MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są zarobki w straży pożarnej. Ile zarabiają strażacy w 2023 roku? Stawki, dodatki, premie, emerytura dal wszystkich stopni

MM
Takie są zarobki w straży pożarnej. Ile zarabiają strażacy w 2023 roku? Stawki, dodatki, premie, emerytura. LISTA
Takie są zarobki w straży pożarnej. Ile zarabiają strażacy w 2023 roku? Stawki, dodatki, premie, emerytura. LISTA Jakub Steinborn
Zarobki strażaków w 2023 r. uległy zmianie. Na ich pensje składa się nie tylko kwota podstawowego uposażenia, ale także premie, dodatki i dodatkowe honoraria, wypłacane, chociażby za staż pracy. Wśród wszystkich zawodów, to właśnie strażak cieszy się w Polsce największym poważaniem. Ile zarabia się w PSP i OSP w Polsce w 2023 r.?

Tyle zarabiają strażacy. Lista płac w 2023 r.

Zarobki w straży pożarnej w Polsce są uzależnione od wielu czynników, takich jak:

  • stopień służbowy,
  • staż pracy
  • oraz miejsce wykonywania pracy.

Przede wszystkim należy jednak podkreślić różnice pomiędzy służbą w PSP (Państwowej Straży Pożarnej), a OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej).

OSP również stanowi formację umundurowaną, ale jest to organizacja społeczna, która składa się z ochotników, a nie strażaków zawodowych.

W tych jednostkach nie występuje podział na stopnie zawodowe. Nie są one zarządzane też bezpośrednio z centralnego szczebla państwowego.

Takie są zarobki w straży pożarnej. Lista premii, dodatków, emerytura

Na zarobki strażaków składa się bardzo wiele czynników. Dla początkujących, zawodowych strażaków pensje oscylują w okolicach najniższej krajowej, a kończą na około 10 000 złotych brutto dla oficerów wyższych stopni z długoletnim doświadczeniem.

W związku z pojawieniem się nowelizacji rozporządzenia o uposażeniach funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, od 1 marca 2023 r. strażacy mogli liczyć na podwyżki. Ta już teraz wynieść miała 7,8%,, jednak po zgłaszanym sprzeciwie związkowców, podwyżka ta wyniesie ostatecznie 9,3 procenta. Trzeba będzie jednak poczekać na nią 10 miesięcy.

Wzrosły także niektóre dodatki do pensji strażaków.

Jakie są stawki w zawodowej straży pożarnej? Ile może zarobić przeciętnie strażak? Na jaką emeryturę może liczyć? Sprawdź szczegóły w galerii:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto