Unijny sąd oddalił skargi w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo. Miasto zapowiada odwołanie

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Udostępnij:
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił skargi Gdyni i Kosakowa na decyzję Komisję Europejskiej, która uznała za niezgodną z prawem ich pomoc publiczną udzieloną lotnisku Gdynia-Kosakowo. Miasto Gdynia już zapowiedziało, że odwoła się od wyroku.

Sprawa ciągnie się od kilku lat. W 2014 roku Komisja Europejska nakazała zwrot pomocy publicznej (wówczas 91,7 mln zł), którą spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo otrzymała od Gdyni i Kosakowa. Komisja Europejska stwierdziła, że sfinansowanie przebudowy lotniska wojskowego na cywilne było niedozwolonym wsparciem i stanowiło nieuzasadnioną konkurencję dla Portu Lotniczego w Gdańsku, które obsługiwało całą aglomerację. Od tamtej pory toczy się spór z Komisją Europejską przed europejskimi organami sprawiedliwości w sprawie unieważnienia decyzji.

Miasto Gdynia przegrywa sprawę o lotnisko

W 2017 r. Sąd Unii Europejskiej z powodów proceduralnych uchylił decyzję Komisji Europejskiej. Następnie, w 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił wyrok sądu i przekazał mu ponownie sprawę do rozpatrzenia. A unijny sąd, wydając wyrok 21 grudnia, oddalił skargi (przypomnijmy, że chodzi o dwie sprawy - decyzję Komisji Europejskiej zaskarżyła gmina Kosakowo i miasto Gdynia wraz z Portem Lotniczym Gdynia-Kosakowo). Miasto Gdynia już zapowiada odwołanie się od wyroku.

"We wtorek, 21 grudnia Sąd Unii Europejskiej ogłosił w Luksemburgu kolejny wyrok w sprawie toczącej się pomiędzy Gminą Miasta Gdynia i spółką Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo przeciwko Komisji Europejskiej. Unijny sąd postanowił odrzucić złożoną przez miasto i lotniskową spółkę skargę, która dotyczyła wcześniejszych rozstrzygnięć w tym postępowaniu. To decyzja o negatywnym skutku z punktu widzenia miasta, gdyż inne rozstrzygnięcie sprawy mogłoby otworzyć potencjalną drogę odszkodowawczą. Nie zmienia to jednak faktu, iż miastu jako stronie w postępowaniu przysługuje teraz prawo do odwołania od wyroku, które zostanie wykorzystane" – informuje w komunikacie miasto Gdynia.

W związku ze sporem sądowym, Gdynia i Kosakowo już poniosły ogromne koszty dotyczące obsługi prawnej. Zostaną one też obciążone kosztami sądowymi poniesionymi przez KE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie