Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Pucki. Nocna Opieka w ograniczonym zakresie przez cały weekend aż do 14 lutego. W Pucku pielęgniarki zamiast lekarza. Jak długo?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Magdalena Gębka-Scuffins
Szpital Pucki bez nocnej opieki przez cały weekend aż do poniedziałku rano 14 lutego. Do tego czasu NiŚOZ w Pucku będzie funkcjonować jedynie w trybie dyżurów pielęgniarskich. Kłopoty pojawiły się po tym, gdy na izolację przeszedł jeden z dyżurujących lekarzy.

Tydzień temu ograniczono funkcjonowanie SOR w szpitalu w Wejherowie - z braku lekarzy. Teraz Szpital Pucki wprowadza limity z opieką medyczną. W Pucku przez cały weekend, od piątkowego popołudnia do poniedziałku rano 14 lutego (godz. 8) NiŚOZ, czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna pracować będzie w okrojonym składzie.

Powodem zmian jest brak lekarza, który mógłby pełnić dyżur (jest chory i musi być w izolacji). To dlatego w Szpitalu Puckim zadecydowano, że NiŚOZ będzie funkcjonowała tylko w trybie dyżurów pielęgniarskich.

- Za utrudnienia przepraszamy - komentują w Szpitalu Puckim i zapewniają, że "pacjenci w stanie zagrożenia zdrowia i życia uzyskają pomoc w Izbie Przyjęć Szpitala Puckiego".

- Wszyscy, także lekarze, jesteśmy ludźmi, którzy mogą zachorować - przypomina prezes Oksana Rabij-Zabłtona. - Ta sytuacja przydarzyła się właśnie nam. Dlatego zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia pomocy świadczonej w ramach NiŚOZ.

Obowiązków medyka z pozytywnym wynikiem covidowym nie mógł przejąć np. schodzący ze swojego dyżuru inny lekarz zatrudniony w Pucku.

- Musimy odpowiadać za jakość pracy - podkreśla prezes Szpitala Puckiego. - Tej zmęczony pracą lekarz nie jest w stanie zagwarantować.

Na jak długo ograniczone będzie działanie NiŚOZ w Szpitalu Puckim? Na razie na pewno na bieżący weekend. Potem? Trzeba śledzić sytuację, bo może się zmienić. A tzw. NOCH-y zamykane są też w innych placówkach, np. w Trójmieście.

Puck boryka się z brakami kadrowymi. Podobnie jak inne pomorskie, czy polskie szpitale. W poniedziałek na stronie placówki medycznej umieszczono ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Reszta funkcjonuje.

- Sytuacja jest ciężka, lekarze są potrzebni u nas i w innych placówkach - tłumaczy prezes. - Przez trzy miesiące kierowania szpitalem udało mi się zatrudnić trzech lekarzy. Dlatego np. nie jest zamknięta Izba Przyjęć, oddział wewnętrzny chirurgia, funkcjonuje ZRM...

Szpital Pucki ma nową sterylizatornię. To potrzebna, ale kos...

W Pucku zwracają uwagę, by nie porównywać sytuacji z obu szpitali w Wejherowie i Pucku. I tłumaczą fundamentalne różnice między oboma rodzajami opieki medyczne.

W Pucku sytuacja dla pacjentów nie jest lekka, ale nie tak dramatyczna jak przed tygodniem w Wejherowie.

- SOR przyjmuje pacjentów, których życie zostało zagrożone. NiŚOZ to rodzaj ośrodka zdrowia, który funkcjonuje w godzinach wieczornych i nocnych - wyjaśnia Oksana Rabij-Zabłtona.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto