Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Połchowie: 3 września 2018 uczniowie nie pójdą na zajęcia, bo gmina Puck buduje placówkę. A dzieci? Wrócą do Darzlubia | ZDJĘCIA

Róża Perszon
Nie wszyscy uczniowie w powiecie puckim wrócą do swojej szkoły 3 września 2018. Wśród nich są uczniowie z gminy Puck, którzy w SP Połchowo pierwszy dzwonek usłyszą dopiero pod koniec października 2018. Do tego czasu dzieci muszą się uczyć w Darzlubiu.

Szkoła Podstawowa w Połchowie - tak wygląda rozbudowa:

wideo: Róża Perszon, Echo Ziemi Puckiej

Choć szkołę w Połchowie widać z daleka, to jednak próżno w niej szukać tablic i wysprzątanych sal lekcyjnych. Ostatni dźwięk dzwonka uczniowie usłyszeli tam dokładnie w Dzień Matki 2017 roku. To właśnie wtedy podczas przygotowań do rozbudowy budynku osunęła się jedna ze ścian. Niezbędna była ewakuacja.

Dziś można śmiało powiedzieć, że wyszło to dzieciom na dobre, bo kilka tygodni przekroczą mury szkoły marzeń. Tyle, że po wakacjach 2018.
- Będzie poszerzona o sale lekcyjne, nowe gabinety - komentuje z entuzjazmem Marcin Sikora, radny gminy Puck. - Najważniejsza jednak jest niewątpliwie sala gimnastyczna, o którą zawsze wnioskowali rodzicie a z której dzieci będą miały nie małą frajdę.

- Wiele zyska również oddział przedszkolny. Kiedyś jedna sala, a po remoncie trzy - dodaje wójt Tadeusz Puszkarczuk.

ZOBACZ TEŻ:

Ekoszkoła, bo w taką właśnie zamienia się niegdyś parterowa placówka edukacyjna z ul. Dworcowej ma być perłą w koronie oświaty powiatu puckiego. A dzięki zastosowanym tu ekologicznym rozwiązaniom szybko awansuje do pomorskiej czołówki.

Jednak budowa obiektu rodziła się w bólach. Pomóc w sfinansowaniu przebudowy miał rząd. Połchowska placówka została włączona do programu Lemur, na mocy którego obiecano przekazać 65-procentową dotację. Niestety, nikt tych pieniędzy nigdy nie zobaczył.
- Spełniliśmy wszystkie możliwe wymogi - mówi Tadeusz Puszkarczuk. - Niestety, rząd program unieważnił. Utraciliśmy zatem spore wsparcie i zostaliśmy z bogatym projektem sami.

Władze gminy zacisnęły jednak pasa i poszukały pieniędzy we własnym portfelu - blisko 10 mln zł. Właśnie taką sumę trzeba było znaleźć w budżecie gminy. Samorządowcy nie mają zamiaru także odpuszczać poszukiwań nowych źródeł dofinansowania. Z prośbą o pomoc w wybudowaniu hali zgłosili się do Ministerstwa Sportu.
- Czekamy na odpowiedź - komentują w UG Puck.

SZKOŁA W POŁCHOWIE, CO Z DZIEĆMI? Szkoła w Połchowie będzie nieczynna. Uczniowie przeprowadzą się na rok do Rzucewa | ZDJĘCIA, WIDEO

Z niecierpliwością czekają też dzieci, które jeszcze przed wakacjami do szkoły musiały dojeżdżać do oddalonego o ok. 10 km Darzlubia. I tak będzie przez co najmniej kilka najbliższych tygodni, bo połchowska szkoła marzeń planowo ma ruszyć od końca października.
- Rodzicie nie mają z tym większego problemu. Wszyscy rozumieją sytuację - komentuje radny Marcin Sikora.

Od roku szkolnego 2018/2019 kwestia transportu może być dodatkowo skomplikowana ze względu na roboty drogowe związane z kanalizacją powstającą w Darzlubiu. Władze zapewniają jednak, że nie ucierpią na tym najmłodsi.
- Ekipy budowlane przewidziały ten wariant - relacjonuje Tadeusz Puszkarczuk. - Ten odcinek drogi, który przylega bezpośrednio do szkoły jest robiony przewiertami, co oznacza, że dojazd jest tam będzie zapewniony bez większych problemów.

Czy Ekoplacówka pomieści również uczniów z innych miejscowości? Przyszłość szkółek w Rekowie Górnym i Celbowie będzie jednym z tematów, nad którym będą musieli pochylić się radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto