Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Truskawkowy Księżyc w czerwcu 2020 roku. Kiedy i gdzie można zobaczyć pełnię? Optymistyczna pełnia z półcieniowym zaćmieniem [5.06.2020]

Maria Zdrojewska
Truskawkowy Księżyc w czerwcu 2020 roku. Optymistyczna pełnia z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. Gdzie można je zobaczyć?
Truskawkowy Księżyc w czerwcu 2020 roku. Optymistyczna pełnia z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. Gdzie można je zobaczyć? 123rf
Truskawkowy Księżyc 5.06.2020- to zjawisko na niebie będziemy obserwować w piątek! W ten dzień czeka nas również półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jeśli dopisze pogoda, może być widoczne na Pomorzu! Dobra wiadomość jest też taka,że niezależnie od pogody, czeka nas pełnia Księżyca wyjątkowo optymistyczna, bo w znaku Strzelca. Teraz łatwiej niż w inne dni wpaść na doskonały pomysł i sprawnie zaplanować, jak wcielić go w życie.

Truskawkowy Księżyc 2020. Pełnia już w piątek

Nazwę Truskawkowy Księżyc wymyślili rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, którzy stosowali nazwy słowne dla pełni Księżyca w poszczególnych miesiącach. Czerwcowa pełnia uzyskała swoje miano dlatego, że to czas zbierania truskawek.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

Pełnia Księżyca w czerwcu zbiega się z półcieniowym zaćmieniem Księżyca, które zacznie się w piątek o 19.25, a jego kulminacja nastąpi chwilę później, o 20.58. Będzie ono widoczne prawie w całej Afryce, we wschodniej Europie, w Azji i Australii. Przy dobrych warunkach atmosferycznych może być widoczna w Północnej Polsce, czyli mamy szansę je obejrzeć na Pomorzu.

Zaćmienie Księżyca - poznaj jego rodzaje

Zaćmienia Księżyca występują w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni i nasz satelita wejdzie w cień Ziemi. Rozróżnia się kilka rodzajów zaćmień Księżyca: całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite zachodzi wtedy, gdy cała tarcza Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi.

Z zaćmieniem częściowym mamy do czynienia, gdy tylko część tarczy Księżyca jest w cieniu Ziemi. Trzeci wariat występuje, gdy Księżyc nie wszedł w cień Ziemi, ale w tzw. półcień. Gdy Księżyc znajduje się w półcieniu Ziemi, to z perspektywy punktu na powierzchni Księżyca widoczna jest część Słońca, a gdy jest w cieniu Ziemi, to całe Słońce jest niewidoczne.

Pełnia Księżyca w znaku Strzelca - będzie pomysłowo i optymistycznie

Jeśli chodzi o pełnię Księżyca warto oddać głos ludziom, którzy wierzą we wpływ ciał niebieskich na każdego człowieka. Według astrologów, bo o nich mowa, w piątek będzie miała miejsce pełnia Księżyca w Strzelcu. To dobra wiadomość, bo te pełnie są optymistyczne i pobudzają nas do działania. To dobry czas na nowe kierunki, idee, podróże, wolność, ruch, pracę z intencją i słowem czy afirmacjami.

Tradycyjnie zaglądamy na blog astrologiczny Moonset Story, gdzie czytamy:

Znak Strzelca często prowokuje nas do podejmowania ryzyka, eksperymentowania, odrobiny szaleństwa. To czas, kiedy uwalniamy się ze zbyt ciasnych kategorii, ról, pomysłów na siebie, na relacje, na życie. To czas, gdy bierzemy głębszy oddech, by żyć pełniej.

POLECAMY: Zobacz najpiękniejsze pełnie Księżyca nad Gdańskiem

Jak wpływa na nas Księżyc? Fazy księżyca

Dawniej pełnia Księżyca owiana była poświatą grozy i tajemniczości. Nawet dzisiaj mówi się, że w dniach pełni więcej jest zbrodni, wypadków, więcej rodzi się dzieci, a ludzie są nerwowi, albo nawet agresywni. Człowiek podlega temu samemu mechanizmowi przypływów i odpływów powodowanych grawitacyjnym przyciąganiem Księżyca, co morza i oceany.

ZOBACZ: czego jeszcze nie wiesz o Księżycu?

Na podstawie faz Księżyca rybacy i rolnicy ustalali terminy połowów, siewów i zbiorów. Kobiety natomiast wybierały odpowiednie dni na pranie, suszenie ziół, robienie przetworów, a nawet na zachodzenie w ciążę. Te optymalne momenty precyzowano na podstawie znaków prosto „z nieba” – kształtu Księżyca i związanych z tym faz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto