyła drugie miejsce. Uczyniła to w kooperacji z firmą Hybrid-Airplane Technologies GmbH, h-aero® z siedzibą w Baden-Baden, w Niemczech.

Sterowiec powstał dzięki crowdinvestingowi, odmianie crowdfundingu, który umożliwia chętnym wpłacenie na start nowego projektu pieniędzy, w zamian otrzymuje się zazwyczaj egzemplarz produktu, bądź zniżkę na jego zakup. W crowdinvestingu zamiast produktu otrzymuje się akcje startującej firmy. Kampania odniosła sukces na Space Stater, stronie internetowej skupiającej start-upy branży kosmicznej, które tak jak h-aero zbierają fundusze na swoje pomysły. H-aero wywodzi się z kręgów związanych z Uniwersytetem w Stuttgarcie, jest częścią tzw. Nowej Ekonomii Kosmicznej w Europie.

Mechniczna pomarańcza, czyli specyfikacja mini sterowca

We współpracy czujników oraz oprogramowania z hybrydą, połączenia balonu i samolotu h-aero, obrazy obserwacji Ziemi mogą być pobierane i oceniane w czasie rzeczywistym. Platforma hybrydowa osiąga prędkość 20km/h, a maksymalna wysokość to 4000 metrów i może latać autonomicznie przez ponad pięć godz. Nazwa projektu to Obserwacja Ziemi na Żywo, w skrócie EO (ang.Earth Observation) “Live”. Pojazd można wyposażyć w różnoraką aparaturę m.in. LIDAR, czujniki gazów i temperatury itp.

Co wydarzyło się w świątyni?

W puckiej farze, 22.01.br., odbył się pierwszy test skanowania 3D. - Musimy odtworzyć historyczną wieżę dla potrzebnej naprawy. To jest mały test aplikacji. 10.000 pojedynczych skanów wykonywanych przez dwa miesiące. - tłumaczył Thilo Mast, właściciel puckiej huty szkła. Zapewnił też, że sterowiec tej konstrukcji, jest bezpieczny dla chronionych starodawnych wnętrz. Mówił też o pozostałych zastosowaniach urządzenia.

Jako efekt uboczny Puck będzie miał kompletny skan 3D wewnątrz i na zewnątrz puckiej fary dla rzeczywistości wirtualnej, efekt pracy trafi do sklepów ślubnych w regionie, dron będzie filmować wesela na żywo.

Mowa była też o tym, że strażacy mogą korzystać z takich skanów wewnątrz różnych obiektów dla wyznaczania ścieżek ewakuacyjnych, dróg poruszania się w trakcie pożaru. Aparatura ma więc bardzo dużo zastosowań, a dzięki możliwości montażu dowolnych czujników, tych zastosowań jest znacznie więcej, niż tylko te dotychczas wspomniane.

Obraz 3D wnętrza fary można obracać i przybliżać:

Puck 30

by csaba.singer

on Sketchfab

Wskazując palcem na niebo

Thilo Mas, zauważył, że projekt którego jest klientem, decyzją Uniwersytetu Stuttgarcie, został częścią drogi na Marsa ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej i Stuttgart Aerospace. Na puckim niebie i pod sklepieniem puckiej świątyni, testuje się więc technologię kosmiczną. Owoc pracy homo faber współczesności.

Zobacz także, Prezydent RP Andrzej Duda mówi nt. konieczności uczestniczenia w wyścigu kosmicznym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto