MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To jest nasz TOP 10 atrakcji w Pucku! Te miejsca w mieście Puck powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Zatoka Pucka - wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku można podziwiać jej naturalne uroki (roślinność i zwierzęta, np. kaczki na zatokowym winklu), znajduje się tutaj także zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Oprócz walorów historycznych i środowiskowych Zatoka Pucka jest też wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, lub dla ich fanów.
Zatoka Pucka - wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku można podziwiać jej naturalne uroki (roślinność i zwierzęta, np. kaczki na zatokowym winklu), znajduje się tutaj także zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Oprócz walorów historycznych i środowiskowych Zatoka Pucka jest też wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, lub dla ich fanów. Urząd Miasta Puck
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki miasta Puck, które rekomenduje burmistrz Hanna Pruchniewska.

Puck - najstarsze miasto na Nordzie: liczące niecałe 12 tys. mieszkańców miasto powiatowe, położone na 490 ha terenu nad Zatoką Pucką. Coraz bardziej popularne wśród turystów: tutaj można odpocząć we względnej ciszy i spokoju, a jednocześnie można liczyć na atrakcje. Jakie? Tu z pomocą spieszy burmistrz miasta Puck: Hanna Pruchniewska poleca te miejsca!

Trwa głosowanie...

Top 10 atrakcji w Pucku: którą z nich lubisz najbardziej?

Co warto zobaczyć w Pucku?

 1. Zatoka Pucka - wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spacerując wzdłuż linii brzegowej w Pucku można podziwiać jej naturalne uroki (roślinność i zwierzęta, np. kaczki na zatokowym winklu), znajduje się tutaj także zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Oprócz walorów historycznych i środowiskowych Zatoka Pucka jest też wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, lub dla ich fanów.

 2. Fara - parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku jest jedną z najstarszych na Pomorzu, a na pewno w powiecie puckim. Powstała w 12 wieku, a najprawdopodobniej już w pierwszej połowie. Materialne ślady istnienia kościoła w Pucku sięgają 13. wieku i do dzisiaj można je podziwiać: są nimi kamienne podwaliny pod filarami we wnętrzu świątyni. Te fundamenty to relikty dawnego romańskiego kościoła, który powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie 13. wieku, natomiast obecną świątynię postawiono już w czasach krzyżackich pomiędzy rokiem 1330 a 1400. Z dawnego kościoła pozostała wieża i fundamenty filarów nawy głównej. Najstarsza, bo sprzed 1348 roku jest ściana północna kościoła z kaplicami, a pozostałe ściany łącznie z łukiem tęczowym i filarami powstały nieco później, bo w drugiej połowie 14. wieku.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Puck!

 3. Molo spacerowe - to miejsce idealne na spacerowy cel: można z niego podziwiać piękne widoki na miasto Puck, na Półwysep Helski i Zatokę Pucką. Po lewej stronie mola w Pucku znajduje się Zielona Plaża - teren niemalże w całości pokryty trawą aż do wód zatoki, a po prawej stronie mola zobaczymy port jachtowy. Na puckim molo znajduje się także restauracja, która daje możliwość odpoczynku i posilenia się jednocześnie dając możliwość delektowania się widokami.

 4. Port rybacki ze słupkiem zaślubinowym - urokliwy, z klimatem i pełny historii. Tu zobaczymy pamiątkowy słupek upamiętniający zaślubiny Polski z morzem. Zaślubinowy słupek stoi w miejscu symbolicznym, bo poprawnie powinien znajdować się kilkaset metrów dalej - na terenach należących obecnie do zakładu PZM Amex. To właśnie tutaj generał Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej słynny pierścień - obrączkę.

 5. Stary Rynek z ratuszem i fontanną- tu nie można się nudzić: stylowy rynek z kawiarniami i restauracjami, podświetlaną fontanną i zabytkowym rauszem, który został wybudowany w 1865 roku w stylu neogotyckim według projektu Blaurocka z Wejherowa. W puckim ratuszu często są organizowane wernisaże i pokazy kolekcjonerskie.

 6. Zegary: kwiatowy i słoneczny.

  W porcie rybackim, nieopodal słupka zaślubinowego, znajduje się jedyny w swoim rodzaju równikowy zegar słoneczny. Podaje długość i szerokość geograficzną położenia miasta, różę wiatrów, wysokość słońca nad horyzontem w różnych porach dnia i roku. Kształt zegara przypomina koło sterowe i może dać wrażenie pływania po otwartym akwenie zatoki, a nawet zachęcić do pożeglowania na łódce wypożyczonej z Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Na tym zegarze słonecznym znajdują się także nazwy odległych metropolii i miast partnerskich Pucka wskazujące kierunki ich położenia.

  Czas można sprawdzić również na zegarze kwiatowym w kształcie róży wiatrów na Starym Rynku, który powstał w ramach przygotowań miasta Puck do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Zieleń i kompozycje kwiatowe dodają koloru do regularnego planu rynku i uprzyjemniają odpoczynek.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia!

 7. Wystawy muzealne w mieście: te zazwyczaj mają miejsce w budynku ratuszu na Starym Rynku bądź w budynku bosmanatu w porcie rybackim. W wakacje 2021 w sali ratuszowej można zobaczyć wystawę „Bursztyn Bałtycki Dziedzictwo i nowoczesność 2.0”, natomiast w bosmanacie portu rybackiego w Pucku można zagłębić się w historię wczesnośredniowiecznego portu w Pucku.

 8. Huta szkła Puck Glas to huta szkła artystycznego - tu jest ono wytapiane i formowane w elektrycznych piecach nowej generacji, a tuż obok huty znajduje się szlifiernia, gdzie następuje dalsza obróbka: szlifowanie oraz polerowanie. Niesamowitą atrakcją w Pucku jest nauka dmuchania szkła oraz stworzenie własnego, szklanego dzieła, by zabrać go jako pamiątkę ze sobą. Kreatywne i rozwijające zajęcie dla młodych, starszych, dzieci, rodzin i całych grup.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo!

 9. Ławeczki tematyczne: charakterystyczne dla Pucka są ławeczki tematyczne, jest ich sporo, a każda z nich przedstawia inną historię.

  1. Ławeczka puckiego kapra: figura Kapra Królewskiego, czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta znajduje się w jednym z najlepszych punktów widokowych w Pucku. Pucki kaper z wysokości wałów obronnych obserwował port wojenny i liczne okręty wypływające na morza w obronie granic i transportów handlowych.
  2. Ławeczka jubileuszowa: z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku krajobraz miasta wzbogacił się o nowe elementy. W porcie rybackim stanął rybak wyrzeźbiony z klonu oraz ławka z topoli, wykonane przez Roberta Wyskiela.
  3. Ławeczka zaślubinowa: znajduje się w porcie rybackim, tuż obok słupka upamiętniającego Zaślubiny Polski z Morzem. To mówiąca/śpiewająca ławeczka: po naciśnięciu odpowiedniego przycisku usłyszymy m.in. historię zaślubin czy posłuchamy wspomnień gen. Józefa Hallera i kapelana ks. Józefa Wryczy.
  4. Ławeczka generała Mariusza Zaruskiego: zdobi wejście na molo i zachęca do odpoczynku przy siedzącej postaci generała. Tytuły i dokonania, kontakty z morzem i żeglarstwem oraz aktywność umysłu i ciała sprawiły, że mieszańcy Pucka są dumni z tego, że Mariusz Zaruski był starostą w miejscu, gdzie rozpoczęła się Polska Morska i Żeglarska, a Szkoła Podstawowa w Pucku od 22 czerwca 1984 r. została nazwana jego imieniem.
  5. Ławeczka herbowa: znajduje się przed ratuszem na Starym Rynku w Pucku i przybliża dwa ważne elementy puckiego herbu: łososia i lwa.
  6. Ławeczka fala: znajduje się w porcie rybackim w Pucku. zadziwia oryginalnym kształtem i wykonaniem. Jej usytuowanie pozwala na chwilę zadumy i odpoczynek. Ławeczka jest długa i ma dość miejsca dla całej grupy wycieczkowej.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa!

 10. Park linowy „Koala” – usytuowany w Parku Feliksa Nowowiejskiego, nieopodal wejścia na molo. Tutaj można nauczyć się opanowania, utrzymania równowagi, odpowiedzialności oraz przełamać barierę strachu i lęku wysokości.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto