Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kościerzynie ma nowy sprzęt, który poprawi diagnostykę i pozwoli pacjentom uniknąć operacji

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szpital w Kościerzynie jest jednym z dwóch ośrodków na Pomorzu, które posiadają nowoczesny system cholangioskopii.
Szpital w Kościerzynie jest jednym z dwóch ośrodków na Pomorzu, które posiadają nowoczesny system cholangioskopii. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest jednym z dwóch ośrodków w województwie pomorskim, które posiadają nowoczesny system cholangioskopii. To urządzenie udało się zakupić dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Pacjenci kościerskiego szpitala mają teraz dostęp do zaawansowanej technologicznie metody diagnostyczno-leczniczej. Dzięki cholangioskopowi lekarz może obejrzeć zmiany w drogach żółciowych, a także usunąć duże kamienie żółciowe.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie inwestuje w nowoczesny sprzęt. Do placówki trafił cholangioskop za ponad pół miliona złotych, który poprawi diagnostykę dróg żółciowych, a także pozwoli na usunięcie dużych kamieni żółciowych oszczędzając pacjentom operacji. Jak podkreśla zarząd szpitala, w medycynie innowacyjne metody diagnostyki i leczenia stają się kluczowym elementem skutecznej opieki nad pacjentami. Jedną z nich jest cholangioskopia, czyli możliwość bezpośredniego obrazowania dróg żółciowych.

- Wykorzystuje się w niej bardzo cienki endoskop (cholangioskop), który poprzez kanał roboczy innego endoskopu wprowadza się do dróg żółciowych. Umożliwia on ocenę wnętrza dróg żółciowych - podkreśla lek. Sebastian Pryczkowski, specjalista chorób wewnętrznych, gastroentorolog Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Cholangioskopia jest szczególnie przydatna w diagnostyce niejasnych przyczyn zwężeń dróg żółciowych, ułatwia określenie, czy mamy do czynienia z chorobą łagodną, czy nowotworem złośliwym. Obecnie wykorzystywane metody diagnostyczne takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, choć bardzo cenne nie zawsze dają dokładną diagnozę, czasem pozostają wątpliwości z jaką chorobą mamy do czynienia. Wykorzystując cholangioskop możemy zbliżyć się bezpośrednio do zmiany w drogach żółciowych i precyzyjnie ją ocenić, a także pobrać z niej wycinki do badania histopatologicznego. Zwiększa to znacznie skuteczność i przyspiesza diagnostykę onkologiczną. Zdarza się też tak, że u pacjenta, u którego podejrzewamy nowotwór możemy go wykluczyć.

Innym zastosowaniem cholangioskopii jest możliwość kruszenia dużych twardych kamieni żółciowych, których nie udaje się usunąć w czasie tradycyjnego zabiegu endoskopowego. Jak podkreślają lekarze, użycie wprowadzonej przez kanał cholangioskopu sondy do elektrohydrolitotrypsji powoduje rozfragmentowanie dużych złogów i ich łatwe usunięcie z dróg żółciowych do światła przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjent może uniknąć bardziej obciążającej i ryzykownej operacji.

Warto też podkreślić, że pacjenci nie muszą się obawiać bólu i innych niedogodności. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym, co zdecydowanie zwiększa komfort. Dodajmy, że kościerski szpital jest jednym z dwóch na Pomorzu, które posiadają system cholangioskopii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Wprowadzenie cholangioskopii do praktyki medycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, to duży krok naprzód w usprawnianiu diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych w tym chorób nowotworowych. Pacjenci z regionu zyskują dostęp do nowoczesnych metod terapeutycznych, które nie tylko są skuteczne, ale także minimalizują ryzyko inwazyjnych procedur chirurgicznych.

- Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie tego nowatorskiego zabiegu to krok w stronę bardziej efektywnej diagnostyki i leczenia, zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi - dodaje Marzena Mrozek, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pozostaje oddany misji zapewnienia pacjentom najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań medycznych. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, jesteśmy gotowi kontynuować rozwijanie usług i podnosić standardy opieki zdrowotnej na rzecz dobra naszych pacjentów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto