Transport z Władysławowa do Danii lub Litwy przez morze: m.in. to omówiono podczas konferencji w Szkunerze | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Udostępnij:
Jest szansa, że powstaną nowe połączenia żeglugowe na południowym Bałtyku, do których dołączy port we Władysławowie. M.in. o tym dyskutowano podczas konferencji w Szkunerze we Władysławowie, która odbyła się w środę, 11 maja 2022 r. Statek Anita Hagedorn przetestował możliwości władysławowskiego portu.

Międzynarodowy projekt INCONE60, którego liderem projektu jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jest realizowany w gronie partnerów z Polski, Litwy i Belgii. W założeniach projektu znajdują się m.in. małe porty: we Władysławowie oraz Oostende w Belgii.

Chcą stworzyć warunki do wydajniejszego transportu w ciągu drogi morskiej E60.

Z założenia, projekt ten ma stworzyć warunki zwiększenia roli małych i średnich portów w znaczeniu na rynku międzynarodowym, oraz włączyć je do zintegrowanego systemu transportowego. W następnej kolejności podnieść także ich konkurencyjność, a w efekcie rozkręcić lokalną gospodarkę.

To właśnie w dniach od 10 do 12 maja 2022 r. testowano na trasie Vordingborg (Dania) – Władysławowo – Kłajpeda (Litwa). W ramach rejsu pilotażowego statek duńskiego armatora Baltic Shipping Company A/S o nazwie Anita Hagedorn (prawie 75 m długości, 10,5 m szerokości) przypłynął z Danii, zacumował w porcie we Władysławowie (by pokazać możliwości obsługi większych jednostek), a następnie udał się do Kłajpedy na Litwie.

Na spotkaniu w Szkunerze Rafał Koba z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opowiedział o projekcie INCONE60 i jego wpływie na rozwój żeglugi morskiej, natomiast Leszek Łęgosz, kapitan portu we Władysławowie omówił potencjał portu. Głos zabrało także Starostwo Powiatowe w Pucku.

- Liczymy na to, że wnioski płynące z tej konferencji wpłyną na rozwój portu. Dzisiaj wiele mówimy, że Władysławowo stało się portem serwisowym. Mówimy też o rozbudowie mariny - mówił Tomasz Herrmann, pucki wicestarosta. - Jesteśmy jednak otwarci na inne kierunku rozwoju gospodarczego. Port ma połączenie kolejowe, dlatego towary mogą być transportowane drogą lodową, czy też kolejową.

Jan-Jaap Cramer, przedstawiciel Vordingborg Port opowiedział o procesie rozwoju małych portów na przykładzie portu Vordingborg w Danii, a Witold Wawrzonkoski, prezes zarządu Szkuner Sp. z o.o. omówił plany rozwojowe portu i możliwości współpracy.

- Żegluga mogłaby się odbywać pomiędzy małymi portami - zapewniał prezes Szkunera. - Wzdłuż całego wybrzeża bałtyckiego znajduje się mnóstwo mniejszych portów, które są dzisiaj mało wykorzystywane. Jeżeli rozwiniemy żeglugę przybrzeżną, odbyłoby się to z dużą korzyścią dla gospodarki.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie