Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy foki szare wypuszczono do Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym [zdjęcia]

Redakcja MM
Redakcja MM
Błęktiny Patrol WWF/Wojciech Siwczyński
Wśród foczej trójki jest Łebek, foka, którą pomógł uratować Błękitny Patrol WWF. Pozostałe dwie pochodzą z helskiego fokarium.

Znaleziona w kwietniu tego roku przez patrol foka była jeszcze bardzo młoda, o czym świadczyło lanugo, białe futro, którym szczenię pokryte jest w pierwszych dniach życia. W momencie pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF maluch był akurat na lądzie, aż 50 metrów od linii brzegowej. W pobliżu nie było samicy foki, dlatego eksperci ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podjęli decyzję o przewiezieniu foki do Helu. Po kilku tygodniach spędzonych pod opieką specjalistów, dziś wróciła do morza. Od nazwy miejscowości Łeba, w pobliżu, której została znaleziona, otrzymała imię Łebek.

Czytaj także: Na plaży znaleziono małą samotną foczkę. Trafiła do Stacji Morskiej w Helu [zdjęcia]

- Pozostałe dwie foki urodziły się w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Mają na imię Maszop i Maszoperia. Dzięki specjalnym nadajnikom kupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska i Stację Morską w Helu, wędrówki Łebka, Maszopa i Maszoperii każdy będzie mógł śledzić na stronie wedrowkifok.wwf.pl. Jednak przede wszystkim zebrane w ten sposób dane stanowić będą cenny materiał naukowy, dotyczący kierunków ich wędrówek i miejsc, gdzie najchętniej przebywają.

Foki urodzone w Stacji Morskiej IOUG przechodzą specjalny trening pod kierunkiem opiekunów z fokarium. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mogą rozpocząć samodzielne życie w naturze.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IO UG w Helu, telefon 601 889 940. Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Zostawmy ją w spokoju i obserwujmy z daleka. Obecnie trwa też sezon narodzin u fok pospolitych, drugiego gatunku bałtyckiej foki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo spotkania z foczym maluchem. W takich sytuacjach od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć życie foki.

Foka szara niegdyś liczna na polskim wybrzeżu od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów, zaczyna pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów. Populacja fok szarych wynosi dziś ok 30 tys. osobników, dla porównania 100 lat temu było ich ok. 100 tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto