Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studio Bałtyckie #29: Szlachetna Paczka w powiecie puckim: Katarzyna Parchem i Martyna Zelewska | WIDEO

P.
Studio Bałtyckie  #29: Szlachetna Paczka w powiecie puckim: Katarzyna Parchem i Martyna Zelewska
Studio Bałtyckie #29: Szlachetna Paczka w powiecie puckim: Katarzyna Parchem i Martyna Zelewska Konrad Kędzior/Bałtycka TV
Studio Bałtyckie #29. Szlachetna Paczka - powiat pucki właśnie obdarował 21 najpotrzebniejszych rodzin przedświątecznym prezentami. Dziennik Bałtycki i Bałtycka TV rozmawiają z Katarzyną Parchem i Martyną Zelewską - liderkami puckiego rejonu - o tym jak szukać potrzebujących, kto im pomaga, i czy po latach spędzonych w Szlachetnej jeszcze mają siłę nieść pomoc.

Aż 21 rodzin w powiecie puckim - tyle otrzymało dary, które przekazano w ramach Szlachetnej Paczki. Koordynacją tej akcji w regionie powiatu puckiego zajmują się Martyna Zelewska i Katarzyna Parchem.
- Z 50 zgłoszonych rodzin do projektu włączyliśmy 21 - mówi Martyna Zelewska.
- W sumie w tym roku w naszych działaniach wzięło udział 16 wolontariuszy, dzięki którym pomoc mogła dotrzeć do całego powiatu - dodaje Katarzyna Parchem.

ZOBACZ TEŻ:

Tegoroczna akcja w powiecie puckim w liczbach wygląda imponująco: udało się zebrać produkty za ok. 47 tys. zł, co daje średnią ponad 2 tys. zł na każdą paczkę. To oczywiście ogromny zastrzyk nie tylko przedświątecznej pomocy dla potrzebujących rodzin.
- Ale przede wszystkim danie wiary, że to jutro lepsze - podkreślają liderki.

Liczba paczkobiorców w powiecie puckim spadła w ostatnich latach. To efekt m.in. działania rządowego programu 500 PLUS.
- Widzimy, że on działa, bo potrzebujących rodzin jest mniej - zaznacza Katarzyna Parchem. - Marzyłybyśmy o Polsce, w której Szlachetna Paczka nie będzie potrzebna.

Studio Bałtyckie to wspólne przedsięwzięcie redakcji „Dziennika Bałtyckiego” i Telewizji Bałtyckiej - jedynej regionalnej TV powiatu puckiego. O wyposażenie zadbał sponsor, firma Sibuk z Pucka - właściciel m.in. sklepów meblowych.

Paczka to też wielkie emocje - i nie tylko podczas jej finału, czyli obdarowywania konkretnych ludzi. Podkreślmy, że w tym roku koncentrowano się na osobach starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Akcja zaczęła się pół roku szybciej.
- Emocje są ogromne i rosną z każdą chwilą - przyznają koordynatorki. - Gdy na etapie wywiadów, gdy poznajemy potrzeby dość ubogich rodzin z powiatu puckiego, to urzeka nas ich skromność.

Tak było m.in. podczas pierwszej edycji akcji, gdy wolontariusze trafili do ok. 10-osobowej rodziny żyjącej na ok. 20 metrach kwadratowych. Jedno z dzieci, 15-letni chłopak usłyszał pytanie „co chciałbyś dostać?”. Odpowiedź powaliła.
- Patrzy na nas zdziwiony i mówi, że nic, bo wszystko ma - mówią goście Studia Bałtyckiego. - Paczka zmienia nie tylko tych ludzi ale też nas, naszą perspektywę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto