Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybsze i darmowe badania w puckiej poradni. Nowy sprzęt wspomaga diagnozę autyzmu wśród dzieci

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Szybsze i darmowe badania w puckiej poradni. Nowy sprzęt wspomaga diagnozę autyzmu wśród dzieci
Szybsze i darmowe badania w puckiej poradni. Nowy sprzęt wspomaga diagnozę autyzmu wśród dzieci Archiwum Polska Press
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pucku pozyskała bardzo ważny sprzęt do diagnozy autyzmu wśród dzieci. Badania będą o wiele bardziej dostępne oraz bezpłatne. Zakup narzędzia był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Pucka poradnia usprawnia diagnostykę autyzmu

Jeszcze do niedawna istniało przekonanie, że autyzm jest bardzo rzadkim zaburzeniem. Wraz ze wzrostem świadomości i postępem w nauce liczba przypadków jednak rośnie. Według szacunków zaburzenie to może dotyczyć jednego na sto dzieci w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Światowy Dzień Walki z Depresją. Do 2030 roku będzie to najczęstsze schorzenie na świecie. Jak walczy z nią Gdańsk?

- Bardzo często są to dzieci, które uczą się w szkołach czy przedszkolach ogólnodostępnych i muszą obyć objęte kształceniem specjalnym lub korzystać z pomocy w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W naszej Poradni w roku 2022 wydaliśmy 59 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm, w tym Zespół Aspergera – wylicza Małgorzata Jurzyk, psycholog i wicedyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pucku.

A jeśli chodzi o autyzm, wczesna diagnoza jest niezwykle ważna dla wymiernych sukcesów w terapii. Proces ten składa się jednak z kilku etapów, a pierwszy z nich to szczegółowy wywiad na temat małego pacjenta wśród rodziców, nauczycieli oraz lekarzy. Później przychodzi pora na konsultacje z psychiatrą, a to także może potrwać kilka miesięcy. Nowe urządzenie w puckiej poradni radykalnie skróci ten etap.

Szybciej i za darmo. ADOS 2 znacznie ułatwia diagnozę

ADOS 2, bo tak się nazywa to urządzenie, to jedyne na rynku wszechstronne narzędzie do diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badanie przypomina bardziej zabawę i jest dla dziecka mniej obciążające.

- Przy pomocy zabawek i akcesoriów wchodzących w skład narzędzia diagnosta zachęca dziecko do podejmowania aktywności i obserwuje nie tylko poziom wykonania, ale przede wszystkim jakość interakcji, występowanie charakterystycznych dla spektrum autyzmu zachowań lub brak spodziewanych reakcji – opisuje badanie Małgorzata Jurzyk. - Przed wprowadzeniem diagnozy przy użyciu ADOS 2 rodzice często musieli 5 lub 6 razy konsultować się z lekarzem psychiatrą bądź zapisać się na diagnozę do placówki specjalistycznej w Gdańsku, gdzie czas oczekiwania na badanie jest bardzo wydłużony. Lub opłacić wszechstronną, kilkuetapową diagnozę w placówce prywatnej. Uzyskanie ostatecznego rozpoznania tą drogą zajmowało nierzadko nawet rok i było bardzo kosztowne – podkreśla.

Dodatkowo badanie za pomocą sprzętu ADOS 2 jest w puckiej poradni darmowe. Po wstępnej diagnostyce rodzice zgłaszają się do psychiatry, który przy pierwszej lub drugiej wizycie może postawić ostateczną diagnozę. To otwiera już drogę do ubiegania się o orzeczenia zapewniające wsparcie dziecku w przedszkolu czy w szkole.

ZOBACZ TAKŻE: W słupskim szpitalu dwulatki po dysplazji oskrzelowo-płucnej dostały lek na RSV. -To ogromny sukces - mówi neonatolog szpitala w Słupsku

Wyrównywanie szans w dostępie do programów edukacyjnych i terapeutycznych to jeden z celów programu „WzMOCnij swoje otoczenie” sponsorowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Tylko w 2023 roku na rozwój projektów społecznych przekazano 4,6 mln zł. Z programu skorzystały głównie samorządy, organizacje pozarządowe, lokalne ośrodki kultury i sportu oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto