Tak Władysławowo stało się zimową stolicą surfingu: Cold Waves by Porsche. Na falach Bałtyku walczyli o 12 tysięcy euro | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Plaża u nasady Półwyspu Helskiego Władysławowo stało się zimową stolicą surfingu. Konrad Kędzior
Władysławowo zostało stolicą zimowego surfingu. Wszystko za sprawą zawodów Cold Waves by Porsche, czyli międzynarodowych zawodów, w których stawką było 12 tysięcy euro. Na wodach Bałtyku najlepsi okazali się surferzy spoza Polski: Alys Barton z Wielkiej Brytanii oraz Ian Fontaine z Francji.

Surferskie zawody we Władysławowie. Tu się pływa nawet zimą

Mroźna, ale słoneczna i wietrzna niedziela we Władysławowie ściągnęła na plażę miłośników surfingu oraz niespodziewanie okazały tłumek widzów, którzy z piasku mogli podziwiać wyczyny zawodników śmigających po zimnych, bałtyckich falach. Aura dopisała kibicom oraz międzynarodowej grupie zawodników, którzy pojawili się na jednym z najlepszych polskich spotów dla surferów.

- Położonym u samej nasady Półwyspu Helskiego, uformowanego przez prądy morskie płynące wzdłuż polskiego brzegu na wschód - tak miejscówkę na Bałtyku opisują organizatorzy.

Miejsce jest świetnie znane i sportowo wykorzystywane, bo to właśnie tu odbyły się m.in. Mistrzostwa Polski w Surfingu 2022. We Władysławowie przy świetnie znanej turystom plaży we Władysławowie u nasady Półwyspu Helskiego – wejście nr 1). Surferzy kochają ją, bo tuż za portem są świetne fale. I tych nie zabrakło podczas tegorocznej edycji zawodów na falach Bałtyku.

- Była to pierwsza tego typu impreza sportowa zorganizowana w kraju. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zawody rozegrane zostały właśnie na terenie naszej gminy – komentują w Urzędzie Gminy we Władysławowie, którego burmistrz objął zawody swoim honorowym patronatem.

Cold Waves by Porsche

Rywalizacja w chłodnych wodach polskiego morza przyciągnęła międzynarodową grupę zawodników. I to właśnie goście rządzili na bałtyckich falach.

Zawody toczyły się w dwóch kategoriach open dla kobiet i mężczyzn. Pierwsze miejsca – oraz nagrody po 3 tysiące euro – zajęli goście z zagranicy. Rywalizacja odbywała się w 15-minutowych heatach, po 4 osoby w każdym. Z każdego heatu awansowały 2 osoby z najlepszymi wynikami. Surferów oceniali 3 sędziowie certyfikowani przez International Surfing Association.

Wśród pań wygrała Alys Barton z Wielkiej Brytanii, dwa następne miejsca na podium zajęły Polki. Druga była Karolina Marczak a trzecia Karolina Wolińska.

Panowie na nagrodową pulę nie dopuścili żadnego z polskich surferów. Na Bałtyku triumfował Francuz Ian Fontaine. Ze srebrem (i 2 tysiącami euro) wrócił Irlandczyk Gearoid McDaid, a tysiąc euro i statuetkę za trzecie miejsce wywalczył młody Bask Iker Trigueros