Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Swarzewo: we wtorek Dominka Żemojtel-Dettlaff opowie o ostatnim sądzie nad czarownicą opisanym w "Sprawie gminy Ceynowy" Wandy Brzeskiej

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W Swarzewie Dominika Żemojtel-Dettlaff opowie o książce "Sprawa gminy Ceynowy" Wandy Brzeskiej, której wznowienie właśnie się ukazało
W Swarzewie Dominika Żemojtel-Dettlaff opowie o książce "Sprawa gminy Ceynowy" Wandy Brzeskiej, której wznowienie właśnie się ukazało Dominika Żemojtel-Dettlaff
Chałupy 1836 - to wówczas na Półwyspie Helskim odbył się ostatni w Polsce "proces o czary" i próba wody, której poddano jedną z mieszkanek. Całość opisała, a wcześniej zbadała, Wanda Brzeska. O tamtych wydarzeniach i reedycji "Sprawy gminy Ceynowy" opowie w Swarzewie Dominika Żemojtel-Dettlaff.

We wtorkowe późne popołudnie w Swarzewie (Dom Kaszubski) promocja książki "Sprawa gminy Ceynowy" Wandy Brzeskiej (teraz wydało ją Wydawnictwo BiT i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie). Całość poprowadzi Dominika Żemojtel-Dettlaff, która powieścią oraz postacią polskiej etnografki, etnolożki i literatki zajmowała się na studiach.

Czego będziemy mogli się dowiedzieć na spotkaniu w Swarzewie?

- Opowiem skąd mój udział w projekcie, o autorce powieści, kulisach jej powstania, a także o wydarzeniach, które miały miejsce w 1836 roku w miejscowości Ceynowy (dzisiejsze Chałupy). Powieść oparta została na faktach - ostatnim w Polsce "procesie o czary" i próbie wody, której została poddana jedna z mieszkanek. Jak do tego doszło? Kto się za tym krył? Jak wyglądały procesy o czary, w tym czasie w Europie? Które kobiety uznawano za czarownice? To tylko niektóre z pytań, na które uzyskacie odpowiedź - zdradza Dominika Żemojtel-Dettlaff. - "Sprawa gminy Ceynowy", to także ciekawa powieść psychologiczna ukazująca jak można manipulować otoczeniem i faktami, a także obraz dawnego życia społeczności rybackiej.

Chałupy - mural ze Zbigniewem Wodeckim

Nie żyje Zbigniew Wodecki mocno związany z gminą Władysławow...

Fabularyzowana opowieść o fragmentach życiu Krystyny Ceynowy ukazała się we Lwowie, w końcówce lat 30 - niedługo przed wybuchem wojny, więc niewiele osób miało okazję ją przeczytać. Teraz w XXI wieku ukazuje się drugie wydanie, które jest też pierwszym powojennym wznowieniem powieści, za którą Wanda Brzeska otrzymała nagrodę literacką w konkursie Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu.

- Mieszkańcy tych terenów odnajdą słowa i zwroty kaszubskie używane do dziś, a turyści i miłośnicy Półwyspu i okolic, wzbogacą swoją wiedzę na temat naszego regionu - mówi Dominika Żemojtel-Dettlaff. - Wanda Brzeska wraz z Bożeną Stelmachowską prowadziły badania etnograficzne na tym terenie i ta wiedza oraz dbałość o szczegóły w odtwarzaniu życia rybaków znajdują swoje odzwierciedlenie w powieści.

"Sprawa gminy Ceynowy" ma też otworzyć nowy cykl powieściowy oparty na twórczości Brzeskiej - roboczo nazwany "tryptykiem rybackim".

Spotkanie promocyjne w Swarzewie odbędzie się w Domu Kaszubskim we wtorek, 21.07.2020, godz.18.00, oprawa muzyczna: Tadeusz Korthals.
Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto