Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy KP PSP Puck apelują o czujność w sprawie czadu. Tlenek węgla zabija po cichu | WIDEO

Krzysztof Hoffmann
Konrad Kędzior
Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu. Co piąty ma w swoim domu czujnik dymu. Właśnie ruszyła druga edycja kampanii MSWiA, w którą włączyli się strażacy KP PSP Puck: Czad i ogień. Obudź czujność.

Cichy zabójca, skryty dusiciel albo po prostu czad - tlenek węgla, który wkrada się do domów niepostrzeżenie. Właśnie ruszyła kampania społecznaMinisterstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która ma wyczulić nas na to, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Sam gaz powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Główną przyczyną pojawienia się czadu w mieszkaniu są zapchane i zaniedbane kominy i wadliwe piece C.O. Często też po wymianie okien na nowe właściciele zapominają dostosować system wentylacji, który staje się niewydajny. Wszystko to może prowadzić do braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego. Dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

ZOBACZ TEŻ:

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W powiecie puckim strażacy KP PSP Puck od stycznia wyjeżdżali do zdarzeń związanych z nieszczelnym kominem aż 33 razy.

- Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych - komentuje asp. Krzysztof Minga.

Gorzej było w zeszłym roku. W listopadzie 2016 małżeństwo z Dębogórza zatruło się tlenkiem węgla i wylądowało w szpitalu.

- Przypadkiem skrajnej nieodpowiedzialności wykazał się pewien mieszkaniec Władysławowa, który po interwencji strażaków otrzymał zakaz rozpalania ognia w piecu - relacjonują w KP PSP Puck. - Piec był podłączony do uszkodzonego przewodu kominowego i w obiekcie stwierdzono tlenek węgla. Następnego dnia strażacy zostali ponownie wezwani pod ten sam adres. Pan rozpalił ogień i ponownie sprowadził zagrożenie na mieszkańców, potwierdzono obecność tlenku węgla.

Łącznie zanotowano aż 7 przypadków obecności czadu w pomieszczeniach. W jednym z nich zmarła 37-letnia mieszkanka Wierzchucina.

Czad jest bezwonny i pozbawiony smaku. Jedynym sposobem na wyłapanie jego obecności jest zamontowanie specjalnej czujki. Niestety z danych wynika, że zaledwie co piąty Polak w swoim domu ma ten sprzęt. Wydatek rzędu 100 zł ratuje życie.

Jak uchronić się przed zagrożeniem? Częstsze kontrole techniczne i regularne wietrzenie pomieszczeń. Warto też skorzystać z usług kominiarza. Pod żadnym pozorem nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; -
w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
- jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np.  metodą usta - usta oraz masaż serca,
- nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości
w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.


Ćwiczenia strażackie organizowane przez OSP Chłapowo na terenie byłej jednostki wojskowej we Władysławowie:

wideo: Echo Ziemi Puckiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto