"To jest skandal!": kontrowersje wokół opłat parkingowych dla osób niepełnosprawnych w Pucku. Dlaczego płacą za niebieską kopertę? | SONDA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Opłaty parkingowe za postój w miejscu wyznaczonym dla inwalidy budzą ogromne kontrowersje, zwłaszcza wśród samych zainteresowanych. Do tego miasto Puck w ciągu kilku ostatnich lat wprowadziło strefy płatnego parkowania. I właśnie w tych strefach nawet inwalidzi muszą płacić za parking na niebieskiej kopercie.

Temat płatnego parkowania dla osób niepełnosprawnych w Pucku nie jest poruszany przez nas po raz pierwszy. We wrześniu 2019 r. na puckim Facebooku wybuchła gorąca dyskusja na temat pobierania opłat za parkowanie od osób z kartą inwalidzką.

Opisaliśmy tę sytuację w artykule Problemy z płatnymi parkingami w Pucku: czy miejsca dla niepełnosprawnych powinny być bezpłatne?, gdzie ponad 300 osób wzięło udział w naszej sondzie.

Wnioski dla puckich urzędników i samorządowców jasno pokazują społeczne nastroje. Prawie 70% głosujących osób wyraziło zdanie, iż parkingi powinny być bezpłatne dla osób niepełnosprawnych.

Płatne parkingi w Pucku - coś się zmieniło?

Przez ostatnie dwa lata w mieście Puck przybyły nowe strefy płatnego parkowania. W niektórych z nich wydłużono dni (z 5 tygodniowo do 7) oraz godziny, w których należy uiszczać opłaty (zamiast od 9 do 17, do np. godz. 19).

A dodatkowo wzrosły stawki za parkowanie. Jedyne, co się nie zmieniło, to fakt, iż Urząd Miasta Pucka wymaga, by takie opłaty ponosili również inwalidzi.

Władze Pucka oczywiście mogą kasować opłaty za postoje - także od posiadaczy tzw. kart parkingowych (to one upoważniają do stawania na niebieskich kopertach). Nie ma przepisów, które nakazują zwolnienie osób niepełnosprawnych z opłat parkingowych, jednakże wiele miast decyduje się na taki krok.

Zarówno w mieście wojewódzkim - Gdańsku, jak i np. we Władysławowie czy Helu osoby niepełnosprawne nie muszą płacić za postój na wyznaczonym do tego miejscu w strefie płatnego parkowania.

Miasta i gminy w swoich uchwałach dotyczących pobierania opłat parkingowych w strefach płatnego parkowania wskazują, kto może być zwolniony z uiszczania opłat, m.in. niepełnosprawnych.

W podobnej uchwale Rady Miasta Puck, wśród długiej listy pojazdów i osób zwolnionych z opłat (m.in. korpus dyplomatyczny; oznakowane pojazdy Straży Miejskiej w Pucku; kierujących pojazdy służbowe Urzędu Miasta Pucka wyposażone w miejskie identyfikatory; czy kierujących, podczas wykonywania prac na zlecenie gminy miasta Puck pojazdami służbowymi), nie znalazło się miejsce dla niepełnosprawnych.

- To jest skandal! - mówi Mirosław Piklikiewicz. - Skandal, żeby osoby niepełnosprawne, które i tak ponoszą dodatkowe opłaty związane ze swoimi niepełnosprawnościami, jak np. karta parkingowa, musiały jeszcze dodatkowo płacić za parking!

W środę rano, 22 września 2021 my również zapytaliśmy mailem puckich urzędników o powody, którymi kierowali się samorządowcy, nie wpisując inwalidów na listę osób i pojazdów zwolnionych z opłat w strefach płatnego parkowania. Do momentu publikacji tego artykułu odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Mirosław Piklikiewicz temat zna od podszewki, bo sam jest osobą niepełnosprawną. A z tematem zniesienia opłat za parkowanie na kopertach osób do tego uprawnionych walczy w Pucku i innych miastach w Polsce.

W Urzędzie Miasta Puck w trakcie telefonicznej rozmowy z urzędnikami dowiedział się jedynie, że w mieście nad Zatoką Pucką za postój zapłaci, gdyż "tak musi być, bo tak radni uchwalili".

Problemy z płatnymi parkingami w Pucku: czy miejsca dla niep...

W rozmowie z nami Mirosław Piklikiewicz był wyraźnie przejęty odpowiedzią i w trakcie rozmowy łamie mu się głos. Mężczyzna tłumaczy, że opłata za parking to nie tylko dodatkowe obciążenie budżetu osoby niepełnosprawnej, ale też często wyzwanie.

- Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim, musisz dobrze obejrzeć miejsce, w którym parkujesz, zanim uda się wyjść z samochodu, rozłożyć wózek, by nie okazało się, że ciężko jest podjechać nim pod automat, bo na przeszkodzie stoi albo krawężnik, albo wysokość biletomatu - mówi Piklikiewicz.

Są też sytuacje, w których osoby niepełnosprawne, parkujące w wyznaczonym do tego miejscu, nie dostają jasnego sygnału, że również muszą płacić za postój. I po powrocie do samochodu znajdują za wycieraczką wezwanie do zapłaty.

- To powoduje dodatkowy, ogromny stres - mówi niepełnosprawny. - Nie każdy ma tyle zdrowia, by taki stres wytrzymać.

Trwa głosowanie...

Czy niepełnosprawni uprawnieni do parkowania na tzw. kopertach powinni płacić za parking?

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila (db.puck@prasa.gda.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie