Światowy Dzień Psa: to też święto policyjnych psów służbowych. W puckiej komendzie są trzy: Hans, Kama i Denar | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
W Komendzie Powiatowej Policji w Pucku są trzy wyszkolone psy służbowe: Hans, Kama i Denar. Czworonogi służą z policjantami podczas wykonywania zadań służbowych, a ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zaistniałym zdarzeniu.

Psy, które trafiają do policyjnych przewodników, są wybrane spośród najlepszych osobników danej hodowli. Przechodzą skomplikowane testy, a następnie wspólnie z przewodnikiem przechodzą żmudny proces szkolenia. Dopiero wtedy rozpoczynają służbę w jednostce. Nie każdy policjant może też zostać przewodnikiem służbowego psa - są nimi nieliczni. W puckiej komendzie pracuje dwóch policjantów, którzy na co dzień współpracują i opiekują się Hansem, Kamą i Denarem.

- W czasie służby zdarza się, że policjanci podejmują interwencję lub pościg za groźnym przestępcą - wyjaśnia st. sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Wtedy poziom wyszkolenia, charakter oraz posłuszeństwo psa mają ogromne znaczenie, dlatego nie każdy pies może „służyć” w policji.

Światowy Dzień Psa: to też święto policyjnych psów służbowyc...

- Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich, ponieważ to nie tylko czas świętowania, głaskania, przytulania, to także czas, w którym należy okazać swój szacunek, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy. Pamiętajmy, że psy to nasi przyjaciele, którzy potrafią poświęcić coś najcenniejszego, co mają: własne życie w obronie człowieka.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Dodaj ogłoszenie